INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Žijeme s ostatnými

Žijeme s ostatnými

Korene každej obce a mesta historicky vychádzajú z komunít, ktoré žili na určitom území. Presnejšie na dedinách. Z niektorých sa vývojom, presídľovaním, industrializáciou a všestranným rozvojom služieb stali mestá. Ostatné zostali v pôvodnej podobe obcí. Napriek tomu, že v obciach žije len niečo cez 16 % populácie, zachovávajú si svoju jedinečnosť, dotvárajú kolorit regiónov a stovky rokov sú nositeľmi tradícií a pôvodného čara vidieka. Dnes, ale nemôžeme hovoriť o tom, že vidiek sú lazy, alebo ďaleký východ či domáce zahraničie. Vidiek je to, čo vylepšuje štatistiky a zachováva odkaz minulosti pre budúce generácie.

Zoberme si napríklad demokraciu, ktorá dáva rovnaké príležitosti ľuďom v mestách i tým, čo žijú na dedinách. Treba ale dodať, že skutočnou esenciou vlády ľudí je ich záujem o správu vecí verejných. Kým veľké mestá neustále sprevádza nízka volebná účasť, obce svojím záujmom o voľby celoslovenskú štatistiku takpovediac vylepšujú. Rovnako sa omnoho viac zaujímajú o miestne dianie, o účasť na kultúrnych podujatiach a tvorbu miestneho rozpočtu či ochranu spoločného majetku. Veľmi podobne obce s prepáčením vylepšujú aj niektoré sociálne štatistiky. Napríklad bezdomovectvo len veľmi ťažko nájdeme na dedinách. Nie preto, že je tam veľa pracovných príležitostí, ale z dôvodu silnej solidarity a komunitnej podpory najslabších. To v prípade miest, hlavne kvôli „panelákovej anonymite“, nie je možné.

Dedinčania považujú za prirodzenú samozrejmosť pomáhať najslabším. Sezónne práce, možnosť dopestovania zeleniny vo vlastnej záhradke či chov zvierat, ale aj bezprostredná pomoc oblečením od susedov sú konkrétne príklady pomoci. Nie preto, že charita je moderná, ale preto, lebo pomáhať iným je prirodzené. Život s tradíciami dáva vidieku ďalšiu výnimočnosť. Dedinské folklórne podujatia, dožinky, odpustové slávnosti, všetko sú to podujatia, ktoré držia tradície a spoločné kultúrne dedičstvo pri živote. Sú omnoho zábavnejšie, ako vysedávanie v nákupných centrách, hoci aj to má svoje čaro. Ukazuje schopnosť plytvať voľným časom a ešte z toho mať aj dobrý pocit. A to sa len tak nevidí. Dokonca v obciach ľudia považujú za samozrejmosť odpratávať sneh pred svojím domom. Veď mať poriadok pred vlastným prahom je samozrejmosť. Ale nie pre každého. V obci susedia vytrhajú uši tomu, kto robí šarapatu na obecnej budove. V mestách sú to nezriedka nedotknuteľní „umelci“, ktorých rodičia poznajú práva lepšie ako ombudsman.

Rozdielov medzi mestami a dedinami je skutočne mnoho. Niektoré hovoria v prospech života v anonymnom meste, iné zvýrazňujú silné stránky života na vidieku. Faktom zostáva, že samospráva, bez ohľadu na počet obyvateľov, je o komunite, ktorá by nemala zabuchnutím dverí v byte strácať záujem o to, čo sa deje naokolo. Predsa nežijeme len pre seba, ale naokolo s ostatnými. A presne o tom sú obce, mestá, mikroregióny.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky