INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Knihy sú jej život

Knihy sú jej život

Dagmar Korkovú poznajú mnohí Petržalčania z okolia Lietavskej ulice vyše tridsať rokov. Teda tí, pre ktorých sú knižky súčasťou života, preto k ich bežným rituálom patrí návšteva knižnice. Pani Dagmar vedie túto pobočku Miestnej knižnice Petržalka od začiatku, od roku 1984.
„Mňa do knižnice v Ovsišti priviedla ako druháčku kamarátka, ktorá vedela, že sa trasiem na každé tlačené slovo. Celou cestou sme bežali, lebo som sa už nevedela dočkať. Pamätám si na ten pocit, keď som prišla do knižnice a zbadala som to množstvo kníh. Bola som úplne ohúrená – toľko kníh a všetky sú tu pre mňa?!“ Ešte aj dnes sa pri tejto spomienke celá rozžiari…
Keď zrušili knižnicu v Ovsišti, začala chodiť na bývalú Engelsovu. Dnes tam ústi Nový most. Knihovníčky ju poznali, veď tam chodila často, a keď zmaturovala, ponúkli jej tam miesto. „Hneď ako som 3. septembra 1973 nastúpila, bolo mi jasné, že toto je ono! Že toto je moje miesto v súlade s mojimi prioritami,“ hovorí o svojich začiatkoch. „Akurát bolo pre mňa, osemnásťročnú slečnu, šokujúce, keď mi deti začali hovoriť teta. Ale, zvykla som si. Veď – ako ma mali oslovovať?“ dodáva s úsmevom.
Dagmar Korková vyrástla v starej Petržalke, zostala aj v tej novej. Žiť aj pracovať. „Nikdy som netúžila zmeniť ani zamestnanie, ani lokalitu, ani knižnicu. Som lokálpatriot a v Petržalke mi je najlepšie,“ netají sa.
Podľa nej sa čitateľský vkus za tých takmer 42 rokov, čo pracuje v knižnici, príliš nezmenil. „Akurát v socializme bol menší výber, ľuďom sa žiadalo viac oddychovej literatúry – obľúbení boli Dumas, Jókai… relatívne ľahké čítanie. A – samozrejme, detektívky, mayovky, ktoré si požičiavali nielen deti, ale aj ich oteckovia. Keď niekedy v rokoch 1968 a 1969 nastalo uvoľnenie, prišiel do knižníc Dracula od Brama Stokera. „Hoci som vždy pracovala v oddelení pre dospelých, priestory boli prepojené s oddelením pre deti, tak si deti chodievali požičiavať knižky aj ku mne. V tých časoch za mnou dobehli – Teta, a tú Draculu nemáte? A ja som im vždy musela povedať, že tú Draculu nemám, lebo je zase požičaná,“ usmieva sa pani Dagmar.
Tvrdí, že aj dnes čitatelia uprednostňujú oddychové žánre, detektívky, trilery, ženské romány, najmä od slovenských autoriek, staršie čitateľky aj historické romance. Ľudia jednoducho chcú niečo jednoduché, nekomplikované, s happy endom…
„V minulosti čítali viac deti aj dospelí. Neboli iné médiá, bolo menej televíznych programov, neboli počítače, zase ale bola dostupnejšia kultúra – kino, divadlo… U detí čítanie podporilo aj povinné čítanie, hoci neboli všetky knihy atraktívne, dali sa medzi nimi nájsť aj zaujímavé. Ale, myslím si, že deti čítajú aj skôr, najmä, keď majú vzor v rodine,“ zamýšľa sa knihovníčka. „Dnes je aj náročnejšia doba, veľa pracujeme. Ku mne chodia zo 60% ľudia mojej generácie, mladších je podstatne menej,“ dodáva.
Vo fonde má okolo 25-tisíc kníh, z každého titulu dnes už len po jednom exempláre, na viac nie sú peniaze. No, knihy vyraďujú len preto, že nie sú pre čitateľov atraktívne, nie preto, že by boli fyzicky opotrebované. Predlžujú ich životnosť tým, že sa o ne starajú – lepia ich, ošetrujú, ako je to len možné.
Pre Dagmar Korkovú sú knihy jej život. Hoci pracuje v knižnici, mnohé knihy si aj kupuje, doma si zariaďuje takú svoju súkromnú knižnicu. A teší sa, ako v nej bude na dôchodku relaxovať.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky