INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Lebo mačka

Lebo mačka

V záľahe dramatických udalostí, ktoré sa na nás denne valia v podobe ľudských tragédií režírovaných bezbrehým človečím hyenizmom, sa prednedávnom poľahky stratila drobná informácia o školákoch, ktorí vyriekli ortieľ smrti nad mačkou.

Nemám v úmysle rozpitvávať ich správanie, čas ani miesto, kde sa tak stalo. Koniec koncov, stalo sa niečo? Ktosi, vraj štrnásťroční mládenčekovia, si zašpásovali s akousi škriekajúcou vecou a potom ju zavesili do prievanu v konároch blízkeho stromu. Upútala ma reakcia psychologičky, ktorá sa na margo prípadu vyjadrila, že nejde o bežné správanie, ale o prejavy agresie. Keď však takéto dieťa označíme za zlé, nemá motiváciu sa zmeniť. Odborné zhodnotenie činu doplnila poznámkou o nutnosti postupovať voči previnilcom normálne, nereagovať na ich konanie agresívne. Je vraj potrebné odsúdiť správanie, nie dieťa. Pochopil som to tak, že mládencov netreba doma tĺcť ako žito, ale pekne im porozprávať o trýznivej bolesti, ktorú musela mačka cítiť.

Argumenty, že zviera je vec, pretože ako také sa môže stať predmetom právneho úkonu či prevodu vlastníctva, sú len vizitkou apatie a nezáujmu spoločnosti pristúpiť k zákonnej definícii zvieraťa ako cítiacej bytosti. A túto aj chrániť všetkými zákonnými prostriedkami. Slovensko je jedinou členskou krajinou Európskej únie, ktorá nemá zákon o ochrane zvierat. Ustanovenie § 22 zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti je na problém len malou a slabou náplasťou. Trestný zákon za týranie zvieraťa krutým a surovým spôsobom alebo jeho utýranie sľubuje odňatie slobody až na dva roky, v prípade že taký skutok je spáchaný verejne alebo na mieste prístupnom verejnosti, je sadzba až päť rokov. Podľa dostupných prameňov vlani za mrežami za týranie zvierat neskončil nikto, podmienečný trest si odnieslo šesť osôb a dvaja boli odsúdení na peňažný trest.

Tak si myslím, že v prípade sadistického mučenia zvierat je k náprave detských hriešnikov potrebné aplikovať aj veku primeraný trest. Aby z našich detičiek nevyrastali ľudia bez duše a citu, ktorí si myslia, že im je všetko dovolené. Takých už máme dosť.

Jaroslav Gründler

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky