INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Máme ho aj  bez tendra

Máme ho aj  bez tendra

   Na úvod treba zdôrazniť, že rok 2018 sme, myslím obyvateľstvo ako celok, vyfasovali bez riadneho výberového konania. Čiže populárneho tendra. Len tak, na základe akýchsi kvetnatých a značne nejasných konco a novoročných želaní.

Pre úplnosť – slovíčko  tender v angličtine znamená všeličo možné. Okrem známej konkurznej ponuky aj nežný, láskavý, slabý, chúlostivý, ošetrovateľ, ale aj čašník, barman, či dokonca požiarny voz.

Ten by mi tohto roku asi   zo všetkého chýbal  najmenej.  Obávam sa, že  chýbať  bude  láskavosť. Čo sa mňa týka, oželiem  nežnosť, v mojom veku potrebujem skôr pochopenie. A láskavosť? Predseda istej politickej strany sa ešte koncom minulého roka vyjadril, že on veru rezignuje na to známe kresťanské – kto do teba kameňom, ty doňho chlebom. Vraj, on dvoma kemeňmi. Nuž, uvidíme. Napokon, kameňovanie u nás tradíciu nemá.

Vrátim sa ešte na chvíľu k Vianociam. Aby ste si uvedomili, čo všetko sa môže stať, ak sa viacerí rozhodnú páchať rovnaké dobro. Mám to z vlastnej skúsenosti.  Niektoré   roznežnené tecinky z našej obce sa  totiž rozhodli pomôcť mi  s prípravami na  sviatky pokoja. A síce tak, že mi priamo domov  dodajú už hotový tradičný zemiakový šalát. Myšlienka ušľachtilá, výsledok desivý.   Na Štedrý deň som na stole v kuchyni mal tejto pochutiny  viac ako je  bežné v družine tunajšej základnej školy.

Mama ma vždy učila ako si mám vážiť to, čo pre mňa niekto nezištne urobí. Tak som  pristupoval aj k spomínanému šalátu. Na tanieri svietil každý deň  napoludnie, popoludní i večer. Napĺňal som  maminu radu. Po siedmich dňoch to však už nevydržali moje nervy ani  žalúdok. Prepáč, mami, už som sa na tú  zemiakovú dobrotu nedokázal ani pozerať. Posledné zhruba dve kilá som  zakopal v rohu záhrady. Možno zem ho dokáže stráviť.

Operáciu som vykonal na Silvestra, ešte za ranného šera. Aby ma nevideli prípadní okoloidúci. Takí  ľudia  by si mohli  myslieť napríklad to, že s rýľom v ruke sa chystám porušiť domáce zaužívané agrotechnické termíny.

Ôsmeho januára konečne  naplno zabrali aj školáci. Doma sa vyvaľovali vyše štrnásť dní.  Počas mojej školskej kariéry sa nič podobné   neudialo. A to sa voľno niektorým terajším školákom  dokonca málilo. Mimochodom, tento rok všetci  budeme mať minimálne 114 voľných dní. Plus, samozrejme, prázdniny a dovolenky. Podaktorí šikovnejší  koncom  vlaňajšieho roka obratne pospájali dni voľna s čerpaním dovolenky, a tak si  oddych celkom slušne natiahli.

Najbližšiu príležitosť budú mať na Veľkú noc. A potom  zasa  koncom roka. Ale to je ešte čas vzdialený. Dovtedy ubehne  požehnané množstvo dní. Z istého prieskumu som sa už  prvého januára dozvedel,  vraj  zhruba štyridsať percent Slovákov si myslí, že tento rok bude lepší ako uplynulý.

Osobne neviem, či sa mám pridať na stranu optimistov, alebo sa zaradiť medzi skeptikov.  Ako oznámila vrchnosť, z makroekonomického hľadiska na nás tento rok  údajne bude svietiť žiarivé a zároveň hrejivé slnko. Z mikroekonomickej  prognózy ľudu  to skôr bude  studený vietor a pľušť. Je mi jasné, že z drobných radostí veľké šťastie nevyskladáme. Snažme sa preto, aby sme to dotiahli aspoň na spokojnosť.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky