INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Alergie  a iné radosti

Alergie  a iné radosti

Pred pár dňami sa u mňa na pár slov zastavila istá postaršia pani z našej dediny. Robí tak občas, keď ide, ako sa na Záhorí hovorí, na cinter polét teho svojého . A priviedla aj vnučku,  aby sa tak trochu pochválila rodinným pokračovaním. Nebol to akurát ten najlepší moment, pretože dotyčná vnučka sa práve nachádzala vo fáze  istej výzorovej  premeny, s opuchnutými a červenými očami a nosom  kardinálskej purpurovej  farby. Medzi  tretím smrknutím a siedmym  kýchnutím mi zvestovala, že ju nedávno navštívili viaceré alergie. Zaraz ich aj po latinsky pomenovala, pričom ja som súhlasne prikývol, akože chápem a rozumiem, hoci nerozumiem.

Z príslušnej literatúry som sa následne  dozvedel, že  všetko je to  preto, lebo  od istej chvíle začnú kvitnúť stromy a všakovaké dreviny, najmä topole a brezy, ale aj vŕby, duby a buky. A potom trávy. Utešené alergény.  A takto pekne až do augusta. Vraj alergikov je u nás takmer polovica a z nich  väčšina žien. Zaujímavé, pretože veľkým problémom sú pritom napríklad fúzy, na ktorých sa zachytí všeličo. Ale  tiež vlasy. Holohlaví mladíci, ktorých  radostne  pribúda, to teda majú jednoduchšie.

Ako tvrdia odborníci, alergické reakcie sa u ľudí prejavujú nielen rozdielne, ale aj v rôznom čase. Na dedine je napríklad najväčšie zaťaženie cez deň, v meste zasa navečer. Desím sa pri predstave, že by som sa ako alergik vydal na podvečernú prechádzku do Sadu Janka Kráľa.

V polovici minulého storočia ľudia zjavne  boli mocnejší ako všakovaké, určite aj vtedy prítomné, alergény. A neboli ani takí hákliví na nečistoty, a povedzme rovno špinu. Tým, božeuchovaj, nenabádam k návratu do vtedajšieho stavu. Ale tak to bolo. Neviem si ani len predstaviť, že by deti  dnes pravidelne jedli povedzme neumyté ovocie. A vtedy? Prakticky len neumyté. Pri lupe v susedovie záhrade  bolo treba natrhané skonzumovať bleskovo a nie zháňať akúsi vodu. A ak si dobre pamätám, alergické reakcie sa u nikoho nevyskytli. Okrem okradnutého majiteľa.

V istej dedine R., kde som sa vtedy určitý čas zdržiaval,  miestny  doktor aj so svojou ženou robili všetko možné aj nemožné pre to, aby ich synáčik-jedináčik vyrastal v kultivovanejšom prostredí. Chodil čistý, upravený a jedol iba ovocie dôkladne umyté pod tečúcou vodou. Možno práve preto  sa nezúčastňoval na našich výpravách za účelom získavania vitamínov bez zaplatenia. A možno aj z nedostatku takého adrenalínového pohybu bol  večne bledý, neduživý a chudorľavý. Ešte aj vlasy mal farby zle uskladnenej slamy. My sme na všetko kašľali a zdravie sa nám nevyhýbalo. Ale napokon uvedený mladík  ten zdravý spôsob života predsa len zázrakom  prežil a dnes je to vraj celkom úspešný muž.

Teraz kúsok, ale naozaj iba kúsok, od alergií odbočím. Nie však od zdravotníctva. Môj bývalý kolega si nedávno na neveľkom  a zle osvetlenom schodíku polámal obe nohy. A na jednej  si roztrhol aj šľachu. Na nej potom mal ortézu, nesmel sa o ňu opierať a musel ju mať ešte aj vystretú.

Po čase ho zavolali na kontrolu. Mal sa dostaviť na trinástu hodinu. Telefonicky sa teda  pokúšal vybaviť sanitku. Dozvedel sa, že v ten deň ho môžu doviezť len o jedenástej. Na otázku, čo bude na chodbe pred ambulanciou robiť dve hodiny a kde bude ležať,  pretože  sedieť nemôže, dostal vskutku pozoruhodnú odpoveď. Vraj si má zohnať karimatku a ležať môže na zemi. Na podotázku, čo ak bude musieť ísť na toaletu, dostal mimoriadne fundované odporúčanie, aby už večer nič nejedol, ani nepil.  Nič vymyslené, také niečo sa vymyslieť nedá!

Adresu tohto bohumilého zdravotníckeho zariadenia sídliaceho v Bratislave úmyselne neuvádzam, aby som zabránil návalu návštevníkov, túžiacich po nezvyčajných zážitkoch.                ,

P.S. Tešte sa, že máte iba alergiu.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky