INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

A cappella. A tá kapela je kde?

A cappella. A tá kapela je kde?

V živote som už dostal nejednu pozoruhodnú otázku, ale tá, s ktorou sa nedávno vytasil istý spoluobčan z našej dediny, bezpochyby patrí medzi raritné. Pozeral telku a tam vraj hovorili, že spievať bude nejaký spevák a kapela. Spevák aj spieval, len kapely nikde, namiesto nej akýsi spevokol. A pretože som z Petržalky, určite budem vedieť, čo to znamená.

Priznám sa, spočiatku som ani len netušil, o čo ide. Až  po niekoľkých kontrolných otázkach mi svitlo. Išlo o čisto vokálnu hudbu bez sprievodu hudobných nástrojov. Toľko som v tej chvíli vedel vypotiť a vysvetliť. Nemyslite si však, že som neznesiteľne múdry a vyznám sa vo všetkom. Len čo dotyčník vypadol, zalovil som v literatúre. A tam stálo, že v taliančine a cappella znamená čosi ako hudba v kaplnke bez hudobných nástrojov. V stredoveku sa tam totiž nesmeli používať.

Prečo o tom píšem? Jednoducho preto, že nečakané a komplikované otázky nám ustavične kladie sám život. A keby len on. Aj spolubývajúci, susedia, úrady. A občas tiež redaktori. Milú skúsenosť mám z rôznych diškurzov, kde odpovedajú naši verejní činitelia. Viacerí, vyniká však najmä jeden, uplatňujú naozaj svojráznu taktiku. Len čo sa ich redaktor spýta na niečo nepríjemné, prípadne na to, na čo nevedia odpovedať, okamžite odrecitujú naučenú formulku. Vraj otázka je nesprávne položená. A jedným dychom redaktora, diváctvo a poslucháčstvo oboznámia s tým správnym znením otázky. Potom si, prirodzene, bravúrne odpovedia.

Naozaj, vynikajúca metóda. Priekopníkom treba zo srdca zatlieskať. Prečo ju však neuplatniť aj inde? Napríklad v školstve, na všetkých stupňoch vzdelávania. Taký žiačik, študent, poslucháč by napríklad rázne odmietol smiešnu otázku príslušného pedagóga a nahradil ju vlastnou, takmer geniálnou. Rovnaká by potom bola aj odpoveď. Viete si predstaviť, ako by sa nám vzdelávanie zjednodušilo? Neuveriteľne by pribudlo úspešných absolventov. Boli by sme svetoví! Ešte raz vďaka za inšpiráciu.

Bojové pole otázok je naozaj rozľahlé. Mrknime sa na ne od a až po z. Na jednom konci sú napríklad absurdné, na druhom zasa zvedavé. A medzitým – ajajáj. Len tak, námatkovo: b-balálne, c-cynické, d-dotieravé, h-hlúpe, i-impertinentné, m-márne, o-obligátne, s-stupídne, u-uvážlivé, z-zbytočné.
Podaktorí vravia, že otázky sú najmä ľahké a ťažké. Istý občan od nás však tvrdí, že jeho žena mu zásadne kladie iba otázky ľahkej hmotnosti. Akurát ťažko sa mu na ne odpovedá. Napríklad: Kde si bol tak dlho? Koľko pív si vypil? Kedy to už konečne urobíš?

Na tomto mieste si položím rečnícku otázku, na čo je také žonglovanie so slovíčkami vlastne dobré. Vyložení pragmatici, takí, čo všetko merajú virtuálnym metrom užitočnosti, určite povedia, že na nič. Pokúsim sa im trochu oponovať. Spomínaní pragmatici by určite ocenili žonglovanie, ktoré som pred časom zhliadol. Mocný a šikovný chlapík do vzduchu vyhadzoval a zasa chytal naštartované motorové píly. S takou pílou sa dajú robiť divy.

A so slovom nie? Ešte ako chlapčisko som sa zúčastnil na školsky povinnej besede s vtedajším vychyteným hercom. Prítomných ohuroval skvelými myšlienkami, zrejme prevzatými z naštudovaných postáv. Z akejsi mladíckej nerozvážnosti, či čo to bolo, som mu do vzduchu vyhodil otázku nebezpečnú ako tá naštartovaná motorová píla. A, predstavte si, on sa jej naľakal tak, že ju nechal spadnúť na zem. Asi si nechcel pod sebou podpíliť konár. Pravdepodobne vtedy som po prvý raz pochopil, že aj slabý je so slovom omnoho silnejší.

Samozrejme, vy nemusíte ísť na vec tak zhurta. Stačí, ak si povedzme doma namiesto človeče, zahráte niečo s otázkami a odpoveďami. Motorové píly nechajte tak. Možno sa vám, ako kedysi na ihrisku, občas podarí streliť aspoň nejaký ten gólik. Ak bude víťazný, o to lepšie.
Ak budete klásť otázky, možno dostanete odpovede. Ak dostanete odpovede, možno sa dozviete niečo nové. Ak sa dozviete niečo nové, obohatí to váš svet. Ak to obohatí váš svet… Atakďalej.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky