INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Hausbóty pod ochranou parlamentu

Hausbóty pod ochranou parlamentu

Existuje také niečo ako Register plavidiel. Jednoduchými slovami sa dá povedať, že je v ňom registrované skoro každé plavidlo (okrem malých člnkov), ktoré vidíte na našich riekach a priehradách.

Do roku 2010 bol tento register verejný. To znamená, že ak vás zaujímalo, kto je majiteľom gýčového hausbótu v Jarovskom ramene alebo krásnej plachetnice na Liptovskej Mare, cez tento register plavidiel ste to zistili. Nik netvrdí, že kvôli tomu by bol svet krajší alebo chlieb lacnejší, ale bolo to tak. No vôbec nechápem, aký záujem sledoval zákonodarca, keď tento register zmenil na neverejný.

Hausbótová lobby? Jachtárska lobby?

V skutočnosti neexistuje relevantný dôvod, prečo sa stal register neverejným. Jediným dôvodom môže byť len to, že niekto mal záujem znemožniť verejnosti zistiť, napríklad, kto je majiteľom krásneho vežičkového hausbótu alebo koľko poslancov NR SR a komunálnych politikov sa rozhodlo prežiť časť svojho života na vode v hausbóte a zároveň však nemali záujem, aby sa to verejnosť dozvedela.

Predložil som novelu zákona, ktorý tento register upravuje a to tak, že sa register má stať opätovne verejným. Tento návrh mal byť prvým krokom na riešenie situácie s hausbótmi. Následne by bola predložená úprava Stavebného zákona.

Cieľom uvedených krokov je aspoň čiastočne riešiť situáciu napríklad aj v oblasti Jarovského ramena, kde to z diaľky vyzerá ako zatopené mesto. Také naše gýčové slovenské Benátky, dokonca aj s Bazilikou Sv. Marka. Parlament môj návrh, novelu zákona – na zverejnenie registra – zamietol… Stalo sa tak 7. februára t.r. na jeho 14. schôdzi.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.