INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Listovať v petržalskej kronike môžete aj doma

Obyvatelia, študenti či nadšenci histórie už nemusia merať cestu na miestny úrad, aby si prezreli prvú petržalskú kroniku. Samospráva ju spracovala do elektronickej podoby a prostredníctvom webovej stránky mestskej časti je kronika prístupná celému svetu.

Mestská časť datuje začiatok písania svojej prvej kroniky, vtedy ešte kroniky obce Petržalka, do roku 1935 a jej poslaním je ochrana spoločenského, kultúrneho a historického dedičstva. Zároveň prispieva k prezentácii mestskej časti a podáva komplexný obraz o nej. „Okrem vážnych a dôležitých informácií obsahuje prvá kronika, z pohľadu súčasníka, aj humorné zápisy, ktoré môžu byť zdrojom inšpirácie a podnetov nielen pre Petržalčanov,“ dodáva starosta Vladimír Bajan. Prvá kronika zachytáva roky 1935 až 1978 prečítať si ju môže každý na www.petrzalka.sk/samosprava/historia. Samospráva by v budúcnosti rada elektronicky sprístupnila aj ďalšie petržalské kroniky.

Ďalšou novinkou na petržalskej webstránke je katalóg otázok a odpovedí vypracovaný z podnetov, s ktorými sa Petržalčania najčastejšie obracajú na miestnu samosprávu. Rubrika Najčastejšie otázky ponúka akýsi návod – ako napr. zaregistrovať psa, kde, dokedy a v akej výške musí jeho majiteľ uhradiť daň, ako postupovať pri žiadaní vyhradeného parkovania, ktoré sociálne dávky dokáže obyvateľ vybaviť na miestnom úrade a ktoré na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, koho môžu ľudia kontaktovať v prípade poškodenia hracích prvkov na verejnom detskom ihrisku, alebo aký zasklievací systém môžu použiť pri zasklení lodžie. Tiež tu nájdu informácie o štátnom fonde rozvoja bývania, či o byte mladej rodiny a mnohé iné. Samospráva týmto krokom chce Petržalčanom uľahčiť riešenie niektorých ich povinností či životných situácií.

Vynovená webová stránka mestskej časti funguje od začiatku roka a je pravidlom, že prináša informácie nad rámec zákona. Od jej spustenia ju samospráva obohatila o rubriky, ktoré dopĺňajú spektrum informácii o mestskej časti – stránka ponúka Petržalské noviny, odkaz na facebook – Viem byť Petržalčan, v priebehu leta pribudli 3D panorámy najkrajších miest Petržalky, každý mesiac beží online diskusia starostu s obyvateľmi. Petržalčania prostredníctvom hlasovania na webovej stránke rozhodli aj o rekonštrukcii nadchodu na Jasovskej ulici. Miestna samospráva tiež využíva svoj web na riešenie problémových vlastníkov či už pozemkov, alebo nepojazdných vozidiel – ich zverejnenie funguje ako tabuľa hanby a pri mnohých prípadoch sa majitelia, vlastníci či správcovia nechcú nájsť na tejto čiernej listine a svoje povinnosti si začnú plniť.

Po tom ako mestská časť spustila začiatkom roka vynovenú webovú stránku, ju doteraz navštívilo viac ľudí ako starú verziu počas celého minulého roku.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky