INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Nie je Dobrý deň ako Dobrý deň …

Nie je Dobrý deň ako Dobrý deň …

Je to tak. Ak vám niekto zaželá Dobrý deň, zvyčajne sa potešíte. Ak si niekto z vás Dobrý deň urobí, zvyčajne presne naopak. Škála možností ako to urobiť, je v našich končinách nesmierna. Napríklad – napáliť niekoho, vystreliť si z neho, ale aj žartovať, obabrať ho, obľafnúť, obalamutiť, zosmiešniť, natrieť mu to, urobiť si srandu, urobiť z neho trpáka, tupáka, tajtrlíka, somára, hlupáka, chumaja, zhovädiť ho a podobne. Často sa tiež používa slovo blbec, čo je síce nespisovné, ale výstižné. Môj otec používal miernejší variant tohto slova – vyviesť niekoho na povalu bez rebríka.

Ako vidíte, Slovenčina je na tieto záležitosti vyslovene ideálny jazyk. Bohatý, košatý, široko rozvetvený. A to som iba námatkovo povyberal zopár publikovateľných slov a spojení. Nepublikovateľných, tých teda je!

V časoch, keď ešte záhrada za dnešným prezidentským palácom bola pre verejnosť otvorená, občas som tam so psom, ako mnoho iných, zašiel aj ja. Z Lermontovovej to bolo na skok. Pamätám sa, že s čiernym pudlíkom tam chodil aj starší pán. Na tom by nebolo nič nezvyčajné. Až na to, že ten pudlík vedel na povel kopať do malej loptičky.

Ten pán veselo hovoril, že pes vie hrať futbal lepšie ako on. A vlastne každý deň si zo seba vedel urobiť Dobrý deň. Mal to v povahe. Žiaľ v roku 1977 zomrel. Pesničky v jeho podaní sú však nesmrteľné /za všetky Dedinka v údolí/. Bol aj herec a režisér. A volal sa František Krištof Veselý.

Teraz by som však rád zalovil aj medzi mojimi bývalými kolegami. V Smene, dnes už neexistujúcom celoštátnom a mládežníckom denníku, by sa dali pomocne rozdeliť do troch kategórií. V prvej boli srandisti-recesisti, v druhej ani ryba-ani rak a na pokon v tretej ješiťáci- spisovne márnomyseľníci. Tam patrili napríklad … , ale radšej to nechajme tak. Som rád, že so štyrmi menami z toho prvého košiara sa môžete pravidelne stretávať aj v Petržalských novinách. Gabriely Belanová a Rothmayerová, Rudo Gallo a Jaro Gr“undler. Všetci majú spoločné jedno, zmysel pre vtipno a recesištno, a čo je u žien mimoriadne vzácne – aj zmysel pre sebairóniu, čiže akýsi Samodobrý deň.

Gabča Belanka ma sebairóniou najviac prekvapila vo chvíli, keď mala tesne pred vážnou operáciou. Ja by som sa v tej chvíli asi pos… od strachu. Určite aj pre to všetko dobre dopadlo. Gaba Rothmayerka sa zasa rada a nákazlivo smeje, dokonca aj sama zo seba. Aj keď bola v tzv. veľkej politike. Dobre si všímajte tých, čo sú tam dnes. Tragédia na počkanie. Jaro asi naveky zostane tým nezbedným chlapčiskom, hoci dnes je váženým doktorom, ako sme kedysi hovorili – krzevá paragrafy. Tým čo som napísal, nesledujem nič. A najmä nie akési výhody. Skúste to však neuverejniť!

Ruda Gallovie som si úmyselne nechal na záver. Spomínam si, ako by to bolo dnes. Na chodbe stála hrča ľudí a všetci sa ukrutne rehotali. Prikmotril som sa k nim a o chvíľu som sa hihňal tiež. Dlho som sa tak dobre nezabavil. Rudo predvádzal mňa, ako vediem poradu o výrobe denného čísla novín.

Dodnes som mu za to vďačný. Konečne som totiž sám seba videl z celkom inej strany. Možno práve vtedy som pochopil, že nikto nemá seba brať až tak vážne. Na to sú tu tí druhí. Dúfam, že mi to ešte pár rokov vydrží.

Ak si užívate veci podobné, máte moje sympatie. Ja viem, za to si veľa nekúpite. Ale lepšie niečo, ako nič. Dobrý deň.

Poznámka redakcie PN: Oskar Král bol dve desiatky rokov výrobným sekretárom v redakcii Smena, inými slovami – v rozhodujúcej chvíli rozhodoval o tom, čo v novinách na druhý deň bude a čo nie. Teda – aj aké počasie… a práve to mu dosť často nevychádzalo. Ako potajme občas poznamenal, len tým spoľahlivým, že to je preto, lebo ho na ten deň neschválilo ÚV KSČ…

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky