INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Divadlo nie, ale byty môžu byť ?

Divadlo nie, ale byty môžu byť ?

 V čase, keď starosta Petržalky navrhol prenájom časti pozemkov na Námestí Jána Pavla II, tzv.  Pápežskej lúke, za účelom divadla, ma prekvapil odmeraný, skôr negatívny prístup magistrátu a primátora  k tejto veci. Prekvapil preto, lebo v dnešnej dobe je zámer postaviť nové divadlo za súkromné peniaze  ojedinelý. Kultúrne stánky sú skôr atakované snahou o zbúranie a nahradenie nejakými ziskovými stavebnými ideami. PKO i Divadlo Stoka v Starom Meste nevydržali a boli zbúrané.

Keď  som v lete  hovoril kolegom poslancom o tom, že reálnou alternatívou k divadlu sú bytové domy, niektorí si  možno mysleli,  že to hrám na falošného  kuvika.  Bohužiaľ som sa nemýlil. Primátor Bratislavy  predložil na zasadnutie  mestského zastupiteľstva 29. septembra   materiál o postupe pri výstavbe náhradných nájomných bytov určených  zväčša pre Staromešťanov, bývajúcich v reštituovaných domoch.  A nečuduj sa svete, medzi lokalitami, kde  by sa mohli v krátkom čase stavať, je aj Námestie Jána Pavla II.  Vymeniť  divadlo za náhradné  nájomné byty nie je pre Petržalku dobré.

Naviac, už podľa súčasného územného plánu je výstavba  náhradných nájomných bytov na tom území  v obmedzenom rozsahu možná.  Ale zo strany mesta je na Námestí Jána Pavla II uvažované so zmenou územného plánu,  takže zrejme  má  predstavu o rozsiahlejšej výstavbe  v porovnaní s limitmi územného plánu. Inak by  s niekoľkoročným procesom zmeny územného plánu neuvažovalo.

Groteskné na tom je aj to, že argument mesta proti divadlu bol, že  sa má čakať na urbanistickú štúdiu, ktorá prinesie kvalitu do tohto územia. V prípade nájomných bytov sa však spomína skôr postup  „naprojektuj a postav“,  teda žiadna architektonická  súťaž , ale štýl, nech sa hlavne stavbár trafí do ceny a na kvalite architektúry až tak príliš nezáleží. Osobne pritom výstavbu nájomných bytov, nielen tých náhradných, vítam. Primátorovi zdedený zanedbaný problém vôbec nezávidím,  ale nepodporiť divadlo a uvažovať o nových  bytových domoch, nie je nič moc.

Pri záchrane lesov na Kráľovej hore v Karlovej Vsi  bolo napriek nesúhlasu nášho miestneho zastupiteľstva  zamenených takmer  50 000 m2 pozemkov v Petržalke, ktoré prešli z verejného do súkromného vlastníctva. Jedného dňa sa na tých pozemkoch bude stavať.  Petržalská samospráva sa nevyhýba prispeniu  k celomestským povinnostiam.   Ale nepáči sa mi taká  predstava zahusťovania,  že v Petržalke  jedinými  novými budovami  majú  byť opäť, stále a zas  bytové domy  a ich veľkosť bude maximálna možná, dokonca sa zmení územný plán, aby dovolil stavať viac a navyše sa architektúrou stavieb budovaných za verejné peniaze necháme prekvapiť. A stavím sa, že ani  iným Petržalčanom sa to určite páčiť nebude. Preto verím, že mestský návrh  je iba  podkladom na začiatok diskusie  a nájdeme rozumnú spoločnú reč nielen o tejto, ale aj o iných navrhovaných lokalitách.

Bez ohľadu  na predchádzajúce riadky  som snahu o nové divadlo  v Petržalke nevzdal, i keď  pozemkov vhodných na tento projekt nie je  príliš veľa. Petržalka má priestor na rozvoj, ale čo sa novej výstavby týka, jej súčasní obyvatelia  nepotrebujú  až tak pridať  viac  sídliska a nových bytových domov, ale skôr pridať mesta a mestotvorných funkcií,  medzi inými  aj  stavby,  ktoré zvýšia kvalitu  ich života a okrem iného  aj  zlepšia   ponuku  i dostupnosť kultúrneho vyžitia,  za ktorým  dnes  často chodíme  cez Dunaj. Ďalšie byty, nie sú tým, z čoho majú súčasní Petržalčania veľký osoh.

Michal Radosa, zástupca starostu Petržalky

  • lucia

    Ja tomuto nerozumiem – akoze nesuhlasim s tym, aby sa na tej luke stavali dalsie domy, ale rovnako nesuhlasim, aby sa uz aj hocikde inde v petrzalke stavali. O co tu ide? Zahustovat sa hala bala kde vas to len napadne mize, ale zrejme, ked mate iny plan s konkretnym miestom, tak zrazu zatracujete zahustovanie domami? No cuduj sa svete, snad si tieto vase slova zapamatate, pan radosa, a uz sa v petrzalke nepostavi ani jeden dalsi bytovy dom.

  • PHk

    A Ďurovčíkové divadlo bude mať aj toľko betónovej plochy ako SND ? Čo hovoria klimatológovia, že sa v ďalších rokoch od mája do septembra v Petržalke upečieme ? Nestačí nezmyselné zahusťovanie zelených plôch v okolí Farskej ? Keď som prišiel bývať do PET v r. 1985, tak v územnom pláne tam bol plán postaviť kostol. Ak teda nie kostol, prečo sa tam stavia nezmyselný mrakodrap miesto Ďurovčíkovho divadla. Veď ten priestor bol rezervovaný pre spoločenské stavby a nie pre bytovú výstavbu ! ? Nestačí zahusťovanie bytovými domami pri poliklinike Šustekova ?

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky