INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Henrik Ibsen tragikou nesklame

Henrik Ibsen tragikou nesklame

Hoci sú fašiangy, naša prvá divadelná scéna uvádza ďalšiu z tragických inscenácií svetových parametrov. Lebo Hedda Gablerová – dielo nórskeho dramatika Henrika Ibsena je presne také, na aké sme zvyknutí od tohto veľmajstra tragédií.

V hlavnej postave Heddy Gablerovej sa predstavuje Táňa Pauhofová, ako jej manžel  Jorgen Tesman Alexander Bárta, Dano Heriban stvárňuje  Ejlerta Lovborga, Theu Elvstedovú  Monika Potokárová   a Zuzana Kocúriková Júliu Temanovú. Najpresvedčivejší  z nich je však Robert Roth  ako doktor Brack. V réžii Romana Poláka nechýba na scéne voda, na ktorú sme už pomaly pri inscenáciách tohto režiséra zvyknutí, mnoho je však  aj veľkých gest, kriku a emócií. Na škodu veci, lebo civilné herectvo, na aké je bratislavský divadelný divák zvyknutý už roky, tu absentuje.

Až natoľko, že sme schopní  uveriť  iba konšpiračnému advokátovi. Samotná Hedda vyznieva vo svojich prehnaných gestách  niekedy až úsmevne a jej Jorgen hystericky, čo tiež nie je reálna poloha pre budúceho nórskeho profesora. Kostýmy  Petra Čaneckého nútia k zamysleniu sa nad vývojom módy a veľmi smutný, tragický koniec tejto drámy zasa nad márnosťou ľudských pohnútok, nad  ambíciami, láskou ale aj osamením a morálnym úpadkom sveta, ktorý Ibsen kritizuje v nejednom svojom diele.

Ako povedal sám autor, ktorý námet na túto hru čerpal, ako ostatne aj u ďalších diel zo svojho života: „Celý život nie je nič iné, ako boj proti temným silám v nás.“  Všetci ubližujeme tým, ktorých milujeme, a nedokážeme si to uvedomiť, ale ani odpustiť. Preto odporúčame, po vzhliadnutí tejto brilantnej Ibsenovej drámy, ísť si posedieť a popočúvať v dobrej spoločnosti zopár vtipov. Lebo inak sa vám depresia nevyhne.

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: +421 905 273 414, +421 905 273 416
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201