INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Čo mám doma staršie ako ja?

Čo mám doma staršie ako ja?

Zadanie, ktoré vymyslela Ruženka Borzová, dala petržalským seniorom poriadne zabrať. Úloha to bola ťažká, nie však nesplniteľná, a tak sa v dennom centre na Vyšehradskej ulici ocitli nádherné starožitnosti – pamiatky na mladosť, rodičov či dokonca prarodičov. Najstarším a najvzácnejším kusom na výstave bol dokument z roku 1630 –  rodokmeň rodiny s prosbou o Apoštolské požehnanie Svätého Otca.

O slávnostné otvorenie výstavy Čo mám doma staršie ako ja sa postarali prestrihnutím pásky vedúca  oddelenia sociálnych vecí Alena Halčáková a vedúca referátu zabezpečenia sociálnej starostlivosti Alena Podmajerská. Tak, ako je už zvykom v tomto dennom centre, speváci zo súboru Melódia navodili slávnostnú a príjemnú atmosféru. „Nápad urobiť si v dennom centre na Vyšehradskej výstavku vecí starších ako my mal byť len ako doplnok k fašiangovému posedeniu. Netušila som, že sa tu na jednom mieste stretne toľko nádherných starých vecí,“ povedala Ruženka Borzová a so smiechom dodala: „Vrátane nás.“

písací stroj

Kufríkový písací stroj z roku 1896, keramická tácka z roku 1811, kniha o predpovedi známej veštice Sibyly z roku 1861, modlitebné knihy a spevníky, to všetko priniesli členovia centra na výstavu. Raritou bola aj pracovná kniha prababičky jednej z členiek z roku 1846, ktorá pracovala ako kuchárka u grófa Nádaždyho, kde sú jej rukou písané poznámky, je tu aj originálna pečiatka a podpis samotného grófa. Pamätníček z roku 1860, stará žehlička na uhlie, rôzne medené mažiare, mlynčeky na kávu, prekrásne ručne vyrábané šperkovnice, čo kus – to klenot. Pridanou hodnotou každého z týchto klenotov bol príbeh s ním zviazaný. „Na každom začiatku je myšlienka, nápad, pokus o zaujímavú akciu a až čas ukáže, či bude mať úspech, alebo upadne do zabudnutia. Verím, že toto nebude ten prípad, lebo táto akcia bola výnimočná. Veď príbehy tvoria históriu – nielen našu, ale najmä tú vašu,“ dodala pani Ruženka Borzová. Takéto aktivity sú dobrým relaxom a vítanou zmenou v porovnaní s každodenným kolobehom. Pre mnohých je takýto kontakt s minulosťou priam pôžitkom a vyvoláva milé spomienky na miesta a ľudí, ktoré často takmer zapadli prachom. „Seniori nám ukázali skutočnú hodnotu starých vecí, ktorá sa v nich naozaj skrýva. Vidieť a zažiť takúto atmosféru, je čarovnou a neopakovateľnou skúsenosťou. Dovoľuje nám vyjadriť emócie, prináša ozveny z minulosti a je to akési malé zastavenie sa v čase a slúži ako dôkaz a odkaz pre stále slabšiu ľudskú pamäť,“ zhodnotila význam aktivity denného centra pani Alena Podmajerská.

(tod)

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Ochrana osobných údajov: kliknite SEM.