INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Jednota dôchodcov potrebuje mladých členov

Jednota dôchodcov potrebuje mladých členov

Cvičiť zumbu, konverzovať v anglickom a nemeckom jazyku či sedieť umelecky nadaným študentom ako model, hrať stolný tenis, petang, účinkovať v spevokoloch – to všetko, ba oveľa viac môžu petržalskí seniori.

Členovia Miestnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska o svojich aktivitách v roku 2012 hovorili na svojej marcovej hodnotiacej schôdzi.

Odznela na nej informácia o absolvovaných jednodňových zájazdoch, relaxačných a rekondičných pobytoch takmer 700 členov, Krajskej prehliadke speváckych súborov – seniorov v Pezinku, kde Petržalku reprezentoval 10 rokov jestvujúci súbor Melódia. Mladšie spevácke kolektívy Radosť a Nádej, ktoré sa koncom roka spojili a vytvorili Petržalčanku, v Pezinku zbierali skúsenosti.

Takmer 40 dôchodcom ostali pekné spomienky na folklórne slávnosti v Strážnici a ďalším 40 na skalický Trdelfest. Viac ako 1 200 z nich navštívilo divadelné predstavenia a ďalší sa vybrali na turistické vychádzky. Dobré meno zadunajskému bratislavskému sídlisku urobili seniori na Krajských športových hrách v Malackách, kde získali niekoľko medailí. Halka Hotová excelovala na Celoslovenských športových hrách, kde ju vyhlásili za najlepšiu športovkyňu podujatia!

Už tradičná je vzájomná solidarita medzi seniormi, v rámci ktorej pomáhajú známym, priateľom a susedom, ak sami nevládzu zájsť k lekárovi, na nákup, prípadne sa cítia opustení a dobre im padne spoločnosť rovesníkov. Aj vďaka seniorom sa priedomia panelákov postupne zapĺňajú kvetmi a okrasnými kríkmi, čo prispieva k zútulneniu a skrášleniu Petržalky.

seniori petanq

Bohatý program si organizácia stanovila aj na tento rok. Okrem už zabehaných aktivít pozýva seniorov na bezplatné nedeľné organové koncerty do rozhlasového štúdia na Mýtnej 1, komorné koncerty do Cik Cak Centra, výstavy a prednášky v pobočkách Miestnej knižnice v Petržalke. Pestrá je ponuka na poznávacie zájazdy, prímorské a domáce rekreačné a ozdravné pobyty za zvýhodnené ceny.

„Vyzývam vás, aby ste absolvovali preventívnu zdravotnú prehliadku u svojho obvodného lekára,“ povedala o. i. predsedníčka petržalskej organizácie Jednoty dôchodcov Valéria Balúchová. „Máte na to právo zo zákona,“ doplnil ju Ján Lipiansky, predseda celoslovenskej organizácie, ktorý bol hosťom na hodnotiacej schôdzi. K zdravému spôsobu života nabádal dôchodcami zaplnenú kinosálu KZ Zrkadlový háj aj napriek rapídnemu poklesu členskej základne Jednoty dôchodcov Slovenska. „Ak nenastane zásadný obrat, nevedno, čo bude s Jednotou o päť či desať rokov,“ varoval. Jeho obavy nie sú márne. Svedčí o tom aj situácia v Petržalke, ktorá vlani zaznamenala úbytok 84 členov, kým nových pribudlo len 66. Podobne je to aj v Rusovciach, úbytok bol 10, prihlásilo sa 7. Je to dôsledok pomerne vysokého veku členov, chorobnosti, sťahovania sa a, žiaľ, aj úmrtí.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky