INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Pesničky naše slovenské

Pesničky naše slovenské

Spievanky, spievanky, kdeže ste sa vzali? Či ste spadli z neba, či ste rástli v háji? Z neba sme nespadli, v háji sme nerástli, ale nás mládenci a dievčence našli. Ej bisťu, rúče dievky a šuhajci to musia sedieť za vrchstolom, čo nám linkujú povinné kvóty aj do muziky!

Múdri a pamätliví dozaista tiež budú, veď už dávnejšie sme si, pri iných príležitostiach riekli, že na Slovensku po slovensky a nikdy inak. Práve preto sa celá naša domovina hrdí towermi, rivermi, pubmi a inými, materinskej reči blízkymi, pomenovaniami či inojazyčnými názvami slovenských spoločností. Bez sebairónie treba však povedať, že priorita jazyka spojená s vlastnou národnou a štátnou identitou je o niečom inom, nie o právnej norme ustanovujúcej napríklad aj percento (!) slovenských pesničiek odvysielaných našimi médiami. Povedané ale nepotláča do úzadia fakt, že aj hudba je dnes v prvom rade o peniazoch a lobingu. Tá slovenská nemá veľké možnosti byť vysielaná inde než v slovenských rádiách. Otázku, prečo, nechajme bokom. A tak percentám vysielanej muziky domácej proveniencie treba niečo pridať a pokiaľ možno, tak každý rok. Nech to stojí čo to stojí.

I stane sa, ak sa už nestalo, že menej počúvateľné skladby, ktoré by sa za iných okolností ani s prižmúrením oboch očí nedostali na playlist, sa stanú vyháňačmi skalných. Podobne je to s viac či menej žiadanými skladbami, ktoré sa na úkor tých slabších stanú pre rádiá magnetom na podržanie si sledovanosti. No aj v tomto prípade platí jednoznačná hranica, za ktorú prejsť znamená riskovať zmenu zisku na stratu. Dopadnú ako ten príslovečný rezeň po troch dňoch prejedania sa. Konzument ho má plné zuby. Po prvých krokoch zasa raz nedomysleného legislatívneho nápadu vidieť, najmä však počuť, že kvantitatívne zvýhodňovanie slovenskej hudby bez ohľadu na jej kvalitu a požiadavky trhu nie je tou najšťastnejšou cestou. Vysielatelia, ktorí prejavili nespokojnosť s opatreniami a  ktorých je z pochopiteľných dôvodov neúrekom, vraj deklarovali dodržanie zákona, čo je chvályhodné. Zároveň však takmer dvadsiatka z nich požiadala o výnimku, čo je už z pohľadu deklarovaného takpovediac schizofrenické. Asi budeme mať samé výnimočné rádiá.

Tak si myslím, že keď je možné nalinkovať, čo sa musí z reproduktora ozývať, nemal by byť ani problém z televíznych obrazoviek odstrániť odpad, ktorého jediným prínosom je vymývanie mozgov. Alebo to všetko, a nielen s chaosom vo vysielaní, niekomu vyhovuje?

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky