INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Schválili sobášiacich aj starostov plat

Schválili sobášiacich aj starostov plat

Staronový petržalský starosta Vladimír Bajan a zvolení poslanci zložili 25. novembra na  1. ustanovujúcom zasadnutí Miestneho zastupiteľstva mestskej časti Bratislava – Petržalka svoje sľuby. Predseda Miestnej volebnej komisie v Petržalke Ľudovít Lučanič informoval o výsledku volieb do orgánov samosprávy v Petržalka a v krátkej záverečnej reči pripomenul poslancom, že je čas začať plniť predvolebné sľuby a predsavzatia, aby si voliči o štyri roky mohli povedať, že sa rozhodli správne.

Vladimír Bajan si prevzal z rúk Ľ.Lučaniča osvedčenie o zvolení a podpísal sľub starostu. Následne zložilo sľub aj 35 petržalských poslancov. Najstarší z nich má 67 rokov (Pavel Šesták),  najmladší 27 (Ľuboš Homola). V zastupiteľstve bude sedávať 12 žien a 23  mužov. Devätnásť zvolených poslancov podporuje koalícia Sieť, SDKÚ-DS, KDH, Mladá Petržalka, SaS, Most-Híd a SZ. Deväť poslancov podporujú Zmena zdola-DÚ, NOVA, OĽaNO, OKS a KDS. Štyria poslanci sú nezávislí a traja boli zvolení za Smer-SD, SNS, SMS, SDS, SZS a Lepšia štvrť.

Poslankyňa Ľudmila Farkašovská pri skladaní poslaneckého sľubu
Poslankyňa Ľudmila Farkašovská pri skladaní poslaneckého sľubu

„Som presvedčený, že naši obyvatelia od nás očakávajú riešenia namiesto politizovania či politikárčenia. Nie som naivný a viem, že budeme mať často rôzne názory na to, čo je správne, dobré, prospešné pre Petržalku. Ale bolo by zlou správou pre jej obyvateľov, keby sme sa nesnažili dôjsť ku kompromisu, keby sme sa nedokázali správať k sebe s rešpektom, keby sme sa schovávali pred zodpovednosťou a vynechávali hlasovanie o návrhoch či účasť na rokovaniach,“ povedal starosta V.Bajan v príhovore.

Druhá časť programu zastupiteľstva už bola pracovná. Pomerne intenzívnu debatu, v ktorej sa poslanci sporili o spôsobe výberu sobášiacich spomedzi svojich radov, ukončil starosta kompromisným návrhom, aby sa poslanci vyjadrili či majú alebo nemajú záujem o funkciu sobášiaceho. Tí, ktorí odpovedali kladne boli následne  zastupiteľstvom jednohlasne do funkcie ustanovení. Od dnešného dňa teda v Petržalke môžu sobášiť tieto poslankyne a poslanci –  Ivana Antošová, Ľudmila Farkašovská, Gabriel Gaži, Alica Hájková, Ľuboš Homola, Ján Hrčka, Lýdia Ovečková, Elena Pätoprstá, Lucia Štrauchová, Ivan Uhlár a Jozef Vydra.

Druhým a posledným bodom, ktorý zastupiteľstvo prerokovalo bolo schválenie platu starostovi. Aj v tomto prípade mali  poslanci  rozdielne názory, napokon však schválili v pomere 24:3, (8 poslancov sa zdržalo) mesačný plat vo výške 4 035 eur (v súlade so zákonom NR SR č. 253/1994 Z.z. o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest v znení neskorších predpisov a v rozsahu úväzku určenom uznesením miestneho zastupiteľstva č. 510 zo dňa 24. 6. 2014 mesačný plat vo výške 2950 € zvýšený o 36,78 %, t.j. 4035 € s účinnosťou od 25. novembra 2014) 

Ako hlasovali poslanci na prvom zastupiteľstve nájdete TU

poslanci, zastupko

Podľa zákona musí miestne zastupiteľstvo starostov plat prerokovať raz ročne, minulý rok v júni poslanci znížili Bajanovi plat približne o dvesto eur. Minimálny mesačný plat  2 950 eur  sa vypočítava súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve a príslušného násobku. Priemerná mzda za minulý rok je na úrovni 824 eur a petržalský starosta je zaradený v deviatej platovej skupine podľa počtu obyvateľov s násobkom 3,58. Minimálny plat môže miestne zastupiteľstvo zvýšiť až o sedemdesiat percent.

 

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky