INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Zima-nezima, jar-nejar

Zima-nezima, jar-nejar

Tohtoročná zima na Záhorí bola dlho nozaj  mizerná.  V januári to chvíľu  dokonca vyzeralo tak, že už dodýchava definitívne. Aj krt v mojej záhrade nadobudol podobný pocit a na trávniku vyrobil niekoľko  pôsobivých kopčekov.  Lenže, chlapec sa prerátal. Od tej chvíle začalo snežiť a v noci aj mrznúť.

Samozrejme, žiadna kalamita sa  nekonala. Tých pár centimetrov snehu nedokáže narobiť  rovnakú  neplechu ako v Bratislave. Pokúšal som sa  vec vysvetliť inak celkom príčetnému  obyvateľovi našej obce.  Že je niečo celkom iné, ak sa po desiatkach kilometrov ciest v jednom kuse valia stovky áut,  alebo  po pár uliciach len  občas niečo prefrčí.   Nepodarilo sa. Na  druhej strane, čo by za to dal  človek, ktorý má  tieto veci u nás na starosti, keby mu obec platila za odhŕňanie snehu, hoci  nespadla ani vločka. Radlicu má zaparkovanú vo dvore. A seba zaparkovaného v teplúčku. Dalo by sa povedať, akási zima-nezima.

V pondelok, devätnásty  to  deň februára, nastúpili na prázdniny deťúrence na východe Slovenska. V  meteorologickej zime. Astronomická  potrvá ešte o tri týždne dlhšie, presnejšie do  dvadsiateho marca.  Tie prázdniny sa volajú príznačne – jarné.  A po nich postupne  budú oddychovať aj školáci na strednom i západnom Slovensku. Tak ako, začal ten krt ryť predčasne?  Alebo po zime-nezime tu máme aj jar-nejar?

A teraz niečo,  čo so žiadnym ročným obdobím nesúvisí, ale s januárom a februárom áno. Aj vy ste možno  v tomto čase dostali  šeky na úhradu toho či onoho.V mojom prípade spomeniem dva – poistné a elektriku. Pozoruhodné je, s akým predstihom sa človeku v schránke objavia šeky, ak má niečo uhradiť.  V opačnom smere je to ako pôrodné bolesti.  Občas  aj so súdnym cisárskym rezom.

Šeky platím načas, aby mi niečo nevypli alebo nevyrubili. Tak aj teraz. Ale tú slovnú ekvilibristiku  okolo čítam pozorne a veľakrát sa nestačím čudovať.  Poistné za nehnuteľnosť a zariadenie mi síce nezvýšili ohromujúco, lenže o tomto fakte nikde ani slovíčko. Úsmevné je, že ma označujú ako rizikový produkt.  Možno sa raz opýtam na to, v čom som  taký rizikový. Zatiaľ platím len ja, oni inkasujú za nič.  Z toho faktu sa však  teším, lebo  znamená, že  zatiaľ mi nič nevybuchlo, nezhorelo, nezrútilo sa.

Susedovi áno, v práčke čosi puklo, voda vytiekla z kúpeľne  až do izby a parkety sa vyduli. Celé týždne si s poisťovňou  dopisovali, kdejakí jej  odborníci na tvári miesta  pokyvovali hlavami nad vydutými parketami a až  pod hrozbou  súdu mu  vraj  priznali   šesťdesiat percent zo skutočnej škody. Sused so ženou sa poradili a úhradu v takej výške  prijali. Možno mali slabé nervy. A nepoistené. Skrátka, čítankový rizikový partner.

Čo sa týka elektriky, s úpravou  ceny som rátal. Napokon, popísalo a pohovorilo sa o tom veľa. Na doručenom  papieri boli tabuľky, grafy a plno všelijakých  záhadných čísel. Netušil som, že vypočítať cenu elektriky je taká fuška. Jediné číslo ktoré som nenašiel, bola nová cena za kilowatthodinu. A porovnanie so starou. Operátorka príslušnej inštitúcie  mi  ju  po všelijakých overovačkách totožnosti ako pri vstupe do utajovaného priestoru   napokon  prezradila do telefónu. V jej hlase som však zachytil  náznak pohŕdania.  Zrejme som ju otravoval niečím nepodstatným. A  možno  mala len  zlý deň.

Čosi ako jar-nejar  som nedávno, uprostred zimy, pocítil na vlastnej koži. Slnko sa oprelo do okien na balkóne  a razom tam bolo vyše dvadsať. Nádhera. A vonku okolo nuly. Už sa neviem dočkať rovnakej hodnoty aj tam. Tričká s krátkym rukávom už dlho  nevyužité visia v skrini.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky