INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Istoty v mori neistoty

Istoty v mori neistoty

Istý občan pred časom nastúpil na  rýchlik tejto doby, zriadil si účet a nechal si naň posielať dôchodok. Vytešoval sa  až do chvíle, keď v návale dobročinnosti  na akúsi maličkosť požičal bankomatovú kartu svojej neveste, čiže manželke svojho syna, čiže blízkej rodine. A tá, ako správna gazdiná, prejavila skutočný  zmysel pre čistotu.  A účet mu vybielila. Od tej chvíle dotyčný nešťastník o bankomatovej karte nechce ani len počuť. Ba, dalo by sa povedať, že proti mysli mu je akýkoľvek pokrok nielen v tomto smere. Motyka, vrece, fúrik a tak podobne, to je jeho svet. Mobil si však  nechal, vraj, aby si ľudia nemysleli, že je čistý neandertálec. Ten mobil je starý a on tiež. Také však časom bude všetko a všetci.  Hodil som s ním o tom reč  a  vyšli nám vskutku zaujímavé veci.

Začnem tým mobilom.  Vedci sa vraj ľudstvu vyhrážajú, že nepotrvá ktovieako  dlho a mobily z nášho sveta zmiznú načisto. Všetky ich doterajšie funkcie, a ešte oveľa viac, bude  ukryté v hodinkách, prípadne  okuliaroch. Z hry údajne vypadnú aj bankomaty a karty zvané bankomatové. Tak veru.Budete  chcieť vykonať finančnú transakciu ? Cez hodinky.  A zaplatíte tiež cez hodinky. Žiadna cesta do banky, žiadna peňaženka nabitá drobnými. Spomínam si na staré  sporiteľné knižky do ktorých nám slečny za priehradkou úhľadným písmom vpisovali príslušné sumy a na konci roka ešte aj úroky.  Nikdy  to síce nebolo  bohviečo, ale  ak v tých časoch  človek mal  v peňaženke aspoň zopár kvalitných papierových obrázkov, život bol okamžite veselší.

A perspektíva?  Peniaze si možno  pozriete   v múzeu, šuchotať už nebudú. Asi zosmutnejú výrobcovia peňaženiek a tiež zlodeji. Ak sa dožijem, trochu aj ja. Pri spomienke na  tie  časy drobnej istoty.Telegram ozdobný doma mám. Takto poeticky sa vyjadrím o neveľkej písomnosti, ktorú som obdržal k štyridstiatke. Telegramy sú fuč, preč, zmizli. A tiež  vlastním  pohľadnicu  s gratuláciou napísanou perom. Ozaj, predávajú ešte niekde atrament? Dnešný  štyridsiatnik možno dostane neozdobnú esemesku, ktorú o týždeň vymaže, aby mu nezahlcovala pamäť.  Nemusí  so slzou v oku  spomínať na staré časy. Slzu ušetrí na iné príležitosti.

Mám doma aj kazety so starými filmami, ale už ich niet  na čom prehrať.  Na platne som zohnal gramofón. V ohrození sú však vraj už i cédečka  a dévedečka, údajne ich čoskoro nahradí čosi revolučné . Takže dnešní tínedžeri-budúci starci – pozor!  Nostalgia  číha za rohom. Bolo to už poriadne dávno, čo sa u nás objavili  TV ovládače. Sakramentská úľava. Človek sa pri prepínaní nabehal. A to vysielali iba dva domáce  kanály a tam, kde mali správne antény,  chytali aj  Viedeň a Budapešť. Pri dnešnom počte kanálov by ste si za jeden večer uhnali riadnu svalovicu.

Ale aj rozprávke o dobrom ovládači vraj  čoskoro odzvoní. Telkáče budeme ovládať hlasom. Som naozaj zvedavý ako bude televízor reagovať na výkriky počas športových prenosov. Register výkrikov našich fanúšikov  je totiž   naozaj  pozoruhodný.  Som presvedčený, že nejednému televízoru z nich nielen, ako sa  medzi ľudom hovorí, prepne, ale rovno sa zblázni.

Chystá sa ešte mnoho užitočne zábavných vecí, pred ktorými neujdeme. Dôležité je, čo zostane nemenné. So susedom sme sa zhodli, že medzi základné istoty u nás, na Slovensku, okrem dokonca medzinárodne uznaných regionálnych špecialít, patrí klobása, guláš, bryndzové halušky, slivovica,   borovička a pivo.

Ja dodávam: Okrem iného aj preto, lebo sa nedajú zjesť ani vypiť cez mobil, ale len ústami.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky