INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Na rozlúčku

Na rozlúčku

Zomrel Hafi – šírilo sa pred niekoľkými dňami internetom. A nikomu nebolo treba vysvetľovať, o koho ide. Leopold Haverl bol naším národným pokladom – ako ním sú minerálne životodarné vody.Čím to je, že sa herec stane takým pokladom?  V kinách u nás práve beží film o českej herečke Líde Baarovej, ktorá sa tiež preslávila. Ako dvadsaťjedenročná sa zamilovala do ministra Goebbelsa, láska bola vzájomná, hoci pán minister bol ženatý človek so štyrmi krásnymi dcérkami a rojom iných krásnych mileniek. (Moc je asi veľké afrodiziakum.) Tú lásku mladučkej Lídy a ríšskeho ministra riešil nakoniec vodca: odoprel im ju, zakázal. Napriek tomu herečku Lídu Baarovú nepreslávil ani jeden z jej početných filmov, ale tá dva roky trvajúca spaľujúca vášeň. Herečka sa stala – národnou hanbou…

Spomenula som si na jej príbeh v prítmí Slovenského národného divadla, z ktorého pomaly odchádza celá jedna veľká generácia. Na javisku bol stolík z divadelnej šatne, na ňom háčkovaná čiapočka, jedna z mnohých, ktoré nosieval od úlohy Gréka Zorbu náš Hafi. Scenáre, na vešiaku divadelné kostýmy z hier, v ktorých do posledných dní hral. Na plátne sa premietli úryvky zo slávnych inscenácií a Hafiho hlas zaplnil divadelnú sálu.

Nepotreboval žiaden škandál, aby sme si ho všimli. Aby sme na neho nezabudli. Čím to teda je? Talentom? Určite aj talentom. Ale aj úlohami, ktoré môžu pre herca napísať iba tí, čo písať vedia. Kde sú?

„Chýba nám pero,“ povedal mi po obrade Majster Štefan Kvietik. „Herec zahrá všetko, ale musí mať čo…“

A tým povedal o súčasnej biede divadla asi všetko.

No o tajomstve Leopolda Haverla a jeho neobyčajnej ľudskej sile hovorí ešte niečo: Niesol za každý svoj deň na tomto svete plnú zodpovednosť. Určite nie náhodou mal vo svojej divadelnej šatni okrem fotografií svojich bývalých kolegov aj portrét Milana Rastislava Štefánika. Veriť, milovať, pracovať – to bolo aj jeho motto. Naplnil ho bezo zvyšku. Ďakujem mu za to!

Pán Leopold Haverl žil tak, aby sme ho mohli nasledovať. Svoju túžbu po spravodlivom svete nepredstieral, ale napĺňal skutkami.

Veď čo bolo v rokoch po prevrate jednoduchšie, ako poprieť svoj predošlý život a rýchlo sa pridať k víťazom? Ale toto nebola cesta pána Haverla. Možno preto, že sa vo svojom živote nemal prečo skrývať a už vôbec nie hanbiť, pretože žil pred očami svojich divákov a poslucháčov bez ohľadu na režimy vždy rovno, čestne, za svoju tvár ručil svojím umením. „Myslím si, že každá moderná spoločnosť, nech je na akomkoľvek stupni vývoja, by mala byť spravodlivá – aj sociálne spravodlivá. Či sa niekto pozerá doľava alebo doprava, vždy je za tým určitá vzbura proti niečomu a niekomu a človek sa postaví na tú stranu, o ktorej si myslí, že mu poskytne spravodlivejšiu perspektívu.“

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky