INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Kultový román o boji s predsudkami, strachom a nevraživosťou

Kultový román o boji s predsudkami, strachom a nevraživosťou

Jediné, na čo na nevzťahuje pravidlo väčšiny, je ľudské svedomie. Z výnimočného románu, ktorý si získal obdiv a uznanie čitateľov na celom svete,  bolo predaných úctyhodných 40 miliónov výtlačkov. Harper Leeová získala zaň v roku 1961 Pulitzerovu cenu a prelomila ním nejednu spoločenskú bariéru. Príbeh sa dočkal aj filmovej adaptácie s Gregorym Peckom v úlohe obhajcu Atiika Fincha. Na Slovensku vychádza táto kniha znovu takmer po  50- tich rokoch. V marci 2016, teda po viac ako polstoročí (60 rokov), autorkin prvý a doteraz nepublikovaný  román vyjde vo vydavateľstve Ikar s názvom Postav hliadku (Go Set a Watchman).

V tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia zasiahne Spojené štáty hospodárska kríza, hoci ospalého provinčného mestečka Maycomb v Alabame sa dotkne len okrajovo. V tom období je najväčšou starosťou dvoch súrodencov Scout a Jema a ich priateľa Dilla to, ako vylákať z domu miestneho čudáka a čím si skrátiť dlhé chvíle. Keď však obvinia mladého černocha zo znásilnenia bieleho dievčaťa, udalosti naberú rýchly spád. Obhajoby sa ujme Scoutin otec Attikus Finch. Ten považuje právnickú pomoc za svoju morálnu povinnosť. Čaká ho však márny boj s predsudkami, strachom a nevraživosťou. Od obyvateľov mestečka poznačeného rasovou nenávisťou dostáva hanlivú nálepku obhajca negrov, čo sa negatívne dotkne aj jeho detí.
Román Nezabíjajte vtáčika z vydavateľstva Ikar nie je iba o rasizme a justičnej vražde, je to predovšetkým dojímavý príbeh o dospievaní, utváraní si vlastných názorov na svet, morálke, statočnosti a odvahe.

Harper Leeová (1926 – 19. február 2016 ) v roku 1960 publikovala svoj jediný román Nezabíjajte vtáčika (To Kill a Mockingbird), ktorý sa hneď po vydaní stal bestsellerom, získal Pulitzerovu cenu a považuje sa  za klasiku v  modernej americkej literatúre. Román sa zameriava na rasovú nenávisť, ktorá vrcholila na juhu USA práve v čase hospodárskej krízy. Prekvapujúci objav Postav hliadku (Go Set a Watchman) sa zaradil medzi najdiskutovanejšie romány minulého roku.

Z anglického originálu To Kill a Mockingbird preložil Štefan Kýška.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky