INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Na Medveďovej oslávili fašiangy

Na Medveďovej oslávili fašiangy

„Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide…“ ozýval sa spev z Denného centra na Medveďovej 21 v Ovsišti. Prevažne ženské osadenstvo tohto zariadenia mestskej časti Petržalka si štrnglo hrnčekmi, z ktorých sa do okolia šírila omamná rumová aróma.

„Mňam! To je ešte špecialita Majky Duliakovej,“ pochvaľovali si „dievčatá“ v dôchodcovskom veku. Majka bola vedúca tohto klubu seniorov a Nadežda Filkasová, ktorá po nej prevzala funkciu, ochotne varí a ponúka po nej zdedenú receptúru – čaj s rumovou arómou. Na stole nechýbali šišky, bez ktorých si fašiangy vari ani nemožno predstaviť. Tradične občerstvenie dopĺňali obložené chlebíčky, slané pečivo a neodmysliteľná káva.

Hudba z magnetofónu len pár minút konkurovala rozhovorom, vtipom a smiechu prítomných. A keď prišla na rad tombola, nemala absolútne žiadnu šancu. Najprv ponúkanie žrebov a potom ich žrebovanie z košíka bravúrne zvládli Daška Starabová a Majka Razgyelová. „Sme spriaznené duše, rozumieme si aj bez slov. Keď sme na Medveďovu prišli z Vyšehradskej, povedali sme si, prečo tombolou nepobaviť aj tunajších klubistov, keď mala úspech na našom predchádzajúcom pôsobisku,“ vysvetlila vždy dobre naladená Daška. A naozaj: Návštevníci sa úprimne tešili z výhier, či už to boli knihy, bižutéria, sladkosti, drogéria, ozdobné sviečky či iné drobnosti.

fašiangy - dôchodci

Spomínali tiež na časy, keď sa podobné akcie neobišli bez tanca a spevu. Za majstra v tomto smere označili Milanka Paulackého, ktorý si práve v tento deň pripomínal krásne 83. narodeniny. Aj mu k nim poblahoželali tradičným živijó. „Začínal som ako 17-ročný v súbore Mier. Nacvičovali sme dole v Astorke, vystupovali sme napríklad v Mestskom pivovare. Fašiangy sme však chodili sláviť do Reduty, ale najlepšie spomienky mám na Tatra revue. Ešte pred siedmimi rokmi som si bol zatancovať v Kultúrnom dome na Vajnorskej, ale dnes… Niežeby nebolo s kým, ale nohy mi neslúžia,“ zdôveril sa. „Ja som sa na fašiangy chodila zabávať do Slamenej búdy či do Umelky. Čardáš, to bolo moje. Pred takými štyrmi, piatimi rokmi sa ešte dalo, ale ani ja už nevládzem,“ porozprávala 85-ročná Mária Tobiášová.

Denné seniorske centrum nachádzajúce sa na prízemí domu na Medveďovej 21 je otvorené denne. Jeho pravidelnými návštevníkmi sú „domáci“ – obyvatelia nájomných bytov s rovnakou adresou. Členmi centra sú však aj Petržalčania z iných častí sídliska. Na záver fašiangového posedenia si za novú predsedníčku centra zvolili Máriu Razgyelovú. „Predsedom musí byť osoba pohybujúca sa po Petržalke, rozhľadená, iniciatívna, výbojná a s hlavou plnou nápadov. Majka taká je,“ zhodnotila pracovnú časť stretnutia N. Filkasová. Najbližšie posedenie na „medveďke“ plánujú v marci pri príležitosti MDŽ.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky