INZERCIA  +421 905 273 416, +421 905 273 414

O šťastí a sebaovládaní

O šťastí a sebaovládaní

Čo nám dnes najviac chýba? Každému niečo iné, no mne sa vidí, že povinné čítanie. Napríklad Pasternakovho Doktora Živaga. Obedovali sme včera a debatovali o tej spravodlivej, rozhnevanej osobe s očami zúženými nenávisťou, čo na nás mraučí z kanálov tv. Veď to je Paša Pavlovič Antipov z onoho slávneho románu! Ten, čo naprával svet! Na začiatku je študentom s okuliarikmi, takými lenonovkami, opantal svojou odhodlanou povahou Laru, vystrelil na skazeného Komarovského, chcel ho zabiť za jeho podlosť, a potom, v revolúcii, sa zmenil na tajomného Strelnikova. „Šíril“ ohnivú spravodlivosť skrz svoju nenávisť. Hotový Igor, tento ruský revolučný komunista. Už nám zostáva iba veriť, že tu nikto nevystrelí z Aurory, aby mohol náš spravodlivý vziať spravodlivosť do svojich rúk.

Ono sa to možno nezdá, ale ten jed, vypúšťaný všetkými kanálmi, sa nám dostáva do žíl. A prepukne v celkom nečakaných a banálnych chvíľach.

Obzerám si na trhu banány.
„Môžete mi dať tieto tri?“
„Nie,“ a podáva mi iné.
„Ale tu je jeden prasknutý…“
„Budete jesť šupu?!“
„Nie, ale nechcem jesť špinu.“
„Čo?!“
„No, viete čo, tak ďakujem, nechcem…“
„Chvalabohu!“

Na druhom trhu si vyberám z pohára od zaváranín narcisy.
„Nechajte tie kvety!“
„Prečo? Veď si ich chcem kúpiť.“
„Nechajte to tak! Predavač si odskočil a ja za neho nebudem robiť.“

Svoju vlasť nevymením za nič na svete, ale tú spoločnú západnú hodnotu – zdvorilosť – by som konečne rada zažila aj doma. Vo východoázijskom brahmanizme sa napríklad šťastie kvalifikuje ako výsledok sebaovládania. Čím viac sa dokážem ovládať, tým menší vzťah mám k svojmu životnému priestoru a víťazím nad sebou. Som brahmanistka. A som tu sama?

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: 0905 273 416, 0905 273 414
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201