INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Dom je fajn. A čo sused?

Dom je fajn. A čo sused?

Nielen rodičov, ale ani suseda si zvyčajne nevyberáte. Vyzerá to tak, že všetko v tomto smere je vlastne trochu o šťastí alebo, naopak, o smole. Predsa len, je to rovnaké so susedmi na dedine a v meste? A špeciálne v paneláku?Nie je sused ako sused, to je základný a nespochybniteľný fakt. Z toho logicky vyplýva, že ich treba nejako roztriediť. Navrhujem rozdelenie nielen polohové, ale aj takpovediac mentálne.

Dedinský sused je človek bývajúci v dome buď napravo, alebo naľavo od vás, a len výnimočne inak. Zato taký mestský, to je zvyčajne okrem naľavo a napravo aj nadsused a podsused. V paneláku, v akom som býval, aj sused decimetrový. Vchodové dvere do bytov sme totiž mali asi tridsať centimetrov od seba. A spoločnú akúsi miniatúrnu predsienku. V nej obyčajne viseli mokré dáždniky a ležali špinavé topánky. Tie spoločné neboli. Na dedine sa so susedom do takej blízkosti nikdy nedostanete, ibaže by bol z rodiny.

Susedská blízkosť v paneláku má svoje výhody. Celý váš bytík je obložený inými bytmi z každej strany, samozrejme, okrem čelnej s oknami, čo má výhody najmä v zime. Tie okolité byty sú pre váš akousi výhrevňou, a to znamená vyššiu teplotu a nižšie účty. Dedinský dom, na ktorý vietor a mráz útočia z každej strany, je na tom oveľa horšie. Čo sa týka teploty i účtov. Výhoda sa však na jar a v lete nielen stráca, ale mení sa dokonca na nevýhodu. Povedzme, že v paneláku i na dedine máme v zime rovnaké množstvo izieb. Na jar a v lete však už nie, na dedine sa v týchto ročných obdobiach izbami stávajú aj dvor a záhrada.

A napokon sú tu dva prípady, s ktorými si jednoducho neviem poradiť. Jeden sa týka mesta a druhý dediny. Je susedom aj ten, čo býva na dvanástom poschodí v štyridsať metrov vzdialenom paneláku? U nás na dedine sú tri či štyri domy, ktoré sú priamo nalepené na múr cintorína. Sú tí, ktorí v nich bývajú, susedia s tými, čo tam ležia? Ale, to len tak na okraj.

Toľko k technickej stránke veci. A teraz k mentálnej. Sem treba zaradiť rôzne dispozície na kriky, zvady prieky, krivdy, ohováranie a tiež požičiavanie všetkého možného. Bývajúc v paneláku som niečo z toho zažil, s dedinou sa to však porovnať nedá. Dedina ako celok je vlastne ihriskom vhodným na všetky spomínané športy. Prioritu má obchod, krčma a obecný úrad. Keby tak ženy z obecného úradu mohli porozprávať všetko, čo si hoci len za mesiac vypočujú, to by bol materiálček na publikovanie! Vychýrené sú niektoré miestne klebetnice, ktoré denne zvládnu celkom slušnú porciu čerstvých informácií. Raz v lete som sedel na terase šenku (krčmy) a pozoroval dve z nich v družnej debate. Napriek horúčave na jednom mieste a v jednej polohe zamrzli na pol hodiny. Určite museli preberať aj celosvetovú situáciu. V Petržalke som zvady, kriky a ohováranie najčastejšie zažil na občasnej schôdzi obyvateľov nášho vchodu.

A ako to už býva, najhorší boli neprítomní.

Susedské čaro má aj požičiavanie všetkého možného. Môj najbližší sused Laco je v tomto smere určite lokálnym rekordérom, špecializuje sa však len na rôzne suroviny do kuchyne. Odvtedy, čo sa do domu vedľa nasťahoval preto prakticky všetko nakupujem dvojmo. Nemám mu to za zlé, lebo často chodí na cesty, z ktorých sa vracia v najnemožnejších chvíľach. Dúfam však, že raz sa mi podarí presvedčiť ho, aby si cibuľu prišiel požičať až ráno, povedzme už o siedmej, a nie rovno o polnoci. Navyše, niekedy s fľaškou, ktorú zvládame ešte ďalšiu hodinu.

V inzerátoch ponúkajúcich domy a byty na predaj sa dočítate všeličo zaujímavé vrátane zaujímavej ceny. Možno by bolo vhodné, okrem toho, čo je na nehnuteľnosti interesantné, uviesť aj fakt, že v prípade kúpy budete mať aj dobrých susedov. V takom prípade by cena mohla byť aj vyššia. Čo poviete?

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky