INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Kde sa stratila logika a sedliacky rozum?

Kde sa stratila logika a sedliacky rozum?

Dlho som váhal. či sa mám k tejto problematike vyjadriť.  Pretože sa to týka viacero ľudí a viem, že zdieľajú podobný názor ako ja, rozhodol som sa napísať. Pred dvoma rokmi som sa dopočul, že držitelia zlatej Jánskeho plakety môžu využívať MHD v Bratislave zadarmo.

Zadarmo to však nebolo, pretože som si  musel nezmyselne  vybaviť preukaz, ktorý ma stál asi 6 eur. Stačilo by azda pri kontrole revízorovi ukázať preukaz držiteľa plakety s občianskym preukazom. Veď oni tiež vedia čítať. Toľko peňazí som v MHD za rok neminul, aj keď som si kupoval lístky. Som už dôchodca a tí majú láskavo zľavu. Tak, ako väčšina ľudí, využívam na cestovanie svoje auto, MHD používam len výnimočne.

Povedal som si, dobre, keď takto rozhodli tí hore (schválne nepíšem múdrejší), budem to rešpektovať. Vybavil som si preukaz, ktorý bolo treba na ďalší rok predĺžiť. Pekný nezmysel! Veď darovanú krv mi nevrátili a neodobrali mi ani plaketu! Tak prečo tá zbytočnosť? Som disciplinovaný občan. Ctím si predpisy, aj keď nelogické a niekedy hlúpe.

Koncom minulého roka som poctivo navštívil kanceláriu dopravného podniku a chcel som si na ďalší rok predĺžiť platnosť mojej „plakety“. A teda aj možnosť využívať bezplatne služby MHD Bratislava. Keď sa ma pani, ktorá mala v tom čase službu, spýtala, či mám diamantovú Jánskeho plaketu, trochu ma to prekvapilo. Hrdo som však odpovedal, že mám. Otázkou, či ju mám pri sebe, ma zaskočila. Na čo? Veď mám preukaz! O tom, že pán primátor nariadil, že výhody pri využívaní MHD budú mať iba držitelia diamantovej plakety som nevedel. A nebude to bezplatne! Musia zaplatiť okolo 26 eur!

Som hrdý na to, že mi bolo dopriate získať také ocenenie, ako je diamantová Jánskeho plaketa.  Mám 97 bezplatných odberov krvi a plazmy. Je to takmer 50 litrov! Pri zlatej plakete je to takmer 20 litrov! A keď túto plaketu získa žena, tak sa jej s radosťou a úctou pokloním! V rozhlase, televízii – všade počúvame výzvy na darovanie krvi. Mnohí ju darujú nezištne, ak im to zdravotný stav dovolí. Nechápem postoj primátora a mestských poslancov, že prijali takéto nezmyselné nariadenie. Asi nikto z nich takéto množstvo krvi nedaroval a zapracovala u nich závisť. Inak to neviem pochopiť.

Podľa môjho názoru by mali byť dané výhody zákonom pre držiteľov zlatej a diamantovej Jánskeho plakety. Napríklad „zlatý“ bezplatné využívanie MHD na celom Slovensku a „diamantový“ všetku dopravu na Slovensku zdarma! Nad tým by sa mali zamyslieť aj naši zákonodarcovia. A žiaden preukaz! Veď teraz MHD povýšila tzv. električenku na občiansky preukaz. Aj vek nad 70 rokov, kedy vám prislúchajú výhody pri cestovaní, musíte preukázať električenkou. Poslanci, policajti a ďalší vyvolení si tiež musia vybaviť električenku? Alebo im stačí služobný preukaz? V čom sú oni nadľudia? Veď žijú z peňazí obyčajných pracujúcich. Priznávam, že i ja žijem z daní tých, ktorí pracujú a odvádzajú dane. Aj ja som k nim donedávna patril.

Rád by som požiadal primátora, nech povie verejnosti, na základe čoho prijíma takéto rozhodnutia. Kto mu radí? Mne sa zdá, že najprv reže a potom bude merať, ako hovorí ľudová múdrosť. Logika a zdravý sedliacky rozum akoby u nás vykapali. na základe akých podkladov tieto nezmyselné nariadenia prijal? Koľko starých ľudí si muselo odstáť „šóru“ pred úradovňami MHD? To je úcta k starobe, pán primátor?

Zaujímalo by ma, aký je čistý prínos do rozpočtu mesta za tieto električenky. Náklady na výrobu preukazov asi neboli malé. Zaplatili to však dôchodcovia zo svojich dôchodkov.

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky