INZERCIA +421 905 273 414, +421 905 273 416

Predaj pozemkov pod obchvatom sa rozdelí

Predaj pozemkov pod obchvatom sa rozdelí

Starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov Dušan Pekár požiadal primátora Bratislavy Iva Nesrovnala o súhlas na predaj pozemkov v správe mestskej časti pre výstavbu bratislavského obchvatu. Ide o 151 pozemkov s rôznymi výmerami, ktorých ceny stanovili na základe znaleckého posudku Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Predaj pozemkov pod bratislavský obchvat rozdelia na tie, ktoré sú v správe bratislavských mestských častí, a na tie, ktoré sú v správe mesta Bratislava.Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal to konštatoval po minulotýždňovom  s ministrom dopravy výstavby a regionálneho rozvoja SR Árpádom Érsekom, s ktorým preberali predaj pozemkov pod stavby D4 a R7.

Budúca križovatka Jarovce, vizuál
Budúca križovatka Jarovce, vizuál

Bratislavskí mestskí poslanci na utorkovom zasadnutí zastupiteľstva rozhodli, že mesto Bratislava pozemky pod bratislavský obchvat NDS nepredá. Návrh sa týkal predaja bratislavských pozemkov v katastrálnom území Podunajské Biskupice, Ružinov, Nivy a Jarovce pre usporiadanie pozemkov pod stavbami v prospech NDS. „Komunikujeme so zástupcami z Národnej diaľničnej spoločnosti, pretože niektoré výmery pozemkov, ktoré boli uvedené v materiáli mestského zastupiteľstva, sa odlišujú od tých, na ktoré sme udelili mestu súhlas na odpredaj. Podľa mojich informácii je to spôsobené zmenami v geometrickom pláne hlavného mesta, ktorý sa zapisuje,“ objasnil Dušan Pekár a pripomenul, že na rade je teraz primátor hlavného mesta, aby udelili súhlas na odpredaj predmetných pozemkov v správe mestskej časti. Potom budú podľa ružinovskej samosprávy o ich predaji rozhodovať ružinovskí poslanci na septembrovom miestnom zastupiteľstve.

Šiesty most cez Dunaj
Šiesty most cez Dunaj

Ako vo štvrtok potvrdil Árpád Érsek, NDS začala proces vyvlastňovania. Diaľničná spoločnosť, ktorá bola žiadateľom, potrebovala mať usporiadané pozemky k 30. septembru, začiatok výstavby obchvatu Bratislavy sa tak môže oddialiť a Bratislava môže pre nepredané pozemky prísť približne o dva milióny eur. Ministerstvo dopravy totiž okrem ceny za meter štvorcový ponúkalo o dvadsať percent viac peňazí pre mesto. „Aj napriek pôvodne odsúhlasenému spoločnému postupu mesta a mestských častí budeme teraz postupovať oddelene. Mestské časti, ktorých sa to týka, budú teraz musieť urýchlene zvolať svoje zastupiteľstvá. Predaju a prenájmu pozemkov mesta sa bude zase venovať aj septembrové mestské zastupiteľstvo, tak aby sme všetko stihli,“ vysvetlil ďalší postup Nesrovnal.

Budúca križovatka Rusovce, vizuál
Budúca križovatka Rusovce, vizuál

Poslanci počas utorkového zastupiteľstva v diskusii argumentovali tým, že predajom by porušili štatút mesta Bratislavy. Nesrovnal však pripomenul, že postup predaja pozemkov je v poriadku a v súlade so štatútom mesta. Podľa neho bol materiál profesionálne spracovaný. „Pre politikárčenie niektorých poslancov mestského zastupiteľstva sme teraz v časovej tiesni, aby sme všetko stihli a financie pre mesto a mestské časti zachránili. Mohlo by sa nám to však podariť, v čo pevne verím,“ doplnil primátor.

V súvislosti s obchvatom Bratislavy mal v utorok mestský parlament schváliť i nájom ďalších častí bratislavských pozemkov. Týkalo sa to pozemkov v bratislavských mestských častiach Jarovce, Vajnory, Podunajské Biskupice, Ružinov i územia Nivy. Po prvom hlasovaní poslanci návrh schválili. Po ňom však mestský poslanec a starosta bratislavskej mestskej časti Rača Peter Pilinský (Most-Híd) povedal, aby hlasovanie opakovali. V opakovanom hlasovaní nemal návrh dostatok hlasov, rovnako neprijali ani alternatívny návrh.

Výstavbou R7 a D4 vznikne rozdelenie dopravy v komunikačnej sieti takmer celej Bratislavy. Diaľnica D4 a rýchlostná cesta R7 odľahčia Bratislavu od tranzitnej dopravy, ktorá smeruje do Rakúska a Maďarska, ale aj rozdelia dopravu, ktorá prichádza cez hranice mesta.

Vydavateľ: NIVEL PLUS s.r.o., Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava
Redakcia: Ivanská cesta 2D, 821 04 Bratislava, email: petrzalskenoviny@gmail.com, tel.: 02/62801182
Šéfredaktorka: Ingrid Jarunková
Inzercia: 0905/273 414, 0905/273 416

Používanie Cookies a podmienky pre spracovanie osobných údajov: kliknite SEM.
Všeobecné obchodné podmienky