INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Pocta premýšľajúcim

Pocta premýšľajúcim

Po volebných bilboardoch na nás striehne nový smog. Už opäť horia vášne vysokým plameňom. Áno, tie jediné pravdy, nezmieriteľné. Si za rodinu? Si proti nej? Rímsky pápež vie, že nie je Boh („Kto som ja, aby som súdil…?). No my, bežní smrteľníci, sa veru na úroveň Boha tak radi staviame! A horia ohne, v ktorých by sme sa najradšej upálili navzájom. V mene jedinej pravdy.
Dokáže nás ešte niekto (ak to nedokáže pápež František) pozvať k debate? K priateľstvu, aj keď sa na svet pozeráme z rozličných uhlov? Ktovie.
V Paríži fanatici hneď skraja roka nemilosrdne popravili dvanásť ľudí. Svet smútil za karikaturistami. Je suis Charlie… A kto sa opovážil nebyť, tak sa sám vyradil zo slušnej spoločnosti. Pátos sa lial zo všetkých kanálov, politici vytvárali na parížskych promenádach živú reťaz a pózovali vo fototermínoch. Akosi celkom zanikol obrázok na zemi ležiaceho muža so zdvihnutými rukami. Blížil sa k nemu atentátnik a bez milosti do neho napálil plnú dávku. Ten muž sa volal Ahmed a slúžil ako policajt.
V povinnom smútku a čudnej piete politikov, ktorí bez milosti vytvárajú podmienky na takého hrozné zločiny, mi napadla pocta satirikom: papaláši vedení Hollandom, Porošenkom a Netanjahuom znásilňujú karikaturistov. Tí kričia: „Merde! Assez! Nous ne sommes pas Charlie. Nous sommes Ahmed! (do riti! stačí! My nie sme Charlie, sme Ahmed) – to je ten popravený policajt…
Alebo iná verzia: plné letisko, z lietadiel ako mravce vyliezajú papaláši, na obláčkoch sedia tí štyria popravení karikaturisti a pýtajú sa:
„Čo je, už zase umrela Diana?“
Nie, neviem kresliť a vlastne ani provokovať. Iba ak k otázkam.
Minulý rok nás opustil spisovateľ vľúdneho gesta a nezmieriteľnej tolerancie Ladislav Ballek. Spomenula som si, čo rád opakoval: „náš otecko nás učil zásade, že pokrok je krok za krokom a nie prevrat za prevratom. Každý prevrat, či už osobný alebo spoločenský, aj keď je nevyhnutný, je úvod do veľkého zmätku“. Mali by sme bedlivo pozorovať, či kráčame, alebo sa prevraciame. A či naozaj vidíme tých pravých vinníkov všetkých prevratov a zmätkov.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky