INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Pravdy o pravde

Pravdy o pravde

Rád si prečítam úprimné slová novinárske, z ktorých sa kadečo dozviem. Napríklad, že ľudia po pretečení pohára trpezlivosti vyšli do ulíc, aby vyjadrili svoj nesúhlas, a že takýto nesúhlas nie je nič viac a nič menej, ako obyčajný nesúhlas a že žiadne konšpirácie ani sprisahania za tým netreba hľadať. Podľa pisateľa je to pre Slovensko pozitívna správa. Osobne som spomínané pľuhavstvá ignoroval pri každej vhodnej príležitosti, napríklad po prečítaní niektorých spravodajských portálov. Snažím sa žiť čo najmenej konšpiratívne, bez snahy angažovať sa v sprisahaneckej bunke.    

Pokiaľ aspoň približne tuším, konšpiračná teória, alebo teória sprisahania, je názor na ľubovoľnú tému, pri ktorom sa predpokladá, že istá skupina ľudí vedome a tajne pôsobí v neprospech inej skupiny ľudí. Som rád, že ľudia ulice, s bohatou znalosťou ústavy a príslušných zákonov demokratického štátu, spomínanými ničomnosťami neohrozujú mňa, ani vyše päť miliónov mojich spoluobčanov. Spolu s autorom si ich cením, pretože s odvahou vlastnou len im sa neboja veci na Slovensku zmeniť. Zrejme však nebudem sám, kto sa akosi stále nevie dozvedieť, čo zmeniť treba. Vrátiť staré červené časy, alebo ešte ísť o pár desaťročí vzad? Vzdať sa suverenity štátu, alebo čo najskôr vhupnúť do jadra? Zažiť teror, vojny, alebo pestrofarebné občianske rozbroje? Prijať migrantov, alebo vyhnať Rómov, Ukrajincov, Srbov? Dostať na politické výslnie iných korupčníkov? Z ľudí napĺňajúcich ulice a námestia to nemusí vedieť nikto. A zrejme ani poriadne netuší. Požiadavky na zmeny bez konkrétne nastaveného cieľa sú iba výkrikmi smädného na púšti. Nateraz to vyzerá tak, že čím je viac podozrení, tým menej dôkazov. Na ulici aj v parlamente.

Už starí Rimania si boli vedomí, že múdry človek netvrdí nič, čo nemôže dokázať. Malo by to platiť aj dnes pre každú societu, ktorá sa dožaduje interpersonálnej a politickej slušnosti. Kto je tu teda za hlupáka? Posväťme účel, prostriedky a forma sa nájde. Asi tak to bolo a tak to aj bude. I keď historická pravda nemusí vždy spĺňať všetky atribúty pravdy, je pravda, že história je matkou múdrosti. Pravdou však je a zostáva aj to, že sa z nej zväčša poučia iba tí, ktorí z nej profitujú.

Tak si myslím, že konšpiráciu naozaj netreba hľadať na námestiach. Realizuje sa niekde inde. A to je pre Slovensko negatívna, veľmi negatívna správa, pán kolega.

  • Anton Surda

    Vieme velmi dpbre co treba zmenit. Napriklad sa zbavit takych prisluhovacov skorumpovanej moci ako ste vy.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky