INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Slovensko žiada zrýchliť stavbu novej diaľnice do Viedne

Slovensko žiada zrýchliť stavbu novej diaľnice do Viedne

Minister dopravy Ján Počiatek rokoval so svojim rakúskym rezortným kolegom Aloisom Stögerom o zrýchlení prípravy a výstavby diaľnice S8 v Rakúsku a jej spojení s plánovanou diaľnicou D4 na území SR. Rakúsko počíta s výstavbou tejto cesty až po roku 2023, pričom Bratislava ju bude súrne potrebovať už okolo roku 2020.

BRATISLAVA 14. októbra (SITA) – Slovensko žiada zrýchliť prípravu a výstavbu novej diaľnice do Viedne. Minister dopravy Ján Počiatek rokoval v utorok so svojim rakúskym rezortným kolegom Aloisom Stögerom o zrýchlení prípravy a výstavby diaľnice S8 v Rakúsku a jej spojení s plánovanou diaľnicou D4 na území SR. Ako informovalo ministerstvo dopravy, Rakúsko počíta s výstavbou tejto cesty až po roku 2023, pričom Bratislava ju bude súrne potrebovať už okolo roku 2020.

„Vzhľadom na dopravné zaťaženie v Bratislave je veľmi potrebné, aby sme intenzívne pracovali aj na druhom spojení Bratislavy a Viedne, ktoré odkloní tranzitnú dopravu z diaľnice D2 ešte pred vjazdom do nášho hlavného mesta,“ povedal po rokovaní minister Počiatek. Práve dobudovanie diaľnice S8 až po slovenské hranice a s tým súvisiacu diaľnicu D4 minimálne po križovatku s diaľnicou D2 je podľa neho projektom, ktorý dokáže splniť tento cieľ. Obaja ministri sa preto dohodli, že ešte v tomto roku zasadne pracovná skupina, ktorá bude intenzívne riešiť s tým súvisiace procesy.

„Dôležité je stanoviť vhodný hraničný prechod, ktorý by v maximálnej možnej miere vyhovoval aj náročným kritériám pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie,“ povedal minister Stöger. Prvým krokom pri realizácii tohto plánu bude zriadenie pracovnej skupiny a podpísanie memoranda o porozumení s cieľom urýchliť plánovanie a realizáciu projektov cestnej a železničnej infraštruktúry.

Obaja ministri sa zaoberali aj možnosťami ako zosúladiť spoločný postup pri budovaní vysokorýchlostného železničného spojenia medzi Viedňou a Bratislavou. Potrebné je totiž nastaviť ideálny model výstavby budúcej vysokorýchlostnej trasy Viedeň – Bratislava – Budapešť. „Významným impulzom pre zlepšenie vzájomnej železničnej dopravy bude aj elektrifikácia železničnej trate Bratislava – Marchegg – Viedeň. Cieľom nasledujúcich rokovaní bude zabezpečiť, aby si rakúska strana stanovila reálny a v blízkej dobe uskutočniteľný termín realizácie tohto projektu,“ uviedol hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky