INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Sľuby sa sľubujú…

… blázni sa radujú. Tak sme zvykli hovorievať ako deti. Ale aj v tejto riekanke, ako napokon vo všetkých, je ukrytý kus pravdy, ak nie pravda celá. Prázdnym sľubom (vraj) veria len blázni. Naozaj? Môj priateľ žartom hovorieval: „Nikto ti nemôže dať toľko, koľko ti ja môžem sľúbiť.“ A tiež sa v tom skrývalo kusisko pravdy. Ľahko sa sľúbi láska až za hrob, vernosť, priateľstvo až do smrti, ale aj väčšia či menšia pomoc. Nie, netvrdím, že všetci, ktorí takéto sľuby dávajú, vedome klamú. Verím, že väčšina z nich to myslí naozaj, úprimne. Že chcú ľúbiť, byť verní, pomáhať. Ale – je to reálne?

To by mala zvážiť predovšetkým druhá strana. Ale aj keď je jasné, že nám nikto vernosť ani večnú lásku zaručiť nemôže, radi to uveríme. Lebo chceme, aby to tak bolo. Lebo práve po tomto túžime. A že realita je o chvíľu úplne iná? Nič to. Stalo sa. Veď – on (ona) tak veľmi chceli svoj sľub splniť. Lenže mu to znemožnili ostatní. Napríklad žena, ktorá nám „zviedla“ manžela. Vinníkov sa vždy nájde dosť.

Úplne rovnaké je to aj v prípade politikov. Budúcich prezidentov, ministrov, poslancov, primátorov, starostov. Len tu by som si nebola istá, že ich sľuby sú úprimné. Nevykalkulované práve na to, že volič je človek, ktorý chce uveriť v lepšie zajtrajšky a v to, že im ich zaručí politické sľubovanie. Akoby sa nám v jednom momente zatemnil mozog a my počujeme len – ja vám to sľubujem. Zabudneme rozmýšľať, zakrývame si uši pred hlasmi, ktoré varujú, že to, čo niektorí politici sľubujú, aj keby to mysleli úprimne, jednoducho nemôžu splniť. Napríklad aj preto, že to nie je v ich moci.

Sme to my, ľudia, čudné tvory. Hlavu dokážeme používať na úžasné vynálezy, ale keď máme rozlíšiť fikciu od reality, tak ju dokonale vypneme. Realita totiž väčšinou nie je taká pekná a ružová ako sny. Áno, aj sny sa môžu splniť. Lenže na to len sľuby nestačia. Na to musíme ísť krok za krokom. A tie kroky musia byť reálne. Alebo nie?

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416