INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Skutočný život písal príbehy

Skutočný život písal príbehy

Po sladkastých latinskoamerických novelách a všelijakých experimentoch začala RTVS vysielať televízny seriál Tajné životy. Otvorene hovorí o tajomstvách skrývaných za múrmi domovov, vine a nevine, nádejach a druhých šanciach žien i mužov, ktorí hľadajú nové začiatky v živote za pomoci pracovníkov azylového domu.

Ako to vlastne vzniklo? Opýtala som sa dramaturga seriálu Tajné životy spisovateľa a dramaturga Romana Brata.

– Na začiatku bol, ako inak, námet. V tomto prípade námet scenáristky Biby Bohinskej, ktorá sa tejto téme začala venovať ako problematike, čo ju zaujala nielen ako autorku, ale aj ako človeka. Osudy týraných žien sa všade vo svete zvyčajne bagatelizujú, spoločnosť im nevenuje dostatočnú pozornosť. Preto sme v RTVS privítali spomínaný námet ako veľkú výzvu. Ľudskú i scenáristickú.

Roman Brat
Roman Brat

O V poslednom čase sa o domácom násilí dosť hovorí. Ale váš seriál vznikal ešte predtým, ako vysvitlo, že poslanec parlamentu týra svoju ženu. Viselo to vo vzduchu?

– Kauza pána poslanca je vrcholom ľadovca. V našej krajine tisícky mužov týrajú takým alebo onakým spôsobom svoje ženy a dlhodobo sa s tým nič nerobí, alebo len málo. Nechcem tvrdiť, že náš seriál niečo zásadne zmenil, ale čosi sa predsa len pohlo. Vznikli dve krízové linky, na ktoré počas prvých dvoch týždňov zavolalo viac než sto ohrozovaných osôb. O probléme sa začalo častejšie a otvorenejšie hovoriť, a to je dobre, pretože ak sa o veci vie a ak o ňu spoločnosť javí záujem, agresori si budú musieť dávať väčší pozor.

O Tajné životy majú svoje scenáristky a scenáristov – mali nebodaj skúsenosť s domácim násilím?

– Neviem o tom. Všetky tri scenáristky poznám, sú to normálne kultivované ženy. Nepredpokladám, že by ich autorské ambície vychádzali z vlastnej životnej skúsenosti.

O Lebo príbehy nešuštia papierom…

– Príbehy nešuštia papierom najmä preto, že autorky čerpali poznatky a skúsenosti priamo v azylových domoch. A nielen symbolicky. Ich práca spočívala v tom, že celé mesiace konzultovali túto problematiku so zamestnancami týchto zariadení, stretávali sa s klientkami, radili sa s lekármi, psychológmi, právnikmi. A potom, keď sa zorientovali, keď sa im tieto veci dostali pod kožu aj v tých najmenších detailoch, začali písať.

O Býva to ale aj zásluha dramaturga – tým si ty. Ako si k tomu prišiel? Vybral si si, alebo si ťa vybral režisér?

– U nás to chodí tak, že dramaturgia vyberá režiséra. So šéfdramaturgičkou Janou Kákošovou sme sa rozhodli, že oslovíme Jána Sebechlebského, režiséra, s ktorým sme mali dobré skúsenosti v dvoch sériách televízneho seriálu Kriminálka Staré Mesto. Nepochybovali sme, že nám Tajné životy urobí na vysokej profesionálnej úrovni. Konečný výsledok nám tento predpoklad naplnil. Bola to dobrá voľba.

O Čo bolo pri príprave seriálu najzložitejšie?

– Na každom televíznom či filmovom projekte je najdôležitejší scenár. To je dramaturgova parketa. Ak sa scenár podarí, režisér môže vytvoriť štandardné alebo nadštandardné dielo. Ale ak je scenár priemerný alebo slabý, ani ten najlepší režisér ho nezachráni.

O A ako sa podarilo dať dokopy taký zaujímavý tím – lebo tu hrá všetko, od zvučky, po posledné titulky…

– Keď sa dielo podarí, zvyčajne sa všetci potľapkávame po pleci a tvárime sa, ako invenčne a tvorivo sme pristupovali k svojim povinnostiam. Ak je opak pravdou, máme sklony vyhovárať sa jeden na druhého, alebo všetci na všetkých. Našťastie, tentoraz nám okolnosti dovolili blahosklonne sa potľapkávať. Robota sa podarila. Dá sa povedať, že od zvučky až po titulky. Mimochodom, titulky som musel niekoľko ráz dopĺňať, aby sme nebodaj na niekoho nezabudli, toľko sme mali hercov a spolupracovníkov. Seriál mal nielen dobrú sledovanosť, ale pochvalne sa o ňom vyjadrovali aj odborné a laické kruhy. Bol to zásah do čierneho. Chvalabohu.

Zo serialu (7)

O Seriáloví herci sú zvyčajne tak trochu na jedno kopyto – a tu odrazu vidíme plnokrvné postavy, Peter, Kočiš, Judita Hansmann, František Kovár, Anna Šišková – osobitne Peter Kočiš hrá svojho tyrana tak presvedčivo, až by sa ho človek bál. Mali ste na prípravu viac času, alebo v čom to je?

– Opäť sa vrátim k scenárom. Ak režisér s hercami nemajú čo hrať, ak je príbeh nudný a nepresvedčivý, ak sú dialógy ploché a nezáživné, nezachránia ho ani výborní režiséri ani vynikajúci herci. Naši herci si však scenáre Tajných životov pochvaľovali. Sami tvrdili, že už dávno nič podobné plnokrvné nedržali v rukách. Celkom prirodzene sa to potom odrazilo aj na ich výkonoch. A niektorí z hercov hrali svoje životné roly.

O S mnohými osudmi sa diváčka a divák môžu stotožniť – majú svoj skutočný predobraz? Alebo je to „len“ taká umelecky vydarená typizácia?

– Naše príbehy sú síce vymyslené, ale len čiastočne, pretože kopírujú isté životné skúsenosti. Zväčša ide o modifikácie osudov žien a detí, ktoré sa naozaj stali terčom násilia a týrania. Takže nijaká umelecká vízia či kreácia, ale skutočný život písal naše príbehy! Preto im ľudia uverili.

O Veril si, že prinášate konečne čosi, čo posadí pred obrazovku celé rodiny?

– Veril som len čiastočne. Mediálny trh je často nevyspytateľný, človek zavše nevie, čo osloví diváka. Ľudia nezriedka dávajú prednosť ľahším žánrom a Tajné životy sú klada, najmä emocionálna.

O Kedy si si bol istý úspechom – už na projekcii pred vysielaním, alebo až po prvých číslach sledovanosti?

– B je pravda! Aj keď sme si počas kontrolných a schvaľovacích projekcií hovorili, že, chvalabohu, naše predstavy sa naplnili. Poctivá literárna príprava a šikovní ľudia v štábe na čele s režisérom Jánom Sebechlebským vygenerovali vydarený dramatický seriál.

O A budete v Tajných životoch pokračovať?

– Áno, pripravujeme druhú sériu. Potenciál tejto témy je nevyčerpateľný, hoci niekedy treba vedieť skončiť v pravý čas. Ale na túto tému sa môžeme pozhovárať niekedy na jar roku 2017.

Ďakujem a želám divákom ďalšie vydarené kúsky z tejto tvorivej dielne

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky