INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Do víru valčíkov

Do víru valčíkov

Rodina: mama otec, dve dievčatká. Otec rodinu živí tak, že zbiera a predáva železný šrot, vytne v lese strom, aby bolo čím prikúriť, rozseká auto na šrot, aby bolo ako zaplatiť elektrinu… Sú zamestnaní prežitím od svitania do zotmenia, to je práca na plný úväzok. Ibaže neplatená. Do toho žena potratí. Dostať mŕtve dieťa z jej tela stojí 500 eur. Kde by ich vzali?! Nikto jej nepomôže! Až drobný podvod: kartičku poistenca požičia švagriná. Epizóda zo života zberača železa, hraný dokument Danisa Tanoviča. Niekde v Bosne-Hercegovine. Alebo na Spiši? Alebo…? Jeden obyčajný deň, ktorý bude zajtra rovnaký. Čo toho človeka a jeho rodinu čaká? Aká sloboda? Ktovie, čo by mi odpovedali všetci tí kandidáti na prezidenta Slovenskej republiky, ktorí nás otravujú už z každého možného miesta.

V kinách sa premieta aj Zlatým glóbusom ocenený film Dvanásť rokov otrokom. Z celkom inej doby, z celkom iného prostredia. Zo Severnej Ameriky, ktorá bola ešte nekompromisne rozdelená. Juh si ctil majetok vrátane toho živého. Ľudia mali na prácu nie iba ťažné zvieratá, ale aj ťažných – negrov. Aj sa tak k nim správali. Niekto láskavo, niekto pragmaticky, niekto kruto. Bol to ich spôsob života, ktorý si dokonca zakotvili do zákonov. Film Dvanásť rokov otrokom je odvrátenou stranou zrkadla Oscarmi ovenčeného filmu Juh proti Severu. Spomínate si – tá rozmarná a silná Scarlet a mužný a bezohľadný Reth. A k tomu Pestúnka, ktorá hýbe všetkými a všetci ju poslúchajú – hoci je iba majetkom svojich bielych pánov. Pekná a dojímavá rozprávka.

Ale toto je celkom iný príbeh. Z pohľadu muža, ktorý mal rodinu, talent, prácu. Žil tak obyčajne, večer uložil deti do postele. Chodil nakupovať. Pekne hral na husliach. Žil. Ako človek. Nie ako majetok! Dvaja podvodníci muža Solomona Northupa pod lákadlom zárobku (aby jeho žena už nemusela odchádzať variť do cudzích domácností) vylákajú do južného štátu Severnej Ameriky s otrokárskymi zákonmi. Je to čas ešte pred občianskou vojnou a Abrahamom Lincolnom. Solomon Northup prestáva existovať. Zmizne. Zmení sa na negra, akoby bol koňom, volom, psom, skrátka úžitkovým tvorom. Nie je v tom sám: vidí svojich druhov rovnako ubitých ako on. Ubitých nielen bičom, ale predovšetkým ponížením. Vytesnením spomedzi ľudí. Lámaním charakteru, aby ani náhodou medzi poníženými ľuďmi nevznikla solidarita, blízkosť a spoločná sila vzoprieť sa. Medzi úžitkovým majetkom nemajú čo robiť vyššie city. Zmysel pre krásu. Nebodaj láska. Všetko má plniť iba dané funkcie: oberať bavlnu a poslúchať pána. Vedomie spolupatričnosti je cit určený vyšších kastám. A predsa aj tu sa nájde krása a cit. Dievča, sotva dospelá Eliza, zneužívaná a trýznená chlípnym pološialeným plantážnikom. V chatrných handrách, s chrbtom rozmláteným od biča, zapletá kukuričné šúpolie a vyrába bábiky. Rozostaví si ich na poli a spieva si. Tento obraz vznešenosti nepokoreného ľudského ducha ma dojal.

Solomonovi Northupovi sa podarí po dvanástich rokoch otroctva dokázať, že je slobodným človekom. Film je nakrútený podľa skutočného príbehu. Presne to sa v roku 1841 prihodilo Američanovi Solomonovi Northupovi (Chiwetel Ejiofor).

Solomon sa vráti domov na Sever a napíše o svojom krutom osude knihu. Chodí po Amerike a zobúdza v ľuďoch svedomie. Sloboda nesmie byť iba pre niekoho, sloboda je nedeliteľná! Všetci, ktorí sme sa na tento svet narodili, máme na ňu právo. Film režiséra Steva McQueena.

oceňujú kritici aj diváci.

Ale sloboda ani dnes nie je samozrejmá. Otroctvo má mnohé podoby. Možno by bolo dobré premietnuť niektoré z nich vyfinteným dámam v krinolínach a pánom vo frakoch, keď budú na fašiangových báloch tancovať valčík a mať dobrý pocit, že výťažok z bálu pôjde na charitu. Pošepnúť im, že niekde tam (tu) neďaleko žije zberač železného šrotu a tiež by rád okúsil ten slastný pocit slobody…

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Ochrana osobných údajov: kliknite SEM.