INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Akých máme poslancov? /glosa/

Akých máme poslancov? /glosa/

Na februárovom zasadnutí petržalských poslancov ma opäť prekvapilo, že sa niektorí zástupcovia Petržalčanov správajú tak, akoby nemali žiadne právomoci, akoby nemali žiadny prístup k informáciám. Evokuje to otázku, prečo sa potom uchádzali o poslanecký post? Aby len kritizovali? To mohli aj ako neposlanci – občania, aktivisti. Voliči však od nich očakávajú, že budú predovšetkým problémy riešiť, že oni budú tí, ktorí nájdu východiská a zoberú za svoje rozhodnutia zodpovednosť.

Aby som bola konkrétna. Poslankyňa Elena Pätoprstá (Zmena zdola) vystupuje v poslaneckých diskusiách často ako aktivistka a vôbec nie ako poslanykňa. Na rokovaniach zastupiteľstiev populisticky rozpráva o porušovaní zákonov bez toho, aby uviedla konkrétny dôkaz, menovite obviňuje ľudí. Až sa čudujem, že na ňu ešte nikto nepodal trestné oznámenie. Ako jediná nevie nájsť na internete materiály a obviňuje úrad, že tají to, čo má aj zo zákona povinnosť zverejniť. Potom jej ich síce niekto ukáže, ale obvinenie už bolo vyslovené…

Evidentne sa vôbec nenamáha zistiť, aké má kompetencie miestna časť a aké mesto, potom často sľubuje svojim voličom nesplniteľné. Lenže ona ako poslankyňa by mala vedieť vysvetliť, kto za čo môže a kto čo môže vybaviť, posúriť, prípadne zastaviť. Na čelo petícií sa môže stavať aktivista, poslanec sa má nimi konštruktívne zaoberať. Tak ako napríklad Oliver Kríž (nezávislý). Tiež počúva svojich voličov, ale im nepritakáva, nesľubuje, ale predovšetkým koná. Pýta sa, hľadá riešenia. Ako poslanec, ktorý má právomoci, ale aj zodpovednosť.

O tom, ako funguje samospráva, o jej kompetenciách, povinnostiach a možnostiach evidentne priveľa nevie ani poslanec Miloš Černák (SNS). Na spomínanom februárovom zastupiteľstve napríklad tvrdil, že politické strany sú verejnosť, preto by sa samospráva mala postarať o to, aby pred voľbami mali dostatok dôstojných miest na vylepovanie plagátov. Podľa neho by mala samospráva zrekonštruovať poškodené skruže, prípadne postaviť nové, aby ich bolo v každom volebnom obvode dosť pre všetkých. Akurát zabudol, že o rozpočte sa už dávno hlasovalo a táto kolonka sa v ňom neobjavila (a ani on o nič podobné v rozpočte nežiadal). A tiež asi zabudol, že politické strany dostávajú na kampaň peniaze od štátu a neexistuje žiadny dôvod, aby im na kampaň prispeli všetci obyvatelia Petržalky. Politické strany, dokonca ani nezávislí kandidáti na verejné funkcie, rozhodne nie sú verejnosť, ktorú by samospráva mala podporovať.

Nerozumiem ani tomu, prečo sa poslanci na zastupiteľstvách zdržujú hlasovania. Nemajú názor? Chápem to pri niektorých výsostne odborných témach, v ktorých sa poslanec  nemusí celkom orientovať (ale aj tu má pred hlasovaním k dispozícii odborné komisie zastupiteľstva). Ale zdržať sa len tak? Alebo nehlasovať vôbec ako poslanec Hrčka? Chápem, že je to predovšetkým politický ťah, ale v konečnom dôsledku by rovnaký účinok malo aj hlasovanie „proti“.  Alebo poslanci nechcú ukázať, ako to naozaj myslia? Nechcú za svoj názor a svoje rozhodnutie vziať zodpovednosť? Čo si potom o nich majú myslieť ich voliči? Tiež majú k nim zaujať „bezpohlavný“ postoj? Akoby sa to pánom poslancom páčilo?

Voliči by sa niekedy mali prísť pozrieť, ako sa „ich“ poslanci správajú, ako sa starajú o ich záujmy, ako riešia ich problémy. A až potom by sa mali rozhodnúť, komu dajú hlas v budúcich voľbách.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky