INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Bola raz jedna aktívna mama

Bola raz jedna aktívna mama

Redaktorka, blogerka, inštruktorka jogy, mama… Jednoducho aktívna a v súčasnosti dokonca Petržalčanka, Adela JASENOVCOVÁ sa rozhodla, že sa o svoje rodičovské zážitky podelí aj s ďalšími mamami. Situácie z jej knižného Denníka aktívnej matky budú dobre známe všetkým, ktoré chcú popri deťoch a rodine dať šancu aj samým sebe.

Čo v Denníku aktívnej matky taká aktívna matka nájde? Prečo by mala siahnuť popri všetkých ďalších aktivitách ešte aj po tejto knihe?

V knihe sa píše o veselých aj smutných momentoch ženy, ktorá sa rozhodla niečo robiť aj popri deťoch. Filozofovať o krajších začiatkoch, pravidelnom stravovaní a zdravom životnom štýle dokáže každý a veľmi dobre. Niekto si dá aj predsavzatie, vyhrnie si rukávy a pustí sa do jeho naplnenia. Iný vydrží cvičiť v posilňovni poctivo každý deň, až kým ho to neomrzí. Aktívna matka, ako aj tá pasívna, frfle úplne rovnako, chce všetko hneď a verí, že sa raz bude môcť realizovať. Aj preto by si mohla knihu prečítať, aby sa presvedčila, či sa jej to podarí.

V akých situáciách je pre aktívnu matku táto knižka „akousi prvou pomocou?“ Kedy je najlepšie si z nej niečo prečítať?

Najjednoduchšie počas materskej dovolenky je vraj nerobiť nič. Presúšať sa sem a tam a motať sa deťom pod nohami. Tak si to mnohí vysvetľujú, ktorí buď zabudli, alebo pravú materskú nezažili. Každá matka má právo cítiť sa zmätene, frustrovane až zúfalo. Ale nie je sama, kniha ponúka nadhľad a humor aj v situáciách, kedy by si človek najradšej zložil hlavu do dlaní. Hlavná postava aktívnej matky z vlastnej skúsenosti radí, ako riešiť isté situácie, ako zvládať nemožné a zachovať si stále identitu ženy, nielen matky.

A čo keď sú mimoriadne aktívni dvaja? Popri aktívnej mame ešte aj (hyper)aktívne dieťa?

Zrejme by to nebola až taká neštandardná situácia. Deti majú vždy viac energie ako rodičia. Zaujímavejšie je, keď je detí viac, k tomu aj hyperaktívny pes a aktívne športujúci manžel, ktorý okrem fixného zamestnania bajkuje a robí inštruktora indoor-cyclingu. Asi treba nastoliť kvalitný time management. Kto kedy ako robí svoje. Skombinovať s krúžkami detí a dodržiavať režim. A keď niečo aj napriek spolupráci a snahe oboch rodičov nečakane zlyhá, byť pripravený improvizovať.

Čo najvtipnejšie a čo najkurióznejšie je zapísané v denníku aktívnej mamy Adely Jasenovcovej?

Podľa čitateľov ide o bezprostredné podanie bežného života bez pokusov o pozérstvo. Realistický a triezvy pohľad na život bez prikrášlenia, čo sa automaticky musí skončiť vtipne. Život prináša kopec situácií, ktoré možno na začiatku vyzerajú ako živá katastrofa, no napokon je z toho humorná poviedka. Vraj sa dobre bavia na hláškach detí a tiež nad zdanlivými neúspechmi hlavnej hrdinky, ktorá je občas nešikovná, nehrá sa na superženu, ani na statočnú bojovníčku. Jednoducho berie život so všetkým, čo prináša a hrá s kartami, aké dostala. Miluje svoje deti, ktoré sú vždy na prvom mieste, aj napriek tomu, že nestíha tréningy, žehliť, ani každý deň piecť domáce koláče. Ľuďom sa páči bod stretu očakávania s realitou, kedy sa veľa mám pousmeje a pomyslí si, že to pozná z vlastného života.

A aká je vlastne aktívna mama Adela Jasenovcová?

Úplne obyčajná žena z Petržalky. Hlavne nie je identická s hlavnou hrdinkou, ktorá reprezentuje vzorku aktívnej matky. Príbehy sú jej životom len inšpirované, no mnohé sa skutočne stali. Keby však všetky fakty súhlasili, už by asi tehličky na bruchu mala, ako sa uvádza v knihe. Guráž jej nechýba, čo majú s hlavnou postavou spoločné.

Aké miesto sa ti vybaví ako najkrajšie a najvhodnejšie na voľný čas strávený s deťmi práve v Petržalke?

Som rodáčka z Trenčína a vždy sa tam rada vraciam. Od osemnástky som kvôli štúdiu, práci a súkromiu cestovala tri roky na trase Trenčín – Piešťany – Bratislava. Napokon som sa v dvadsaťjeden rokoch presťahovala natrvalo do Bratislavy. Toto mesto milujem, Petržalku obzvlášť. S deťmi a psom chodíme veľmi často do lužných lesov k Dunaju, tu sú zákutia pri ramenách rieky, ktoré vyzerajú ako z rozprávky. Máme radi aj Draždiak, hrádzu, Danubianu, Čunovo. Chodíme aj do Karpát, ihriská v prírode nás veľmi bavia. 

Napriek tomu, že denník každej z mám by bol skutočne originálnym čítaním, niektoré zo zážitkov sú povedzme, že: „ako cez kopirák.“  A možno práve tie nájdete aj v Adelinom Denníku aktívnej matky. Ale verte: „o sŕkaní latte s dokonalým účesom,“ to nebude.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky