INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Najmladšie seniorcentrum uvíta nováčikov

Najmladšie seniorcentrum uvíta nováčikov

Veľkonočná atmosféra vládla v Dennom centre na Gercenovej ulici už pár týždňov pred najväčšími kresťanskými sviatkami. Všimli si to aj náhodní okoloidúci. Z výkladnej skrine seniorskej klubovne sa na nich totiž už hodný čas díva figurína s korbáčom. Pri nohách má huňaté ovečky, nad sebou zajaca a vo váze na prútikoch kraslice – všetko symboly Veľkej noci. „To je práca našej Bohušky Pittnerovej, vždy vyzdobí výklad niečím aktuálnym,“ prezradila vedúca centra Dagmar Karešová. Kde sa v nej vzal talent, to pani Bohuška netuší. Možno v nej driemal po celý život, no voľnosť mu dala až pred šesťdesiatkou. Vtedy sa pustila aj do maľovania obrazov. Obdivovať ich nedávno na výstave mohli aj návštevníci DK Zrkadlový háj.

Jej protipólom je Emília Musilová. „Ako učiteľka som celý život deti viedla k práci s týmito motívmi. Maľovali sme, zdobili, tešili sa zo všetkého, čo sa nám podarilo,“ zaspomínala si. Do venčeka ukladala kohúta s pestrofarebným perím, do ďalšieho hebké kuriatka, kvietky či vajíčka. Chodila do klubu na Vyšehradskej, no keď sa v Petržalských novinách koncom roku 2012 dočítala, že na Gercenovej má byť otvorené nové centrum pre skôr narodených, neváhala. „Som tu veľmi spokojná a mám to sem aj bližšie. Je tu dobrý kolektív a skvelá vedúca,“ pochvaľovala si.

Emília Musilová a jej veľkonočné motívy.
Emília Musilová a jej veľkonočné motívy.

Gercenka, ako familiárne nazýva toto denné centrum väčšina seniorov, je najmladším zariadením mestskej časti tohto druhu. V prvom roku svojho jestvovania malo 64 členov, v tomto roku sa do neho s trojeurovým ročným členským vybrali zatiaľ 34 dôchodcovia. Šancu teda majú noví. K takým patrí aj čerstvá šesťdesiatnička Darina Gašparíková. Naopak, najstaršou je Květuša Peluchová, ktorá vlani s klubistami oslávila 90. narodeniny. Písal sa rok 1963, keď sa matadoráci Erika a Anton Kassayovci zoznámili na firemnom kúpalisku. Celý život strávili v blízkosti bývalej gumárne. Aj ich potešila informácia o novom klube. „Najviac si ceníme spoločnosť našich rovesníkov. Trávime spolu čas, debatujeme, chodíme opekať špekáčiky na Železnú studienku, ale aj do blízkej reštaurácie Lipa. Obľubujeme vychádzky do petržalských lužných lesov,“ priblížil pán Kassay. „Nesmieme zabudnúť na divadlo! Naposledy sme videli Z čista jasna od Radošincov, ale páči sa nám aj Astorka. A čo kačacina!?“ pripomína prítomným ďalšie klubové aktivity Anna Krajčovičová.

Klubisti pri popoludňajšej káve.
Klubisti pri popoludňajšej káve.

Členovia tohto denného centra, mimochodom jediného na Dvoroch, sa usilujú spestriť si každý deň. Nemusia to byť práve kačacie hody, kapustnica či divadelné predstavenie. Uspokoja sa aj s debatami, čítaním časopisov, sem-tam si aj zanôtia. Najnovšie si plánujú autobusový výlet mimo Bratislavy s cieľom objavovať slovenské historické skvosty. Črtá sa aj možnosť prímorského pobytu. Jeden z nich je totiž pečený-varený v Bulharsku, ak by bol záujem, vedel by v tom ako sprievodca pomôcť. Tak, nech to vyjde!

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky