INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Kde sa berie zlo?

Kde sa berie zlo?

Shakespearova veľkolepá tragédia Richard III. sa vrátila v réžii Martin Čičváka na dosky SND v Bratislave. Po Dušanovi Jamrichovi a Emilovi Horváthovi sa v tejto ťažkej úlohe predstavuje Tomáš Maštalír.

A treba povedať, že naozaj bravúrne. Hercovo vyšportované telo je zmenené na odpornú kaliku na nepoznanie. Slizký hlas a celkový prejav zloducha nenechá nikoho na pochybách, že herec si naozaj siahol na svoje tvorivé dno. „Veľmi dlho som študoval ťažký text, dokonca som si ho nahral a počúval ho aj v aute,“ priznal sa predstaviteľ Richarda III., ktorý k vôli mocenskému „chtíču“ nechal okolo seba zavraždiť všetkých svojich blízkych.  Ako priznali svorne herečky Zuzana Fialová a Táňa Pauhofová (prvá z nich v úlohe kráľovnej Elisabeth a druhá ako Margaret), napriek nesmierne ťažkému textu, ktorý dá  hercom zabrať,  služby šepkárky Viery Labudovej  nevyužívajú.

Supermoderné uvedenie klasickej drámy, ktoré naša prvá scéna uvádza v preklade Jozefa Kota , výrazne dokresľuje hudba Ivana Achera.  Túžba po moci a zlo tu cítiť v každej sekunde počas celého predstavenia. Lebo zlý je nielen sám Richard III., ale aj ostatné postavy v nesmrteľnej dráme, ktorá má stále čo povedať divákovi. Podľa dramaturga SND Martina Kubrana,  v tejto historicky a politicky zahustenej hre ide o podobenstvo  moci. Je to síce politická inscenácia, nie však politická hra, v ktorej pôvodne vystupovalo 42 ľudí. Našťastie, v našom divadle tento počet zúžili iba na hlavné postavy, pri ktorých sa môžeme spolu s autorom pýtať: „Kde sa v nich berie toľko zla? “

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky