INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Presýpacie hodiny – Antolská: dom proti bolesti

Presýpacie hodiny – Antolská: dom proti bolesti

Tak si tu, v Petržalke, žijeme. Bolestne i bezbolestne. Ako kto a ako kedy. A aj podľa toho, v akej situácii (finančnej, partnerskej, pracovnej, zdravotnej, hydrometeorologickej atď.) a s akými skúsenosťami.

„A tiež podľa toho, ako citlivo ten-kto niečo konkrétne vníma“, podotkol náš múdry, jednohlasne uznaný, nepísaný „vodca“ našej petržalskej partie Miško Hrdopýško. Príležitostne sa k nám pridávajú aj noví „členovia“, no iba pokrvne „kompatibilní“. (Skupin/k/u neprezradím, ešte by sa to rozmazalo v bulvároch.)

Tenká Zdenka, krehkej postavy, len tíško priznala: „Napríklad ja mám najnižší prah bolesti na svete, nič nevydržím.“ Jarčin Karči: „A ja mám zas najvyšší prah smädu, ani čakať nevydržím“, zakontroval so smiechom a zodvihol svoj krígeľ čerstvo načapovaného piva s bielou čiapočkou, ešte vyzerala skoro ako tá červená z rozprávky). „Ty moc nevyskakuj,“ schladila ho jeho rázna polovička, „tebe aj keď berú krv, div, že neomdlievaš!“

Prekáračky naše každodenné. Raz jemné, inokedy sarkastickejšie – kto a ako to berie, v akom rozmare, či v akej nadurdenosti alebo únave…, veď ste to určite sami zažili.

No a zamierili sme si to rovno na Antolskú. Kto z nás by nepoznal petržalskú nemocnicu, tento rozsiahly nemocničný labyrint, ktorý má pomáhať? Patália Písmenková jej služby nedávno otestovala viackrát na vlastnom tele, dokonca na niekoľkých poschodiach a traktoch. „Kde mám začať?“ opýtala sa pléna. „Na začiatku,“ pohotovo poradil Ferdiš Nevíš.

Takže cez hlavný vchod prešla rovno k výťahom. Tie sú ako v pubertálnom veku (hoci, odhadom, už sú možno v prechode, alebo aj za), všetci vieme – nevyspytateľné – po každej stránke (nezastavujú alebo idú iným smerom…) No oveľa zaujímavejšie je to v ambulanciach a na oddeleniach. Tam sa dejú veci! Všade majú svoj „režim“, teda svoje pravidlá, rozdielne aj v úplných maličkostiach. A keď ich neovládaš alebo z iného dôvodu nedodržuješ, máš po chlebe. „Minimálne dostaneš – chlebovú alebo hubovú polievku (za vatikánsku menu). A za klobúk si ju nedáš (aj keď ho nemáš)“, slovne sa pohrala Tárajka Amálka.

Tam, kde sa riešia bolesti, sa vyskytuje aj viac nervozity a podráždenosti u všetkých, ktorých sa to týka. Preto sa aj naše pocity a skúsenosti, ako sme to tak dlhšie spolu rozoberali, značne rozchádzali.

Zhodli sme sa však v jednom: my, ako pacienti, odborné zákroky, ich kvalitu, a medikamentóznu liečbu, v skutočnosti posúdiť nevieme (ešte tak stravu, čistotu atď.). Najviac nám však pomáha (nepovinný) ľudský prístup lekárov, sestričiek, sanitárov a celého osadenstva nemocnice a polikliniky.

No podstatný je predsa len výsledok s výstupnou pečiatkou: účinná zdravotná pomoc. Odsun bolestí a trápení. Ja vám to želám na večné časy. Nie na nemocničné – veď tie nepoznajú nijaké počty a miery. „Len si skúste zrátať, koľko trvá minúta, dve hodiny či deň na lôžku“, odporučila Patália Písmenková a od našej vždy pripravenej ilustrátorky si objednala obrázok „Nemocničné hodiny“.

Vaša Dáša

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky