INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

V súlade so zákonom, v nesúlade s ľuďmi  (a iné)

V súlade so zákonom, v nesúlade s ľuďmi (a iné)

Čo je to za zákon, kto ho vymyslel, že ľuďom škodí, znehodnocuje im majetok a ničí životy, prečo ho dávno nezrušili? Takto sa pýtajú tí, ktorých sa bezprostredne a citeľne týka výkon práva iného – jednotlivca, skupiny, firmy. V hneve, v sklamaní a bezmocnosti sa utiekajú k úradom, píšu petície, burcujú média, len aby sa zastavilo, zmenilo, skončilo to, čo sa pripravuje, rozbieha, alebo už aj uskutočňuje. Čo nie je (vraj) v rozpore so zákonom, ale (vraj) v súlade s ním.

To, keď na Lúkach VII pod oknami panelákov roky straší obyvateľov jedna gýčová opacha a ďalšia už začína strašiť v obľúbenom žánri stavebného zákona ako zmena stavby pred dokončením, či dodatočne povolená stavba; to, keď z mapy vyrúbali lesík na Krasovského, aby aj dotyk s najstarším parkom v strednej Európe – Sadom Jankom Kráľa – sa železobetónovo zavežiakoval, čo sa deje; to keď 24 ha iného lesíka, tentoraz Pečnianskeho, ktorý je chráneným areálom, vymenia ministerskí šíbri za obyčajnú horu v 300 km vzdialenej Šiatorskej Bukovinke a len capo di tutti vie, ako sa s ním naloží; to keď nedajú spať blikotajúce svetlá herní, lebo len toť ďalšie pribudli na Lúkach a na Dvoroch; to keď útokom na zdravie, nervy a peňaženky pacientov a zdravotníkov sú osadené rampy v areáli nemocnice na Antolskej, aby sa verejný priestor na 10 rokov prenajal súkromníkovi ako parkovisko; to keď už trvalo Petržalku zošklivujú do trávnikov zasadené betónové kmene bilbordov a megabordov, na ktorých sa týždne škeria tváre kandidátov na prezidenta, hoci volebná kampaň sa ešte ani nezačala, takže ich bilbordovým a bigbordovým slovám o sile, pripravenosti a charaktere nik nemôže uveriť. A toto všetko, vraj, je v súlade so zákonom. Takým či onakým. V jeho znení i výklade. Najmä v jeho – dosahoch.

Nuž, ľudia, tí obyčajní, sa na právo – právom pýtajú: Čo je to za legislatívu, ktorá zvýhodňuje menšinu na úkor väčšiny? Čo sú to za zákony, ktoré uprednostňujú súkromný záujem pred verejným? Aké sú to paragrafy, keď jednotlivec, skupina znamenajú viac v spoločnosti a pre spoločnosť ako stovky, tisíce ľudí, viac ako Petržalka, celá Bratislava, ba aj štát? Kde sa podelo to známe rímske, že právo je umením dobrého a spravodlivého, alebo že zákon je to, čo národ nariaďuje a ustanovuje…

Preboha, čo je to potom za štát, ktorý „nevyrába“ zákony pre všetkých, ale roky rokúce už len pre niekoľkých, pre ich biznis? A sa vyratúva, čo sa ešte nezdanilo, čo pre občana nespoplatnilo, z čoho sa mu neubralo. Nie, to nekončí vo vyčítaní dočasne mocným, svoj vzdor stupňujú – majme trpezlivosť ich počúvať… Pokračujú: Čo sú to za ľudia, tí na Hradnom vrchu, ktorých volíme a platíme z našich daní? Koho sme poslali do NR SR svojimi hlasmi? Kto naozaj sú a akí sú? Máme uveriť tomu, ako sa sami v parlamente oslovujú, obviňujú? Kto koľko kedy nakradol a koho okradol, kto je väčší a kto menší zlodej, kto pomätenec, blázon, chrapúň, ba aj idiot? Lebo tak sa titulujú a my, ich voliči, sa za nich hanbíme, keď ich počujeme, vidíme. Žeby už len logicky: akí páni, taká práca, také výsledky. Máme byť až tak náramne prekvapení?

Dolu, v dedinách, mestách, okresoch, krajoch ľudia, tí obyčajní až najobyčajnejší, však žnú. Nevydarenú úrodu svojich zástupcov. Bratislavskú hradnú pánštinu si odnášajú tí najbližší – starostovia, primátori, poslanci. Veď ako môže byť súlad so zákonom, keď nie je súlad s ľuďmi?

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky