INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Právo odtrhnuté od života

Právo odtrhnuté od života

Po rôznych prešľapoch, keď mnohé samosprávy na Slovensku prijímali VZN, ako sa im zachcelo, sa prokurátori pozerajú všetkým obecným záväzným nariadeniam „na zúbok“.

Nič proti, veď prokuratúra je tu na to, aby dbala na dodržiavanie zákonov. Niekedy sa však s pohľadom, obmedzeným len na paragrafy, dostáva mimo reálneho života. Čerstvým príkladom je protest prokurátora proti petržalskému VZN o držaní psov. Petržalskí poslanci ňom takpovediac filozoficky určili, kam psy môžu a kam už nie, kde sa môžu pohybovať voľne a kde musia byť na vôdzke. Úrad zabezpečil, aby všetky miesta, ktoré sa v nariadení spomínajú, boli aj riadne označené tabuľami.

Všetkým nám to je jasné, nik nemá žiadne pochybnosti. Jasné to však zrejme nie je prísnej litere zákona, resp. jeho vykladateľovi. V spomínanom proteste totiž prokurátor toto petržalské nariadenie napadol, vraj nie je dostatočne konkrétne. Trvá na tom, aby v ňom boli konkrétne vypísané všetky miesta, ktorých sa filozofia nariadenia týka, teda napr. aj konkrétne predzáhradka pred konkrétnym panelákom, kam pes nesmie. A keďže predzáhradka nemá svoje parcelné číslo, tak jej umiestnenie treba nejako špecifikovať. Napríklad, že je meter a pol od vchodu do brány a tridsať centimetrov od chodníka. Zdá sa vám to absurdné? Prokurátorovi evidentne nie.

Ak by mali byť takto presne definované všetky miesta, neviem, koľko by strán by malo spomínané VZN. A nehovoriac o tom, keď vznikne nová predzáhradka. Potom sa pre to budú musieť zísť poslanci, aby celé VZN znovu otvorili.

Nečudo, že s takýmto niečím petržalskí poslanci nesúhlasili. Je dobre, že pred pomyselnou prokurátorskou autoritou dali prednosť zdravému rozumu.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky