INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Tancujú od úspechu k úspechu

Tancujú od úspechu k úspechu

Čakali, že sa so šťastím umiestnia niekde do piateho miesta. To by bol výborný výsledok. Napokon, boli v tejto kategórií úplne po prvý raz a  najmladší. Ale, že vyhrajú? To bol poriadny šok. Hoci súrodenci Silvia a Patrik Budovci s víťazením už nejakú skúsenosť majú. Sú totiž dvanásťnásobní majstri Slovenska v  spoločenských aj latinsko-amerických tancoch. Ďalšie prvenstvo si pripísali sotva pred dvoma týždňami na februárových Majstrovstvách Slovenska v desiatich tancoch v Nitre.

Víťazi Majstrovstiev SLOVENSKA v 10-TANCOCH mládež február 2018

Kedysi dávno petržalské škôlky každoročne spoločne prezentovali šikovnosť svojich detí vo veľmi vydarenom projekte s názvom Deti – kvety Zeme. Pričom program býval naozaj starostlivo pripravený a bol pastvou pre oči. Na tejto akcie sa zúčastňovala aj MŠ Bradáčova 4, kde bola riaditeľkou Kvetka Kmotorková. A práve ona dala prvýkrát možnosť vtedy sotva šesťročnej Silvinke ukázať svoj talent. Aby nato nebola sama, s vystúpením je pomáhal o rok starší Patrik. To bolo zrejme po prvý krát, čo ako tanečný pár vystupovali pred publikom. A možno to bola práve aj chvíľa, kedy si ich rodičia uvedomili, že by mohli úspešne kráčať v ich šľapajach. Na vystúpenie niektorí ľudia asi nikdy nezabudnú, pretože mnohí diváci naozaj mali slzy v očiach.

Rodina Budová 2018 víťazstvo MSR SR v 10-tancoch mládež

Manželia Ľudmila a Ľuboslav  Budovci boli najprv tanečnými partnermi, až kým sa nepretancovali k oltáru. Napokon však dali pred kariérou v tanci prednosť deťom. Šiestim. Marek, Patrik, Silvia, Janka, Monika a Danka. A všetky, zdá sa, zdedili syndróm tanečných nôh po rodičoch. Najstarší, vtedy 12-ročný Marek sa tancu úspešne začal venovať po tom, čo pre zranenie musel skončiť s futbalom. Najmladšia škôlkarka Danka má energie asi najviac zo všetkých detí a predvádza sa pred súrodencami svojou ohybnosťou, ktorú jej naozaj závidia všetci. Deväťročná Monika  krepčí na ľudovú nôtu a dvanásťročná Janka sa venuje spoločenským tancom v rovnakom tanečnom klube ako hlavní hrdinovia tohto článku, Silvia a Patrik.

 2017 Majstrovstvá sveta v Bratislave Junior 2

Tanečný klub UNI-Dance Bratislava vedie Petr Horáček, známy porotca z tanečnej show Let´s Dance. Choreograf, tanečník a  prezident Slovenskej asociácie tanečných športov. Silvia a Patrik pod jeho vedením tancujú už sedem rokov a idú doslova od úspechu k úspechu. Niekedy sú na tréningoch dve hodiny, ale pred dôležitými súťažami absolvujú sústredenia, kde sú dni, kedy musia vydržať aj osem hodín tréningu. Samozrejme, že v týchto hodinách je aj rôzna teoretická príprava, lebo správne pochopiť princípy jednotlivých tancov je veľmi náročné. A práve to je najsilnejšia zbraň Patrika a Silvie. Sú mimoriadne inteligentní a “tanečne” im to myslí úžasne. Okrem veľkého talentu práve ich tanečné myslenie a chápanie tanca oceňujú najväčší svetoví odborníci a žasnú nad tým, kde sa to v nich berie. Na tréningoch všetci veľmi pozitívne hodnotia, že pri takých výsledkoch a talente zostávajú stále jednoduchí a skromní. Tréneri im to vracajú tak, že k nim pristupujú s rešpektom a celý tréning je vždy zábavou pre Patrika, Silviu aj trénera.

2017 Majstrovstvá sveta v Bratislave 4. miesto

Sú veľmi radi, že na základnej škole Dudova, ktorú navštevujú, im vychádzajú v ústrety, keď sa ponáhľajú na tréning. Napokon, práve v telocvični v ZŠ Dudova, ktorú im zapožičala riaditeľka Hana Závodná, prvé dva roky trénovali.  Aby sa mohli stať súčasťou kvalitného tanečného klubu, museli ovládať až desať tancov. Mať otca tanečného trénera sa ukázalo ako skvelá vec. Nielen v tom, že mohol deti pripravovať, rovnako ako predtým ich staršieho brata, ale aj v tom, že obaja rodičia vedeli, do čoho deti idú. Vedeli, čo je podstatné, kedy treba zatnúť zuby a vydržať. Ľudmila Budová: „Vďaka deťom sme sa vrátili do sveta, ktorí bol súčasťou našich životov pred ich narodením.“

Patrik a Silvia – rok 2012

Po pol roku v TK UNI-Dance boli pripravení na prvú súťaž. A tým sa začala šnúra ich úspechov. Aktuálne dvanásťnásobní majstri Slovenska a  finalisti Majstrovstiev sveta Juniorov 2 2017 v štandardných tancoch absolvujú nejakú tanečnú súťaž takmer každý víkend. Silvia a Patrik: „Trému už nemávame, ale vždy robíme všetko pre to, aby sme zatancovali čo najlepšie. Napokon, reprezentujeme klub a nechceme sklamať trénerov. Skôr sa dá povedať, že cítime zodpovednosť. Najväčšiu trému na našich súťažiach má vždy mama.“

S maminou Ľudmilou Budovou a sestrami, zľava Monika, Danka a Janka

V septembri sa im podarilo vynikajúce umiestnenie na majstrovstvách sveta, ktoré sa po 19 rokoch vrátili do Bratislavy. Na súťaži Slovak Open Championship 2017 sa zúčastnilo až 700 párov z 34 krajín a štyroch kontinentov. Silvia a Patrik vo svojej kategórii  v konkurencii 70 párov obsadili štvrté miesto. Len mesiac na to obsadili 7. miesto na Majstrovstvách sveta v 10 tancoch v Moldavsku. Čo sú historicky najlepšie umiestnenia Slovenska v týchto súťažiach. A na konci apríla ich už čakajú Majstrovstvá Európy v kategórii mládež. Ešte predtým však absolvujú ďalšie dve slovenské súťaže.

2017 Majstrovstvá sveta v LAT. Junior 2 BUKUREŠŤ

Aby boli súčasťou moderných trendov, pozýva ich tanečný klub aj zahraničných trénerov. Prípadne za nimi súrodenci cestujú do zahraničia. V januári boli na pozvanie v Anglicku, kde vraj bolo super. Ako hovorí  Silvia: „Pretože tam boli slávni tréneri, ktorých pozná celý svet. Tréningy s nimi boli skvelé a bola to pre nás aj veľká česť pracovať s nimi.“ A ako s trénermi komunikujú? Patrik: „V tanečnom svete sa komunikuje po anglicky alebo rusky. Vďaka škole nemáme s angličtinou problém, hoci je pravda, že na tréningoch sa používajú celkom iné termíny, ktoré vás v škole nenaučia – napríklad názvy všetkých svalov na tele.  Niektoré nás naučil oco a ostatné sme postupne pochytili na súťažiach a tréningoch v zahraničí.“ A na Silviu sa azbuka „prilepila“ na súťažiach a sústredeniach v Moskve.

2017 Majstrovstvá sveta v Bratislave Junior 2

Tanec však nie je lacný koníček.  Tréningy, sústredenia, cestovanie, ubytovanie, kostýmy, makeup, účesy… a tým sa výpočet len začína. Keďže ich rodičia nie sú milionári, ale „obyčajní“ Petržalčania, ktorí majú ešte ďalšie štyri deti s vlastnými záľubami, jediným riešením je sponzoring. Ľudmila Budová: „ Máme dlhoročného sponzora, ktorého považujeme za rodinného priateľa, majiteľa WAGON SERVICE travel s.r.o. –  Ivana Gálika s manželkou Zuzanou, ktorí nám veľmi pomáhajú a preživajú s deťmi všetky ich úspechy aj ťažkosti. A nedávno sme získali sponzorstvo aj od talianskeho výrobcu špičkových tanečných topánok PAOUL, v ktorých tancujú mnohí majstri sveta. Firmu zaujali úspechy Silvie a Patrika. Je to veľké uznanie pre všetkých okolo Patrika a Silvie, že sa takáto firma rozhodla zdarma obúvať ich šikovné nohy počas celej sezóny. Aby sme však pokryli všetky výdavky, potrebujeme získať ďalších. Preto minulý rok vzniklo občianske združenie Mladé talenty Slovenska, ktoré je zamerané na získavanie dotácií a sponzoringu. Ešte nemáme web stránky, zatiaľ všetko rieši združenie prostredníctvom e-mailu mlade.talenty.slovenska@gmail.com.“

Úspechy detí by neboli možné bez pomoci starých rodičov, tiež Petržalčanov. Pomáhajú ich voziť na tréningy, prispievajú finančne, povzbudzujú na súťažiach a starajú sa o ďalšie sestry, keď sú rodičia so Silviou a Patrikom mimo Slovenska.

2017 Majstrovstvá sveta v LAT. Junior 2 BUKUREŠŤ

Hoci majú 14-ročná Silvia a 15-ročný Patrik právo dané pubertou (a podporené tanečnými úspechmi) vedieť všetko najlepšie, prekvapivo priznávajú, že trénerovi do práce „nekecajú“ a rešpektujú ho. Celkovo je imponujúca ich profesionalita a evidentná snaha tvrdo na sebe pracovať aj na úkor v podstate neexistujúceho voľného času. Je  zrejmé, že sa v tanečnom svete cítia dobre a nejde teda o projekciu snov ich rodičov, ako to občas býva. Obaja zhodne odpovedajú, že sa tancu chcú venovať naplno ako profesionálni tanečníci a neskôr ako tréneri. Patrik má už jasno v tom, že v štúdiu bude pokračovať na športovom gymnáziu a sestra ho zrejme o rok bude nasledovať.

Súrodencov Silviu a Patrika máte príležitosť vidieť na rôznych podujatiach organizovaných aj mestskou časťou Petržalka. Prajeme im, nech sa im naďalej darí a veríme, že o nich čoskoro budeme písať ako o majstroch Európy a možno aj majstroch sveta.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky