INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Prebuď sa (s) knihou po druhý krát

Prebuď sa (s) knihou po druhý krát

Ako vznikne komiks a poďme kresliť draky. Exkluzívne čítanie z knihy, ktoré ešte nevyšla či debata o tom, ako je dobre mať bunker. Čo sa stane so strachom, keď ho vyfučíme a prečo Analfabeta Negramotná zjedla Jankovi Hraškovi halušky a čo bolo potom – to sú len maličké kúsky z pestrej mozaiky festivalu Prebuď sa (s) knihou, ktorý v tretí marcový týždeň zorganizovala Miestna knižnica Petržalka (MsKP). Festival podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Stretnutia s autormi a ilustrátormi, tvorivé alebo dramatizované čítania, workshopy či divadelné predstavenia na motívy detských kníh. Päťdesiat podujatí s dvadsiatimi piatimi hosťami počas troch dní v piatich pobočkách MsKP.  Ako to zvládli a či sa im II.ročník festivalu podaril sme sa rozprávali s Katarínou Bergerovou, riaditeľkou Miestnej knižnice Petržalka.
Čo ste chceli podujatím dosiahnuť? Predstaviť knižnicu novým čitateľom alebo ukázať svojim čitateľom, čo všetko im ešte môžete ponúknuť?

Oboje. Desať pobočiek našej knižnice má ročne zapísaných takmer osemtisíc čitateľov. Napriek tomuto vysokému číslu neustále robíme podujatia, aby sme oslovili nových a aby sme verným čitateľom pravidelne ponúkali podnetné aktivity. Festival Prebuď sa (s) knihou nadviazal na popularizáciu knihy v marci a zároveň na celoslovenský projekt Týždeň slovenských knižníc.

Na základe čoho ste vyberali hostí?

Na  základe celoslovenského hodnotenia a podľa ich aktivít či tvorby. Aktívne využívame spoluprácu s Bibianou – medzinárodným domom umenia pre deti a ďalšími organizáciami, ktoré každoročne vyhlasujú najlepšie a najkrajšie detské knihy.  Sledujeme situáciu na poli slovenskej literatúry a máme prehľad o všetkom dôležitom, čo sa tam udeje. A podľa toho si aj vyberáme tých najzaujímavejších hostí.

Ako ste spokojní s festivalom, splnil očakávania?

Hoci bola príprava organizačne aj technicky veľmi zložitá, dovolím si povedať, že vyšiel na 100%. Každý, koho sme pozvali, prišiel a petržalské školy potvrdili našu výbornú spoluprácu, za čom im veľmi pekne ďakujeme a máme z toho radosť. Chcela by som poďakovať aj našim knihovníčkam a knihovníkom. Bola to pre nich veľmi veľká záťaž, keďže festival pripravovali a realizovali popri svojej zvyčajne práci na pobočkách. Takéto podujatie si môžeme dovoliť uskutočniť za plnej prevádzky knižnice len vďaka ich profesionalite.

 Výtvarný workshop s ilustrátorom Miroslavom Regitkom – Petržalský farebný rozprávkový drak v pobočke (MsKP)  Dudova

Čo je najdôležitejšie v dobrej detskej knižke? Predsa obrázky. Tie nás zaujmú ako prvé, až potom sa začítame do slov. Jedným z autorov detských ilustrácií je Miroslav Regitko. A práve s ním sa piataci zo ZŠ Dudova vydali do svete drakov. Mnohí najprv bezradne dumali nad papierom ako začať, ale napokon stvorili desuplné obludy, čo žrali rytierov na počkanie, ale aj ladné dračice s nežným pohľadom. Miroslav Regitko s nimi nielen kreslil, ale im aj porozprával, ako vzniká komiks, ako sa rodia športoví maskoti a že obrázok je cesta, ktorá vás privedie k príbehu.

Beseda s autorkou Barborou Kardošovou a ilustrátorkou Katkou Slaninkovou o ich knihách Traja kamoši a fakticky fantastický bunker a Traja kamoši a fakticky fantastický poklad

Len o kúsok ďalej sa v pobočke MsKP na Furdekovej debatovalo o veľmi zaujímavých témach. Barbora Kardošová a ilustrátorka Katka Slaninkova sa spolu so štvrtákmi zo ZŠ Pankúchova delili o tajomstvá. O čom bude ďalšie pokračovanie ich knihy, o tom, že deti majú občas pocit, že ich rodičia neľúbia a že aj v petržalskom byte si možno nájsť bunker a skryť sa v ňom pred celým svetom. Hoci to možno znie smutne, atmosféra taká nebola, naopak, zdieľané tajomstvá už nie sú také ťaživé a štvrtáci sa živo zaujímali o budúce trampoty a dobrodružstvá Troch kamošov v pripravovanej knižke.

Workshop Miriam Halamickovej ku knihe Stína o strachu a priateľstve

Na tvorivom stretnutí liečebnej pedagogičky  Miriam Halamickovej s deťmi zo Spojenej školy internátnej na Vlasteneckom námestí sa hovorilo o strachu. V priestoroch pobočky MsKP na Vavilovovej si najprv deti vytvorili vlastné strašidielka pomocou balónov a fixiek. A potom ich vyfučali. A vyfučané strašidlo nie je vôbec strašidelné. Je malinké a strašne smiešne. A keď už viete, že sa nemusíte báť, môžete sa pohodlne usalašiť a počúvať rozprávku o bojazlivej Stíne, ktorá trik s balónom ešte nepozná.

 Divadelné predstavenie Barbory Zamiskovej a Martina Kollára AnalfaBeta Negramotná

Čo sa stane, ak vás omylom zamknú v knižnici po záverečnej? Začnú sa prirodzene diať čudné veci. Rozprávkové postavičky ožívajú a to je poriadne drsné, najmä ak sa voláte AnalfaBeta Negramotná a v živote ste nemali knihu v ruke. Žiaci zo ZŠ Tupolevova ale rozprávku o Jankovi Hraškovi, samozrejme, poznajú, a preto sa na nedorozumení so zjedenými haluškami dobre bavili. Príbeh o dievčati stratenom v knižnici a najznámejších rozprávkových hrdinoch z knihy Jána Uličianskeho AnalfaBeta Negramotná si pozreli v bábkovo-divadelnom prevedení v pobočke MsKP na Prokofievovej ulici.

Michaela Dobríková

Foto – autorka

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky