INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Vášeň pre módu je nákazlivá

Vášeň pre módu je nákazlivá

Mladá módna dizajnérka a stylistka Lucia Ivanová sa rozhodla, že okrem vlastnej práce dá všetkým, ktorí majú záujem spoznať čaro odevnej tvorby, príležitosť vyskúšať si ju na vlastnej koži. Vo svojom petržalskom ateliéri už dlhší čas vedie kurzy módy, na ktorých nájdete aj mužov.  

 Lucia Ivanová je absolventkou Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave v odbore Odevná tvorba. Miluje exotické krajiny s bohatou textilnou tradíciou ako Maroko či India. Ako sama hovorí, sú jej  inšpiráciou pri učení sa napríklad novým zdobeniam látok či výšivkám. Už na vysokej škole absolvovala stáž v Paríži. Od roku 2012 sa okrem vlastnej módnej značke a kostýmovému výtvarníctvu venuje kurzom módy.  Zahrnúť sa do nich snaží všetko, čo k odevnej tvorbe patrí, od kresby až po návrh a styling.

 Ako ste prišli na nápad kurzov módy?

Myšlienka kurzov prišla spontánne.  Chcela som sa o svoju vášeň z módy a tvorby podeliť s ostatnými a v tom čase na Slovensku neexistoval komplexný program kurzov s profesionálnym vedením. Rozhodla som sa vymyslieť súbor kurzov, ktorý by bol vhodný aj pre úplných začiatočníkov a zároveň aby k nám rád zavítal aj niekto, kto už skúsenosti má, ale potrebuje poradiť alebo sa profesionálne posunúť ďalej. Preto je aj ponuka taká rozmanitá a má jasnú postupnosť.

Zatiaľ sú kurzy módy naďalej jediné profesionálne zastrešené kurzy šitia, návrhárstva, strihov v Bratislave aj na Slovensku, a to ma teší. Naše lektorky majú ukončené vysoké školy módneho zamerania, navyše sú samé dizajnérkami a neustále sa učia nové smery súvisiace s módou.

Na kurze môžete stretnúť študentku, pracujúcu ženu, ale aj dámu v rokoch. Nie je však výnimkou, že čo-to priučiť sa zo šitia alebo strihov chcú aj muži. Dokonca jeden z kurzov bol venovaný iba mužom. Odísť mohli s novým ruksakom, taškou či obalom na ipad. Lucia oceňuje tiež pozornosť pánov. Často sa totiž stáva, že kurz darujú svojej polovičke ako darček.

„Zatiaľ sú kurzy módy naďalej jediné profesionálne zastrešené kurzy šitia, návrhárstva, strihov v Bratislave aj na Slovensku.“

Čo konkrétne sa na vašich kurzoch záujemca naučí?

Predovšetkým za krátky čas pomocou najnovších efektívnych postupov zhotoviť si šaty, topy či sukne, prípadne modelovať strihy. Snažíme sa  motivovať účastníkov  k ďalšej tvorbe. Zároveň sa stretnú a zoznámia s novými ľuďmi, s ktorými ich spája radosť z tvorby a chuť učiť sa nové veci z oblasti módy.

Móda je o hre, fantázii, a preto si myslím, že motivujúcim prvkom aj v našich kurzoch má byť a  je túžba byť originálnym, nezapadnúť v dave a objaviť v sebe nové možnosti a naplniť si sny. Veď aj z hoby sa môže stať práca, ktorá vás bude napĺňať.

 „Móda je o hre a fantázii.“

Máte skúsenosť, že niekoho absolvovanie vášho kurzu motivovalo k ďalšej činnosti v oblasti módy?

Takýchto príkladov mi napadá veľa :-)  … vždy ma teší, keď v niekom prebudíme radosť z odevnej tvorby natoľko, že sa rozhodne pre profesionálne pôsobenie v tejto oblasti. Stáva sa, že príde dáma, ktorá vždy chcela pôsobiť v módnej brandži, ale chýba jej podpora, prípadne znalosti a skúsenosti. V takom prípade sa snažíme klientov podporovať v ich módnej ceste, pomáhame im či už s marketingom, strihmi, budovaním kolekcie aj šitím samotných prototypov. Veríme, že pomáhať si je potrebné. V našom prípade sa z klientov často stávajú  naši dobrí priatelia.

 V radoch našich absolventov sú  klientky, ktoré majú vlastné odevné značky, niektoré vytvárajú dizajnové hračky alebo detské kolekcie. Iné sa stali módnymi stylistkami a ďalšie sa aktívne venujú výrobe a dizajnu kabeliek a tašiek, prípadne vytvárajú kolekcie oblečenia pre psíky. Ja som úprimne hrdá na každú z nich.

 K úspešným výsledkom motivačného charakteru kurzov patria určite aj študentky, ktoré aj vďaka tejto forme vzdelávania úspešne absolvovali prijímacie konanie  na vysoké školy doma i v zahraničí.

„ … vždy ma teší, keď v niekom prebudíme radosť z odevnej tvorby natoľko, že sa rozhodne pre profesionálne pôsobenie v tejto oblasti. … „

 Kurzy sú organizované v malých skupinách, čo prispieva k príjemnej atmosfére, ale zároveň neuberá na možnosti zdieľať skúsenosti medzi účastníkmi samotnými. Ako Lucia hovorí, to, že je na konkrétnom kurze málo účastníkov, im pomáha lepšie sa spoznať. Často si tu klientky prídu v podstate oddýchnuť a porozprávať sa. Súčasťou kurzu je aj študijný materiál, ktorý dostane každý účastník, aby si mohol zapísať dôležité a vrátiť sa k tomu. Z kurzov, ktoré si vyžadujú viac času aj skúseností, odchádzajú účastníci aj s certifikátom.

 „Ide mi o to, aby sa ľudia naučili vnímať a rozpoznávať kvalitu a uvedomili si skutočnú cenu oblečenia. Spoznali, aký pôvab v sebe tvorba odevov

skrýva. “

 Lucia v rámci svojich profesijných aktivít píše takzvaný manuál – Ako na kvalitný šatník, kde sa môžu záujemcovia dočítať o nových trendoch, ale aj to, ako na oblečení ušetriť, ale stále zostať „in,“ Dopĺňa ho o rôzne tipy a rady aj z oblasti etiky.

Máte aj vlastnú značku oblečenia, ako by ste ju charakterizovali?

Vlastnú značku mám od skončenia vysokej školy, ale v roku 2015 som ju rozšírila o couture modely, čo znamená značkové modely šité na mieru.  Je to zároveň smer, ktorým sa chcem uberať aj naďalej. Značka zahŕňa segment dámskej exkluzívnej módy s dôrazom na inovatívne strihy a vysoko kvalitné, luxusné materiály. Každý model je doplnený o autorské výšivky alebo potlače. Zároveň je každý model originál. Tento rok sme navyše založili s kamarátkou novú značku, kde sa sústredíme na vytváranie kostýmov pre filmové štúdiá.

 „Vlastnú značku mám od skončenia vysokej školy … Aktuálne zahŕňa segment dámskej exkluzívnej módy s dôrazom na inovatívne strihy a vysoko kvalitné, luxusné materiály.“

Kurzy módy prebiehajú priamo v Luciinom ateliéri na Hannovej ulici 10, kde zároveň šije aj svoje modely. Účastníci tak majú priamy kontakt s dielňou, materiálmi aj modelmi.

Zároveň sú dostupné aj online kurzy, ktoré sú určené či už pre záujemcov z iných častí Slovenska, ale  aj zo sveta.

Kurzy módy nájdete i na webovej stránke www.kurzymody.sk

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky