INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Pôstne bravčové pečené

Pôstne bravčové pečené

Tohtoročné fašiangy sa v našej obci začali netradične. Najskôr  na hornom konci horelo auto. Na druhý deň  sa plamene objavili  skoro  na tom istom  mieste. A zachvátili druhé  auto. Je pravda, boli to už  skoro vraky, ale mali štyri kolesá. Policajtov nečakalo  veľa roboty. Podpálili si ich susedia. Cestu k ich domom poznali dobre, chodia  tam vcelku pravidelne.

O deň neskôr na niekoľko hodín  v obci vypadla elektrika.  Len čo sa deň s novým stretol pokazila sa kanalizácia. Vyzeralo to na čistú  katastrofu. Tá sa však napokon nekonala.  Všetko mohlo pokračovať tak, ako sa patrí.

Vo chvíli, keď píšem tieto riadky, v dedine ešte vládne všeobecné veselie.  Na smutnú udalosť  sa chystá len  istý Fero.  Ide o pochovávanie. On  je totiž jediným majiteľom basy v dedine. Ak by v hre bola  povedzme harmonika  alebo klarinet, všetko sa dá  pekne na pár rokov podeliť. Ale takto? Kresťanská tradícia velí jasne – po fašiangoch sú zábavy zakázané.  Ako symbol muziky si  kedysi  vybrali basu, vcelku logicky.  Keby pochovávali napríklad  triangel, alebo nejakú píšťalku, nemalo by to tie správne grády.

A tak Fero  basu každoročne usilovne pulíruje, aby  pochovávanie malo  správnu úroveň.  S nevysväteným farárom, plačkami a sviečkami. Hoci, pretože celá záležitosť sa odohráva vždy večer, viacerým účastníkom  je to po neustálom osviežovaní vlastného organizmu už vlastne úplne jedno.

Ak vychádzam z toho, že basa ako hudobný nástroj má tiež akúsi dušu, viem si predstaviť, že  ju ten každoročný  akožepohrebný cirkus otravuje. Našťastie, ešte nie je v dôchodkovom veku, a tak si občas  hlbokým tónom všetky drievka rozhýbe na nejakej zábave, svadbe či inej veselej udalosti.

Pôst, to je celkom iná pesnička.  A  trvá celých štyridsať dní, od Popolcovej stredy  až do Veľkého piatku.   A prečo práve štyridsať? To číslo je zrejme magické. Ježiš sa napríklad postil štyridsať dní, Eliáš presne toľko putoval  k Božej hore, Goliáš  vyzýval Izraelitov na zápas rovnako dlho a podobne.

V časoch dnešných mnohí  dávny bohumilý zvyk do pôstu  nezaratúvať nedele  rozšírili o viaceré dni v týždni. A tak sa  veselo postia  s bravčovým pečeným.  A to má byť pokánie za spáchané hriechy. Ktovie, možno nič hriešneho nespáchali. Lenže pozor…. Medzi hriechy dnes vraj už patrí aj chorobné sledovanie telky, znásilňovanie  počítača, či zneužívanie mobilu.

Môžete si vybrať, čo sa týka vás. Pokiaľ ide o jedivo, nemám spoľahlivú štatistiku, ako to vyzerá v našej obci. Ilúzie si však nerobím.  Poznám mnohých, aj seba.  Plne však dôverujem miestnemu farárovi a ešte jednému chlapovi.  Ten sa však postí len preto, lebo má žalúdočné vredy. Čiže pôstne obdobie má po celý rok.

Ako som už spomenul, medzi novodobé hriechy  patrí aj nadužívanie pohľadu na televíznu obrazovku. A práve to nám teraz akútne hrozí priamo počas pôstneho obdobia. Zimná oplympiáda.  Mnoho súťaží je naplánovaných tak, že v televízii ich vzhľadom na časový posun možno zhliadnuť v noci alebo skoro ráno. Tí, čo chodia  do roboty ešte za tmy,  majú smolu.  Všetko uvidia až dodatočne. Paradoxne najohrozenejšími skupinami sú preto dôchodcovia a ženy na materskej. Tých čas  zásadne netlačí.  Osobne ešte neviem, pre ktorú alternatívu sa rozhodnem.

Životná skúsenosť však velí, že trochu hriešneho potešenia v akejkoľvek forme je lepšie absolvovať naživo ako zo záznamu.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky