INZERCIA  +421 905 273 416, +421 905 273 414

Vzdáme sa pohodlia a presadneme na bicykle?

Vzdáme sa pohodlia a presadneme na bicykle?

Na Námestí SNP bola v minulých dňoch zaujímavá diskusia na tému využívania verejných mestských bicyklov či zdieľania áut a jázd. Bratislavčania s predstaviteľmi mesta diskutovali o pripravovaných aktivitách v tejto oblasti a zástupcovia prevádzkovateľských spoločností im názorne predviedli, ako systém bike-sharing (požičiavanie mestských bicyklov) a car-sharing (zdieľanie automobilov) v praxi funguje.

Bratislavských motoristov od jazdy autom odradia iba neúnosné kolóny a možnosť ušetriť čas využitím inej formy dopravy. Tak zneli závery kvalitatívneho prieskumu medzi obyvateľmi mesta z júla tohto roka, pripomenul počas diskusie hlavný dopravný inžinier Bratislavy Tibor Schlosser.

Cyklista na ceste

Sieť verejných bicyklov ponúka náhradu za individuálnu alebo hromadnú dopravu pre tých, čo nemajú vlastné bicykle a neplánujú si ich zakúpiť. Na krátke vzdialenosti, do 7 km, je bicykel najrýchlejším dopravným prostriedkom. Niektorí ľudia sú však voči bike-sharingu skeptickí a obávajú sa jeho poškodenia a rozkradnutia vandalmi. Charles Buttler z firmy Homeport, ktorá vyhrala verejnú súťaž na dodanie systému pre Bratislavu, uviedol príklad z Moskvy, kde sa obavy z krádeží ukázali ako neopodstatnené a v súčasnosti je moskovský bike-sharing jedným z najdynamickejšie rastúcich systémov tohto druhu na svete. „Systémy bike-sharingu nefungujú iba vtedy, ak majú málo bicyklov alebo sú stanoviská bicyklov ďaleko od seba.“ upozornil Buttler.

Poradca primátora Bratislavy pre dopravu Michal Feik obyvateľov informoval, že mesto má záujem o zriadenie 20 stanovíšť verejných bicyklov v centre mesta, v blízkosti nákupných centier na oboch brehoch Dunaja, hlavnej stanice a autobusovej stanice. Požičiavanie bicyklov by malo byť pre ľudí cenovo dostupné. Prvú polhodinu jazdy chce mesto ponúkať zadarmo. „Systém budú môcť využívať nielen miestni obyvatelia, ale aj náhodní okoloidúci a turisti,“ povedal Peter Štefaňák z Homeportu.

cyklistky

Prenajmite auto

Princíp „zdieľania auta“ vychádza z klasického prenájmu motorového vozidla. Nie je však nutné si ho zapožičať na celý deň, ale aj napríklad len na 1-2 hodiny . Praktické fungovanie systému predstavila Simona Nádašiová zo spoločnosti Avalon, ktorá má záujem v Bratislave tento systém prevádzkovať. Záujemca sa podľa nej najskôr elektronicky zaregistruje do systému a zaplatí jednorazový poplatok. Po kontrole osobných údajov mu spoločnosť vydá identifikačnú kartu s osobným PIN kódom, pomocou ktorej si bude môcť rezervovať konkrétne vozidlo z dostupných stanovísk.

Prevádzkovateľ sa bude starať o technický stav vozidiel, ich poistenie, čistotu, dostupnosť na stanovištiach, ako aj tankovanie pohonných hmôt. V prípade akýchkoľvek problémov sa vodiči budú môcť obrátiť na non-stop call centrum.

Zoberte pasažiera

Začiatkom tohto roka sa v Bratislave spustil projekt „zdieľania jázd“ (car-poolig), v rámci ktorého majú obyvatelia možnosť využiť alebo ponúknuť voľné miesto vo svojom aute napríklad pri ceste do práce. Portál greenriders.sk, resp. zvezsuseda.sk má podľa Petra Števčaťa v súčasnosti 1 700 zaregistrovaných užívateľov a do projektu sa zapájajú aj bratislavské firmy, zatiaľ tie väčšie.

Cieľom všetkých uvedených projektov (t. j. bike-sharingu, car-poolingu a car-sharingu) je znížiť počet vozidiel v premávke a zbaviť mesto dopravných zápch.

Redakcia: Kutlíková 17, 852 50 Bratislava, 02/ 638 352 95, e-mail: petrzalskenoviny@gmail.com
Šéfredaktorka: Gabriela Belanová, Príjem inzercie: 0905 273 416, 0905 273 414
Vydavateľ: Mestská časť Bratislava–Petržalka, Kutlíkova 17, 852 50 Bratislava, IČO: 00603201