INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Radšej na dvere klopať, než do nich kopať

Radšej na dvere klopať, než do nich kopať

Poslanci miestneho zastupiteľstva Petržalka sú takmer v polovici svojho funkčného obdobia. Sú dva roky málo či dosť, aby sa ich plány a predsavzatia pretavili do reálnej podoby? Ak  zacielime na programové priority, ktoré ponúkli svojim voličom, môžeme nájsť odpoveď. Oslovili sme preto predsedov poslaneckých klubov, aby o výsledkoch svojej práce informovali Petržalčanov v Petržalských novinách. Na úvod však treba povedať, že poslanecké kluby sa v poslednom čase kreovali – nepracujú v tom zložení, ako na začiatku volebného obdobia. Či sa tým zmenili alebo preskupili aj jednotlivé priority klubov, zistíme časom. Kvôli orientácii čitateľov – voličov a kvôli prehľadnosti uvádzame aktuálne názvy a zloženie poslaneckých klubov v samostatnom materiáli. Predsedníčkou poslaneckého Klubu pre Petržalku je Ivana Antošová. V rozhovore pre Petržalské noviny sme sa venovali projektom, ktoré sa vďaka iniciatíve poslancov klubu zrealizovali alebo sú v štádiu príprav.

O Na niektoré aktivity vášho klubu nás upozornili obyvatelia. Vnímajú predovšetkým váš prínos do obnovy a revitalizácie prostredia, v ktorom žijú. Spolupracovali ste s nimi na príprave prác?

  • Samozrejme, veľmi často sa stretávame s obyvateľmi obvodov, ktoré zastupujeme v našom petržalskom parlamente. Chceme poznať ich názory na riešenie problémov a chceme aj odpovedať na ich otázky skôr, ako vzniknú rôzne nedorozumenia. Nie všetci totiž so všetkým súhlasia a stáva sa, že verejný záujem je až za tým osobným. Keď sme spustili projekt komplexnej revitalizácie vnútrobloku na Pankúchovej ulici, priviedli obyvatelia do pracovnej skupiny mladého architekta, ktorý projekt perfektne spracoval. Na danom mieste bolo kedysi ihrisko a potom sa z neho stala akási zabudnutá betónová časť. Je to za bránou základnej školy Pankúchova. Do konca roka by sa mal priestor premeniť na oddychovú zónu – so stromami, záhonmi kvetov, lavičkami, hracími prvkami, streetworkovými prvkami. Je tam aj oddelená zóna – tabuľa, na ktorú si môžu ľudia písať odkazy, deti na ňu môžu maľovať… Na projekt nadväzuje aj menší, ktorý sa týka školského dvora Pankúchova. Práce sú rozrobené a po ich dokončení tam deti nájdu stolnotenisový stôl, lavičky, príjemné prostredie.

O Jednou z vašich priorít bolo aj vybudovanie ihriska na Medveďovej s čoraz populárnejšími streetworkovými prvkami. Podarilo sa?

  • Mestská časť dala k dispozícii pozemok a bola súčinná pri realizácii projektu. Investície prišli zvonku – konkrétne do projektu investovali Mladí sociálni demokrati finančnú čiastku 8-tisíc eur. Po dokončení projektu sme ihrisko odovzdali mestskej časti, čiže je to jej majetok, ktorý sme zrevitalizovali.

O Aké formy a metódy využívajú členovia vášho klubu v kontaktoch s obyvateľmi,  aby vedeli čo chcú, ktoré problémy oni považujú za prioritné na riešenie?

  • Nechcem hovoriť za všetkých, ale v praxi sa to asi veľmi nelíši. Mám malé dieťa, chodievam von, rozprávam sa s mamičkami, komunikujem s ľuďmi, nájdem si čas na seniorov, ktorí ocenia každú chvíľku, keď ich niekto vypočuje. Poznajú ma, a preto je kontakt jednoduchší. Často si nájdem lístok, aby som sa ozvala, že treba riešiť problém – väčšinou osobný alebo komunitný. Napríklad, včera mi napísala jedna pani, že si nevie dať rady so správcom domu – tak som prišla na miesto a ona vyjavene na mňa pozerala ako na zázrak. Tak skoro ste prišli? Nuž, mala som akurát čas, načo odkladať veci…

O Poslancom je k dispozícii pri riešení problémov aj miestny úrad – jednotlivé špecializované oddelenia. Aké máte skúsenosti so spoluprácou? Zdá sa, že veľa poslancov využíva skôr interpelácie…

  • Keď počúvam na rokovaní, aké interpelácie niektorí poslanci dávajú, tak mám pocit, že keby som išla aj ja touto cestou, tak patrím k najlepším – lebo sú veci, ktoré sa dajú bežne vyriešiť, vybaviť, niekedy stačí zatelefonovať. Nemám problém zájsť na úrad, za konkrétnym pracovníkom a vždy nájdem niekoho, kto mi pomôže bez dlhých rečí problém vyriešiť. Som zástancom toho, že na dvere treba klopať a nie do nich kopať.

O Medzi poslancami, ale aj v spoločnosti, rezonuje téma Ďurovčíkovho divadla. Niektorí sú proti stavbe divadla, ktoré by mestskú časť nestálo peniaze a poskytla by len priestor, niektorí nesúhlasia s lokalitou, spochybňujú dobrú vôľu uznávaného choreografa. Aký je postoj vášho klubu?

  • Za náš klub môžem povedať, že všetci súhlasíme s návrhom postaviť divadlo. Uvítali sme aktivitu pána Ďurovčíka bez výhrad. Sme presvedčení, že Petržalka by tým získala pridanú hodnotu – kvalitný priestor prístupný všetkým obyvateľom – a nielen Petržalky. Zvýšila by sa atraktivita mestskej časti. Stretávam sa aj s ľuďmi z umeleckej oblasti a popravde, nechápu výhrady a spochybňovanie dobrých úmyslov niekoho a niečoho, čo ešte nie je.

O Ak sa má rozhodnúť o tom, ako riešiť konkrétny problém, má poslanec pred občanom určitú výhodu. Má viac informácií, viac možností. Ale aj nevýhodu rozhodnúť napriek tomu, že občan si vyberie skôr riešenie v prospech seba než v prospech verejného záujmu. Je nepríjemné povedať ľuďom, že pred ich domom bude stáť napr. parkovací dom, hoci oni by tam chceli park. Aká je vaša skúsenosť?

  • Niekedy sa s ľuďmi ťažko komunikuje. Väčšinou nechcú počuť informáciu, ktorá im nevyhovuje, ani vysvetlenie zohľadňujúce verejný záujem. A netýka sa to len veľkých vecí – napríklad stavby nájomného domu. Rozdielne názory majú aj na to, či urobiť pri dome lavičky – niektorí sa ich dožadujú, iným prekáža, že na nich budú vysedávať ľudia a bude hluk. Neberú ohľad na tých, ktorí chodia s barlami a potrebujú si sadnúť, oddýchnuť. Je to ťažké, ale treba byť trpezlivý a vysvetľovať, že nebývame na dedine, ani v lese… Tí, korí sú zásadne proti, väčšinou svoje argumenty kričia – ticho im vysvetľujem, že nie som len “ich” poslankyňa, ale aj tých druhých, čo majú iný názor. Niekde sa v názoroch musíme stretnúť, aby sme sa pohli ďalej.

O Aké sú vaše najbližšie plány?

  • Pripravujeme pre školy program, ktorý ich oboznámi o tom, ako funguje colná správa. Deti sa dozvedia, aký druh tovarov sa nesmie dovážať z cudziny, ako sa vyhľadávajú nedovolené veci, zvieratá, výrobky. Viete, ja robím väčšinou bežné, praktické veci – lebo zamerať sa na to, či si starosta kúpil auto a živiť tému desať zastupiteľstiev, na to nemám čas ani chuť. Radšej robím čiastkové veci pre ľudí, ktorých sa problém týka. Momentálne komunikujeme so strediskom sociálnych služieb v súvislosti s projektom rekonštrukcie a zväčšenia priestorov a plnením zákonných povinností do konca roka 2017.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.