INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Humanoid sa holiť nemusí

Humanoid sa holiť nemusí

Nedávno sa  mi stala drobná nehoda. Z ruky mi vypadol cedník a rozbil sa. Ako vysvitlo, bola to posledná umelohmotová vec, ktorú som mal v kuchyni. V podstate ma to ani nenahnevalo, plastové veci nemám rád. Hoci, v časoch mojej mladosti, také kaučukové či bakelitové vecičky mali punc priam  výnimočnosti.

Ako malý chlapčisko som napríklad obdivoval otcovu holiacu súpravu, prirodzene  bakelitovú. Len  pre informáciu, bakelit je prvá priemyselne vyrábaná umelá hmota už zo začiatku minulého storočia.  Dlhé roky sme vlastne každej umelej hmote hovorili bakelit. A hotovo.

Skrátka a dobre,  tá holiaca súprava pozostávala z mydla v miske, štetky, holiaceho strojčeka  a zrkadla. Všetko v bakelite. Neviem, prečo sa  hovorí   holiaci  strojček,  keď  je to  len akýsi držiak  na žiletku s rukoväťou. Ale dobre , strojček. Predstavte si, tú bakelitovú vecičku má môj brat dodnes. Vyskúšal som ju –  oholil sa  ľahko, hladko, báječne.  Na rozdiel od tých dnešných jednorazových holiacich zázrakov  s dvoma čepieľkami, čo je holenie za trest.

Už som písal o tom, čo nám zo života mizne, teraz to skúsim naopak. Utešene nám   pribúdajú umeliny, plasty a podobne. Keď som si  napríklad, a nie je to bohvieako dávno,  na Strečnianskej v Petržalke nechal plastovými oknami zaskliť balkón, bola to tortúra. Od vybavovania  povolenia, až po  prvé otvorenie okna.  V tom  čase bol panelák značne  štrbavý,  dnes nezasklený  balkón  je  priam  rarita.

Plastové okná jednoducho letia. Neverili by ste, kde všade ich odborníci len na to určení,  osadili.  S úžasom som napríklad  hľadel na žiarivo biele plastové okná na klasickej dedinskej  drevenici. Jednoducho, zázrak. Škoda len, že majiteľ nebol nikde nablízku. Určite interesantná by bola odpoveď  na otázku, čo ho k takej estetickej bravúre viedlo. Možno pretlak vkusu.

Dávno-pradávno som cez prázdniny u deda  občas a z donútenia robil podobné poriadky. I s  hrabľami.  Pre mňa síce o číslo väčšími, zato však drevenými. Po rokoch si skúšam predstaviť, ako by to dopadlo s tými z umelej hmoty, ktoré v obchode ponúkajú dnes. Asi  dosť úboho . A hrávali sme sa s dreveným koníkom. Také dnes vyvážame do zahraničia,  nám  doma  stačia aj plastové.

Doteraz to bolo o veciach. Poďme však na človeka. Hitom sú určite prsné implantáty.  Niektoré predtým zakomplexované devy a ženy po  príslušnom zákroku môžu ohurovať  aj hornou časťou tela. Ale čo  ostatné časti?

Zoberme to pekne po poriadku, zhora nadol. Parochňa, inak  tupé, umelé oko, umelé  zuby, umelé srdce. Mimochodom, viete, že  také srdce funguje ako pumpa, používa sa ako dočasné riešenie a u nás ho využili už v takmer dvadsiatich prípadoch? A stojí vraj  okolo 160- tisíc eur!

Posuňme sa  však ďalej.  Umelá ruka,  noha, prsty,  cievy.  A podľa odborníkov nás  čakajú ešte radostnejšie zajtrajšky. Fúru náhradných dielov   zabezpečí 3D tlačiareň.  Z toho by sa už dal poskladať takmer celý človek.

Čo dal? Už sa dá! Japonci nedávno predstavili  najnovšieho človeka-robota,  humanoida. Presnejšie – humanoidku. Všeličo dokáže vykonať, dokonca aj konverzovať, iba smeje sa tak akosi umelo. Ale na tom až tak veľmi nezáleží. Predstavte si nasledovnú situáciu: Vy si len tak polihujete, podriemkávate, zatiaľ čo humanoidka všetko  porobí, uprace, operie, navarí a ešte vás aj obslúži.  A to všetko úplne bez slova. Odpovie, len ak sa jej opýtate. To je baba!

Taká  by sa v mojej vdovskej   domácnosti zišla. Lenže, toho sa ja určite nedožijem. A tak teraz dopíšem  tento text a pôjdem si  niečo  uvariť.  Ešte predtým sa však oholím, čo kolega spomínanej umelej dámy robiť nemusí.

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky