INZERCIA  +421 905 273 416, +421 905 273 414

Zachladenie panelákov

Zachladenie panelákov

Práve zatepľujeme… počuť po nijakej zime-nezime. Na ulici, na návštevách, v MHD. My to už máme za sebou či … pred sebou – znie kontra v dialógu. Zasa vidíme pri domoch, vedľa chodníkov baly polystyrénu či minerálnej vlny, do výšok sa šplhajúce konštrukcie lešenia, od rána až do večera do uší kvíliace a rachotiace príklepové vŕtačky bodajúce do panelov diery na kotvy a i. Zhodneme sa: na zateplenie paneláku, ak sa preň vlastníci bytov rozhodnú, treba…

… veľa peňazí – vlastných či požičaných – alebo aj jedno aj druhé. Ďalej kvalitný projekt, špičkovú stavebnú firmu a dodávateľov ostatných prác. Moderné a odolné materiály, spoľahlivého stavbyvedúceho, precízny stavebný dozor… a čo ešte? Veci sú veci, tie sa amortizujú i kazia, pokiaľ však ide o personál, potom naslovovzatých odborníkov. Projektantov, stavbárov, energetikov, statikov, murárov, elektrikárov, výťahárov, stolárov, klampiarov, maliarov, dlaždičov, plynárov, vodárov, hasičov… K tomu trpezlivosť, ochota, prajnosť i disciplína panelákového osadenstva, tolerovanie niekoľkomesačného neporiadku pred domom, za ním, v dome, v byte – podľa rozsahu rekonštrukčných prác, pre ktoré sa vlastníci bytov a nebytových priestorov rozhodli. Na konci má byť očakávaná spokojnosť. Ak sa dá všetkých, ak nie, lebo každý sme nejaký, potom väčšiny. Aby zateplenie paneláku vskutku hrialo.

Ibaže, je aj – zachladenie paneláku. Nie, nedajme sa pomýliť, nejde o žiadnu novú technológiu, kontaktný systém na odolanie letným horúčavám. Také zachladenie paneláku nepotrebuje ani peniaze, ani projekt, ani materiály, ani stavbyvedúceho či stavebný dozor – a už vôbec nie odborníkov. Práve naopak. Panelák si vystačí s vlastnými ľudskými „zdrojmi“. Netreba ich veľa. Čím menej, tým horšie. Na účinné zachladenie postačia dvaja, traja, štyria, piati vlastníci, je jedno či v nohaviciach alebo v sukni, ktorí, individuálne alebo „kolektívne“ ako skupina, vytvoria rečami a skutkami – dovnútra i navonok – takú atmosféru v paneláku, že aj mrazivá Antarktída je v porovnaní s chladom vzťahov medzi ľuďmi horúcou Afrikou.

Aký je typický slovník týchto „dvojnohých klimatizačných jednotiek“? Na schôdzi vlastníkov (a pokračujú v neschôdzové dni na chodbách či pred domom) svoj diskusný príspevok začínajú takto: tak ja si myslím… počul(a) som… moja známa mi hovorila… na internete som čítal(a), preto si myslím… keď sme to nepotrebovali doteraz, netreba nám to odteraz… to čo tam bolo, musí tam zostať, bolo to tak doteraz… ani hentí v susednom paneláku to nemajú, prečo potom my to musíme mať… to netreba dodržať, aj tak to nik nekontroluje… atď. Čo nevedia, nepoznajú, to podľa nich neexistuje. Takže existuje toho len veľmi málo.

Kým správca potrebuje dodržiavať takmer 200 právnych a technických noriem, „dvojnohé klimatizačné jednotky“ si vystačia s poznaním ničoho. Ale si myslia… Kde sa na nich hrabe projektant, statik, stavbár, energetik a ďalší odborníci. Výsledkom je to, čo uverejňujeme. Ani centrálna klimatizácia nedokáže toľko, čo dokážu „dvojnohé klimatizačné jednotky.“ Keďže nie sú statické ani upevnené o steny, ale mobilné, šíria chlad aj do iných priestorov – vchodov, schodísk, poschodí paneláku. Sú infekciou. Čo netreba, podľa nich, pri zateplení urobiť a neurobiť, kde stavbárov nevpustiť – na lodžiu či k stúpačkám, komu patrí panel a kto si čo môže na ňom robiť – klimatizácia, satelit, kde stačí len 3 cm polystyrénu a nie 10 cm ako určuje projekt a iné perly ducha.

Tak ako: Zatepľujete či zachladzujete… Odpoveď už má každý panelák sám.

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: 0905 273 416, 0905 273 414
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201