INZERCIA  +421 905 273 416, +421 905 273 414

Domnienky a fantázia

Domnienky a fantázia

Mám rád ten čas predvolebný. Z úst bojovníkov tiahnucich na parlament s víziou teplého štvorročného džobu, sa človek všeličo podozvedá. Prirodzene, o tých druhých, ktorí s neprehliadnuteľným politickým šarmom tým prvým nezostávajú nič dlžní. Raz darmo – čím viac prikladáš, tým viac horí. Ako prezrádza bezbariérová kortešačka, niektorí aktéri zrejme trpia dlhodobou stratou pamäte. Taká pamäť je z medicínskeho hľadiska veľmi krehká, môže sa poškodiť bez toho, aby si to postihnutý uvedomil. Pokiaľ sa však pamäť stráca úmyselne, hovoríme tomu klamstvo. V danej alternatíve niet si čo vyberať, politik, chorý na hlavu, nie je pre spoločnosť o nič menším nebezpečenstvom ako ten, ktorý sa domnieva, že postaví svoju kariéru na lži a podvodoch.

Človek sa odjakživa domnieval, pretváral hypotézy na vieru, vieru na pravdu a pravdu na zákon. Domnieval sa, že Boh stvoril vesmír, domnieval sa, že človek kedysi dávno zliezol zo stromu, že Slnko sa krúti okolo Zeme, že najlepší je práve ten systém, ktorého je zástancom. Domnieval sa a svoje ego formou ponuky a dopytu predával a keď to nešlo inak i úplatkami posúval ďalej. Vždy sa našlo dosť takých, ktorí svoje domnienky dokázali vyhlasovať za jedinú pravdu všetkých a pre všetkých. Pravda, v domnienkach a v hľadaní pravdy sa dá pokračovať aj iným smerom, priestor pre fantáziu je nekonečný tak, ako sú nekonečné domnienky. Domnienka ale nie je slovenská dvadsaťtriročná samostatnosť, obdobie prinášajúce v živote človeka dospelosť, v existencii štátu dokumentujúce iba zlomok genézy z poprevratovej budúcnosti. A histórie plnej privatizácie a iných zlodejstiev, ktoré vyústili v dávnejšie aj v súčasné štrajky sestričiek, pedagógov a iných nespokojencov s nenaplnenými sľubmi siedmych vlád a večných politikov zo širokého spektra našich politických strán o dupľovaných platoch, malom Švajčiarsku a iných, predvolebným nebom poletujúcich  medových motúzov.

Tak si myslím, že nie vždy sa dá splniť všetko povedané. Zakaždým sa ale dá povedať iba toľko, čo je možné splniť, pretože človek je iba dotiaľ človekom, kým si slova stojí. Potom sa stáva politikom. Výrok Alberta Einsteina o hodnotení človeka, ktoré má vychádzať z toho, čo dáva a nie z toho čo je schopný získať, komentár nepotrebuje.

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: 0905 273 416, 0905 273 414
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201