INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Magdalénku poslanci nerušili

Magdalénku poslanci nerušili

Prvé tohtoročné petržalské zastupiteľstvo bolo výnimočné tým, že ho celé absolvovala sotva trojmesačná Magdalénka, dcérka poslankyne Miroslavy Makovníkovej Mosnej. Napriek tomu, že trvalo úmorných takmer sedem hodín, o pokojnom bábätku v nosiči vraj dokonca niektorí z poslancov ani netušili. My sme sa s 32-ročnou právničkou, občianskou aktivistkou a maminou troch detí, rozprávali o jej práci i tom, aká je Petržalka ústretová voči matkám malých detí.

– Čo vás motivovalo kandidovať do miestneho zastupiteľstva?

Vnímam to ako pokračovanie záujmu o veci verejné a isté angažovanie sa. Naštartovala ma hrozba megakasína. Vtedy, v roku 2010, sme sa s manželom a niekoľkomesačným dieťaťom – našou prvorodenou dcérou – pridali k aktivitám na stopnutie jeho výstavby. Aj v dnešnom zastupiteľstve je dôležité, aby nechýbal ani jeden hlas pre dobré veci a tým hlasom chcem byť aj ja.

– Akým oblastiam sa venujete? Je niečo čo sa vám podarilo z pozície poslankyne vyriešiť, na čo ste zvlášť pyšná?

Nechcem znovu vyvolávať konflikt, ale za dôležité pokladám, že neprešla zmluva o parkovaní, lebo to, ako bola nastavená, som nepokladala za dobré. Veľmi ma tešilo, keď boli akceptované moje pripomienky pri VZN o dotáciách. Mojím cieľom bolo vniesť do rozhodovania viac racionality, menej emotívnosti a tým aj transparentnosti.

– Čo vás najviac prekvapilo na práci poslankyne, na čo ste neboli pripravená?

Že sa niektorí kolegovia cítia dotknutí normálne položenými otázkami.

– Rokovania zastupiteľstva trvajú niekedy aj viac ako 6 hodín bez dlhšej prestávky, vy ste ich absolvovali počas celého tehotenstva. Bolo to bez problémov?

Tak, v rámci možností. Trošku s opuchnutými nohami, ale inak dobre. Našťastie, tehotenstvá mávam skoro úplne bezproblémové.

makovníková bábo v zastupku

– Na marcové miestne zastupiteľstvo ste už prišli s bábätkom v nosiči, ako ste to zvládali a ako to zvládala Magdalénka?

Podarilo sa nám prísť vča a teda sa pripraviť – napapať sa, uspať. Magdalénka mala necelé tri mesiace a to viete, čo také bábo robí, čo potrebuje. Zvládla to výborne, len stačilo včas reagovať na jej potreby. Bola som rada, že vždy, keď som sa potrebovala prihlásiť do diskusie, bola práve v pohode. Náročný bol skôr vydýchaný vzduch a teplo v sále, ktoré má tendenciu ju budiť. Ale po mojej prosbe sa priebežne zapínala klíma.

– Máte možnosť niekde v blízkosti kongresovej sály dieťa nakŕmiť a prebaliť?

Prebaliť tak improvizovane, na pulte v šatni, napríklad. Kŕmili sme sa v sále, snažila som sa, aby to bolo diskrétne, dúfam, že to nikoho zvlášť nevyrušovalo.

– Ako budete riešiť situáciu, keď bude vaše dieťatko na rokovaní nepokojné a nebudete ho vedieť utíšiť?

Samozrejme, vyjdem von zo sály a skúsim ho upokojiť tak, aby sme sa mohli vrátiť. Keby to ale bolo  práve v čase nejakého dôležitého hlasovania, asi budú kolegovia musieť prežiť aj bábätkovský plač. Ale hlasovanie býva, našťastie, rýchle.

– Do akého veku dieťaťa, podľa vášho názoru, budete vedieť „zasadať“ spoločne?

Myslím, že ešte jedno zastupiteľstvo spolu dáme, potom predpokladám, že už bude Magduš radostne bľabotať a to by rušilo. Na komisie ju však skúsim brávať i po lete.  Potom, čo sa zastupiteľstva týka, ešte nemám presný plán. To budem riešiť operatívne. Buď manžel alebo moji skvelí svokrovci.

– Je Petržalka, podľa vás,  priateľská mamičkám s kočíkom? Aké sú vaše skúsenosti?

Zatiaľ je Magduš len v nosiči, kočík máme v pivnici. Ale mám kamarátov, ktorí majú problémy s vysokými obrubníkmi, s parkovaním áut na chodníkoch, s niektorými nástupišťami MHD. Aj vstup do škôl nemusí byť problémom len pre mamičky s kočíkom, ale napríklad aj pre deti a rodičov so zdravotným obmedzením. Predpokladaná odpoveď, prečo nie sú vchody bezbariérové – peniaze. Mojou snahou teda bude pozerať sa, či vynakladáme peniaze zodpovedne. K tomu smerovali aj moje posledné interpelácie. Ale veci sa, žiaľ nedajú robiť všetky naraz, ale pomaličky, postupne. Verím, že sa dočkáme zlepšenia aj v tejto oblasti.

– Ako prijali vaše kolegyne a kolegovia zo zastupiteľstva, keď ste prišli na zasadnutie s bábätkom?

Myslím si, že niektorí si to ani nevšimli.  Aj preto, že Magduš zamrnkala za ten čas asi dvakrát, bola fakt skvelá. Kolegovia, ktorí si všimli môj sprievod, reagovali láskavo, gratulovali mi a obzerali si ju. Jedna  kolegyňa mi dokonca priniesla darček pre bábo. Takže reakcie boli pozitívne, čo ma teší a je správne, bábätká, ale detičky všeobecne, potrebujú lásku a prijatie. Ako dospeláci.

Michaela Dobríková

Foto – Miro Košírer

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky