INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Hovory na všedný deň – Okienko o nevyliečených problémoch

Hovory na všedný deň – Okienko o nevyliečených problémoch

Aktuálnu rubriku na tému susedského spolunažívania si vyžiadali samotní čitatelia. Aktuálny je však aj problém množstva denných i dlhodobých nedostatkov v spoločnosti – lajdáctvo, zjavné i skryté podvody, stupňujúca sa arogancia politickej moci, korupcia a mamonárstvo, infantilné spory najvyšších predstaviteľov… Všetci to poznáme a – mlčíme. Cieľom rubriky, striedajúcej sa s riadkami o panelákových strastiach Pod jednou strechou, je obhovoriť pálčivé problémy, s ktorými sa občan tohto štátu stretáva a ktoré znižujú kvalitu jeho života. Radi privítame aj vaše príspevky, o námety určite núdza nebude.

Nielen výtlky

O výtlkoch sa toho popísalo a nahovorilo neúrekom. Menej sa už hovorí o právach a povinnostiach. O práve občana jazdiť po bezpečnej ceste a povinnosti obce, mesta, župy či štátu postarať sa o takúto cestu. Ochrana života, zdravia či majetku na komunikáciách nemôže byť v konkrétnom prípade zúžená len na direktívnu povinnosť vodiča prispôsobiť rýchlosť jazdy stavu a povahe vozovky. Mimochodom – pri striktnom dodržiavaní príslušného paragrafového znenia zákona by doprava na biednych komunikáciách bez výnimky skolabovala.

Vlaňajší nevydarený experiment s bus pruhmi priniesol do ulíc zápchy a nervozitu. Problém nemôže byť identický s úlohou, diletantské snahy v podobe pokus – omyl, nasávajú peniaze daňových poplatníkov ako pijak. Do tejto kategórie patrí aj horúcou ihlou šité ukončenie prejazdu Námestia SNP alebo likvidácia ideálneho spojenia centra s hlavnou železničnou stanicou s nepraktickým obchvatom cez Obchodnú ulicu. Stavať apartmány na mori si môžu dovoliť v Emirátoch, bratislavské vzdušné zámky praskajú ako lajdácke záplaty na cestách. Otrocky kopírovať riešenia v okolitých metropolách je naivita alebo účelový zámer. Ak sa komunikácia nedá rozšíriť, každé blokovanie jazdného pruhu bez podporných opatrení sa stáva brzdou v premávke, naplno obsadené vozidlá na zrýchlených pruhoch môžu priniesť efekt pri ekonomickom odvoze z vidieka, v rámci mesta je to pokus o nevydarený vtip. Rezidentské parkovanie s odkladaným termínom spustenia má priniesť poplatky za parkovanie, ktoré sa majú použiť aj na skvalitnenie cestnej infraštruktúry. Pravda, až keď sa Magistrát dohodne s mestskými časťami, pretože nateraz ide o politizovanie a boj o centíky.

Za špinavú krásavicu na Dunaji, prešpikovanú dierami a s rapídne zníženým ratingom kvality života, sa hanbí každý, kto ju má rád. Niet nikoho schopného, kto by podpísal jej opeknenie – na rozdiel od pochybných zmlúv o prenájme parkovacích miest, kde sa zodpovední signatúram nebránili. Asi vedeli, prečo tak ľahostajne ignorovali príjem do mestskej kasy. Hovoriť o výtlkoch znamená hovoriť aj o vzťahu otčimov mesta k Bratislave.

Nie je o čom.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.