INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Poézia s jasným zámerom

Poézia s jasným zámerom

Cestovný (ne)poriadok – to neznie veľmi poeticky. Je azda nová básnická zbierka talentovaného Petržalčana reflexiou na stav železničnej dopravy na Slovensku? Iste, že nie. Ako autor sám vraví, cestovný poriadok je symbolom životnej púte každého z nás, ktorá má svoj vymedzený čas. A neporiadok v ňom sú všetky tie krásne aj smutné veci, ktoré robia život zaujímavým.

Mladého poeta Martina Chudíka sme vám už predstavovali. Jeho zbierka básní Ukryté v dotykoch získala Cenu Ivana Kraska za najlepší debut autorov do 35 rokov a druhé miesto v ankete Knižnej revue, Debut roka 2013. V januári predstavil svoju druhú zbierku s názvom Cestovný (ne)poriadok. Martin Chudík: „Cesta, po ktorej kráča každý z nás, je stále tá istá, len mení svoje tvary. Dalo by sa povedať, že aj básne z mojej novej zbierky do istej miery voľne nadväzujú na básne z môjho debutu Ukryté v dotykoch. Pri ich písaní som sa cielene nesnažil o diametrálne odlišnú básnickú výpoveď. Napriek tomu vnímam Cestovný (ne)poriadok ako ďalšiu zastávku na svojej poetickej ceste, ktorá mi zároveň pomáha lepšie spoznať seba samého. Ak by som však mal vypichnúť, v čom sa básne z  novej básnickej zbierky líšia od básní z mojej prvotiny, povedal by som, že sú koncíznejšie, reflexívnejšie a prežívanie lyrického subjektu je vzhľadom na dĺžku prejdenej cesty intenzívnejšie.“

M.Chudík s R.Michelkom. Foto- Alexander Kiss
M.Chudík-s-R.-Michelkom.-foto-Alexander-Kiss

Sila poézie je vraj zrejmá najmä ak je o láske. O tej sa však už napísalo všetko. M. Chudík verí, že možno pomenovať rovnakú vec znova, jedinečne, originálnym spôsobom. Aby sa čitateľ dokázal s veršami stotožniť bez pocitu, že už ich predtým niekde čítal. A jeho slová potvrdzuje aj Roman Michelko, riaditeľ Vydavateľstva Spolku slovenských spisovateľov, ktoré mu opätovne prejavilo dôveru a vydalo i jeho druhú zbierku: „Pri čítaní Martinových básní mám jasný pocit, že som stretol človeka s talentom od Boha. Poézia je myslenie v obrazoch a tie jeho sú zaujímavé a majú čo ponúknuť vnímavému čitateľovi.“

Zľava P. Cyprich (moderátor večera), S.Martausová, M.Chudík a a J.Leikert. Foto - Peter Procházka
Zľava P. Cyprich (moderátor večera), S.Martausová, M.Chudík a a J.Leikert. Foto – Peter Procházka

Počas januárového poeticko-hudobného večera, na ktorom  zbierku Cestovný (ne)poriadok predstavili, sa autorské čítanie  striedalo s piesňami hudobného hosťa Simy Martausovej. Knižku ilustrovanú  pôsobivými fotografiami Alexandra Kissa uviedol do života symbolicky svetlom sviečky profesor a spisovateľ Jozef Leikert a zaželal jej, aby vnášala svetlo do duší svojich čitateľov.

Cestovný (ne)poriadok

Martin Chudík (1988) žije a tvorí v Petržalke. Je členom Spolku slovenských spisovateľov, Slovenského centra PEN, redakčnej rady časopisu pre mladú literatúru a umenie Dotyky, zakladajúcim členom Bratislavského literárneho klubu BRAK, redaktorom a fotografom internetového magazínu iLeGaLiT.

 

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky