INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Presýpacie hodiny – Napadlo mi: samé zlomy (zlomky či úlomky?)

Presýpacie hodiny – Napadlo mi: samé zlomy (zlomky či úlomky?)

Tak si tu v Petržalke žijeme. Napadnuto. Nenapádajú nás tentoraz spojenecké vojská (ešte šťastie), ale spojenecké sily hydrometeorologické. A aj keď už máme za sebou prvý jarný deň v piatok prvého marca, vraj ešte príde nová nádielka snehová. A dažďové, vetrové a hmlisté dni sa prestriedajú so zubatým slniečkom (tie kazy, medzi nami, kamarátmi, by si už mohlo dať urobiť, aspoň z estetických dôvodov, keď ešte skutočné teplo neprináša). Kedy už príde radikálny zlom?

Napadnuto prežívame aj chrípkové obdobie. „Viete, odkiaľ pochádza španielska chrípka, najstarší druh tohto ochorenia?“ opýtal sa nás mudrlant Fero Ostré Pero, ktorý radšej píše ako rozpráva. Na jeho encyklopedické alebo internetové vedomosti sme boli v tej chvíli v našej petržalskej partii prikrátki. „Pravdepodobne pochádza z Číny a má až desať mutácií. Napríklad vírus vtáčej chrípky, ktorá nás nedávno strašila, má len dve mutácie,“ poučil nás a pokračoval. „No a španielska chrípka dokonca zastavila v dejinách aj celé armády!“ víťazoslávne vytiahol svoj najväčší tromf. Na to už zasiahol Miško Hrdopýško, ktorému Fero Ostré Pero zobral prvé slovo: „No jasné, veď až v roku 1933 britskí vedci – Smith, Andrewe a Laidlaw – odhalili pôvodcu chrípky, dovtedy veľkoplošnej ničiteľky ľudských životov. Nehovoriac o objave anti- biotík…“ A Tenká Zdenka, ktorá robí sestričku v nemocnici na Antolskej, sa tiež – a v jej prípade nečakane – vyšvihla: „Hromadne sa začalo očkovať proti chrípke až v päťdesiatych rokoch minulého storočia. To sme sa učili,“ pridala, sklopiac viečka s dlhými riasami, (ako keby sa hanbila za svoju informovanosť).

Napadnuto sa máme aj preto, lebo vždy nám niečo napadne. Nehovorím, že vždy ide o niečo zlomové, ale o zlomkové určite. No a v kolektíve sa to potom rozvíja do nedozerných šírok a nových a nových rozmerov. Čo zaklincoval Dalibor Výbor milým vtipom. Malá Peťka otravuje ocina: „Oco, čo je to mozog?“ Ten neodtrhne oči od novín a odvrkne: „Mám teraz v hlave iné veci!“ Ja vám zas želám, aby ste rozumu dostali nie cestou in-fúzie, ako to zobrazila moja dvorná ilustrátorka Natália, ale aby ste boli obdarení zdravým úsudkom od prírody. Lebo stále platí príslovie: „Komu zhora nie je dané, v apatieke nekúpi.“

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.